Technologie

KPZ pro dobrodruhy: Známe chytré novinky, které vám zpříjemní pobyt v divočině

Léto je v plném proudu, a tak mnoho lidí vyráží na dovolenou. Proto jsme se podívali na zoubek technologiím, které by se vám na cestách mohly hodit. A je jedno, jestli se chystáte lenošit na pláži, ztratit se z dosahu civilizace s batohem na zádech nebo si s kelímkem piva v ruce užít vystoupení oblíbené kapely na hudebním festivalu. Pro každého máme něco!

KPZ pro dobrodruhy: Známe chytré novinky, které vám zpříjemní pobyt v divočině
KPZ pro dobrodruhy: Známe chytré novinky, které vám zpříjemní pobyt v divočině

WALLI: Peněženka pro zapomnětlivé

Ztratit peněženku v Česku je mrzuté. Ale přijít o ni na zahraniční dovolené je pořádný průšvih. Pokud trpíte na děravou hlavu, může vám pomoci chytrá peněženka Walli, kterou jen tak někde nezapomenete. A když zapomenete, tak se vám zkrátka připomene.

Chytrá peněženka Walli.

Walli na první pohled vypadá jako jakákoliv jiná peněženka. Je vyrobena z kvalitní kůže a neuškodí jí ani menší množství prachu či vody. Uvnitř se ale skrývá plochá baterie, díky níž ji můžete propojit s chytrým telefonem. Díky mobilní aplikaci, která je dostupná pro systémy Android a iOS, vám peněženka, pokud ji někde odložíte a zapomenete na ni, odešle upozornění.

Systém samozřejmě funguje i naopak. Pokud peněženku doma nebo kdekoliv jinde nemůžete najít, můžete ji vyhledat pomocí telefonu. Walli se vám přihlásí prostřednictvím zapípání. Výrobci zjevně zapomnětlivé jedince dobře znají, a tak je možné si pořídit také Walli přívěsek na klíče, který vám ušetří zmatečné pobíhání po bytě, když nemůžete najít klíče.

Samotnou pěněženku si můžete pořídit zde za 89 dolarů (2 165 korun), pokud byste chtěli balíček s přívěskem na klíče, bude cena o 10 dolarů vyšší. Výrobci počítají s tím, že první peněženky k zájemcům doputují již během srpna.

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

KINGII: Záchranná vesta kolem zápěstí

Baví vás letní vodní radovánky, ale zároveň si dobře uvědomujete, že je voda pěkně divoký a nebezpečný živel? Pak si na cestu k moři nebo třeba na vodu můžete přibalit chytrý náramek Kingii.

Oranžový vak, který se v náramku ukrývá, dokáže vynést na hladinu dospělého člověka.

I když jeho design zrovna nekopíruje poslední módní trendy, dokáže suplovat záchrannou vestu, a tak svému majiteli v mezní situaci třeba i zachránit život. Uvnitř náramku, který navzdory své robustnosti a podivnému vzhledu váží pouhých 140 gramů, se ukrývá oranžový vak. Ten slibuje na hladině udržet dospěláka o hmotnosti až 130 kg. A to díky miniaturní bombičce s oxidem uhličitým.

Ve chvíli, kdy nastane nebezpečná vodní situace, s níž se může setkat každý vodák na jezu či ve šlajsně nebo plavec v rozbouřenějším moři, potřebuje majitel náramku jen trochu duchapřítomnosti k zatáhnutí za speciální páčku. Díky němu dojde k nafouknutí vaku, který s využitím oxidu uhličitého vytáhne ohroženého jedince na hladinu.

Vak nafoukne zásobník oxidu uhličitého, který je součástí náramku.

Náramek Kingii je už nyní dostupný i pro české zájemce, kteří si ho mohou objednat zde za 90 eur, tedy zhruba 2440 korun.

Nanotechnologický záchod a revoluční čistička. Fikané vynálezy pomáhají vyprahlé Africe

Siesta4: Futuristický stan, který blokuje sluneční paprsky

Pokud občas spíte ve stanu, určitě víte, jak nepříjemné mohou být ostré sluneční paprsky, které už od brzkého rána atakují jeho plachtu, a tak vás často předčasně a nedobrovolně vyženou ze spacáku. Stříbrný stan Siesta4 by měl takové problémy eliminovat.

Siesta4 slibuje komfortnější zážitek z kempování.

Stan Siesta4, do něhož se pohodlně vejdou čtyři dočasní obyvatelé, je vyroben z unikátního materiálu, který je lehký, odolný a navíc dokáže odrážet infračervené i ultrafialové sluneční záření. Díky tomu je uvnitř v porovnání s klasickými stany daleko chladněji a skrz plachtu prostupuje výrazně méně světla. I když ho postavíte na přímém slunci, panuje v něm překvapivé a příjemné přítmí.

Kromě toho je stan vybaven speciálními průduchy, do nichž lze naistalovat USB větráčky, aby majitelům uvnitř skutečně nic nescházelo a užili si maximálně komfortní kempování.

Australsko-americko-britská společnost Outback Logic stan se dvěma větráčky aktuálně nabízí zde za 438 dolarů (10 660 korun). Oproti klasickému stanu si tedy připlatíte, ale na druhou stranu budete moci stanování proměnit ve výrazně pohodlnější zážitek.