Vše o elektřině

Nepružné solární panely možná končí. Číňan vynalezl o 80 % lehčí variantu

Ultra tenký, lehký a flexibilní solární panel eArche rozšiřuje oblast využití panelů i na plochy, pro které se těžké fotovoltaické panely nehodí. Průkopnické panely už nainstalovali na třech místech v Austrálii, kde je testují. Fasády domů, dopravní prostředky, zastávky, dobíjecí stanice - to je jen několik příkladů, kde by se mohla tato inovace uplatnit.

Nepružné solární panely možná končí. Číňan vynalezl o 80 % lehčí variantu
Nepružné solární panely možná končí. Číňan vynalezl o 80 % lehčí variantu

Foto: Energus.com.au

Nové ohebné panely se vyrábějí z kompozitního materiálu podobného tomu, který se používá v oknech letadel. Díky tomu je takový panel o 80 % lehčí než běžné fotovoltaické panely. Tloušťka těchto panelů dosahuje pouze 2 - 3 mm, navíc jejich tvar jde libovolně upravit.

Boříme solární mýty! Odhalte fámy a polopravdy, které kolují o fotovoltaice

Za vývojem panelů stojí čínský expert Dr. Zhengrong Shi a jeho tým z australské společnosti Energus. Shi věří, že eArche je největší inovací v solárním průmyslu za posledních 10 let.

eArche: Solární panel s neomezeným potenciálem?

Snížením hmotnosti panelů se výrazně rozšíří příležitosti pro střešní instalace. Klasické těžké a nepružné fotovoltaické panely totiž není ani zdaleka možné umístit na každou střechu. Podobné je to rovněž v případě vertikální montáže na fasádu domu.

Snadná instalace bez nutnosti zpevňování stavebních konstrukcí přináší významné finanční úspory.

Možnost umístit panel i na oblé prvky budovy zároveň uvolňuje ruce architektům, kteří se snaží solární techniku integrovat již při navrhování nových staveb. Cena eArche panelů by měla být srovnatelná s konvenčními solárními panely, výrazné úspory by se měly skrývat ve snadnější montáži.

Podle čínského vynálezce solárním taškám od Tesly ujíždí vlak

Elon Musk, šéf Tesly, nedávno odhalil své záměry ve vývoji solárních střešních tašek, které by se měly objevit na trhu v nejbližších letech. Dr. Shi ale považuje jeho plán na výrobu pevných a těžkých střešních tašek za krok špatným směrem. Základem má být flexibilita, nízká hmotnost a cenová dostupnost. 

Energetičtí experti zůstavají vůči novince skeptičtí

Vyplatí se tedy zájemcům o instalaci solárních panelů čekat, až se nové solární panely otestují a dostanou na trh? Odborníci na energetiku nadšení z vynálezu spíše zmírňují, a poukazují na fakt, že první výsledky testů zatím nebyly nikde zveřejněny.

Vzhledem k tomu, že nikdo ještě neví, jestli se tato nová technologie v praxi osvědčí a kdy nastane její případné uvedení na trh ( může se jednat i o několik let…), čekání nedoporučujeme.

- Petr Střelec, expert na obnovitelné zdroje PRE