Domácnost

Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace

Léto není jen časem koupání, slunce a rozteklé zmrzliny na chodnících. Pro kancelářské krysy letní měsíce také znamenají nemilosrdný boj o klimatizaci ve společných kancelářích. Vleklé války o teplotu vzduchu může ukončit chladící kostka z dílny dvou ruských koumáků. Jak funguje osobní klimatizace pro jeden pracovní stůl?

Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace
Potřebujete zchladit? Kostka z Ruska funguje jako šikovná osobní klimatizace

Úvodní fotografie: Evapolar

Od Rusů by člověk čekal spíš nějaké chytré hejblátko na přežití krutých mrazů, ale podnikatelé Evžen Dubovoj a Vladimír Levitin už v roce 2015 prorazili na trh se skvělým zařízením pro úmorná vedra. Jejich kostka Evapolar v malém prostoru nejenom ochlazuje teplotu, ale také čistí a zvlhčuje vzduch.

Elektřina ze zmrzliny: Už se vám také sbíhají sliny?

Aktuálně přicházejí s vylepšenou verzí Evapolar 2, kde vychytali mouchy původního produktu a přidali ovládání přes mobilní aplikaci. Pracuje se i na propojení s jinými systémy digitální domácnosti.

Vytvořte si vlastní mikroklima

Jak to funguje? Podobně jako kdybyste vzali mokrou hadru a mrskli ji na otáčející se hlavici větráku. Voda se začne vypařovat a vám začne být příjemněji.

U Evapolaru do vodní nádržky nalijete 750 nebo 1500 ml tekutiny z kohoutku, kterou nasají speciální polštářky z mikrovláken. USB kablík z kostky zapojíte do notebooku či power banky. Účty za energii nijak nenarostou, protože osobní klimatizace spotřebuje stejné množství elektřiny jako úsporná žárovka. Malý větráček se roztočí a už to jede. Vypařovaná voda ochlazuje a zároveň zvlhčuje vzduch v malém okruhu s poloměrem 1,5 až 2 metry. Každá kancelářská krysa sedící za svým stolem si tedy může lebedit ve vlastním chládku.

Chytrá kostka srazí teplotu až o 17 ºC. Nejlepší účinnosti dosahuje v suchém prostředí s nízkou vlhkostí. Obyvatelé tropů tedy na osobní klimatizaci fronty stát nebudou.

Jak se dá ušetřit za provoz běžných spotřebičů? To mě zajímá

Běžná klimatizace vypouští bakterie, Evapolar čistý vzduch

Filtry klasické klimatizace se vyrábějí z organických materiálů, proto se to na nich jen hemží bakteriemi, které pak proudící vzduch roznáší po celé místnosti. Naopak součástky Evapolaru úrodnou půdu bakteriím neposkytují a dokonce vzduch pročišťují od prachových částic.

Jaké drobné nedostatky trápily první Evapolar? Když někdo trochu vrazil do stolu, chladivou kostkou to otřáslo a voda cákala všude kolem. Druhou verzi lze libovolně přenášet, protože obsahuje po uzavření dokonale nepropustnou nádobu. Evapolar 2 také vydává méně rušivých zvuků než předtím.

7 tipů, jak ušetřit peníze za vodu a její ohřívání

Chytrá kostka vydrží osvěžovat zhruba 6 až 8 hodin, pak se musí „s vědrem“ pro novou vodu. Na nutnou výměnu zásobníků na vodu upozorní uživatele samotná aplikace. Probíhá zhruba jednou za 6 měsíců. Zákazník si může aktuálně koupit zařízení za 179 USD (cca. 4800 Kč včetně DPH) na crowdfundingovém portálu Indiegogo, ale nevyhne se dalším investicím do zásobníků.