Domácnost

Venkovní vánoční osvětlení? Na co si dát pozor při výběru?

Plánujete vánočně ozdobit kromě interiéru také exteriér svého domu? Díky moderní technologii máte možnost se do toho pustit naplno a oslnit tak celou ulici. Vyzdobte svůj dům, zahradu nebo také balkon. Než se ovšem v obchodním domě rozhodnete pro jednu z variant vánočního osvětlení, myslete na následující důležitá pravidla.

Venkovní vánoční osvětlení? Na co si dát pozor při výběru?
Venkovní vánoční osvětlení? Na co si dát pozor při výběru?

Kam se vydat pro světelné řetězy?

Jelikož se jedná o elektroniku, která by měla být především bezpečná, aby nezpůsobila například požár domu, musí splňovat několik zásadních požadavků. Větší obchodní domy mají své produkty prověřené a nabízejí zboží, které splňuje platné normy. Při nákupu na vánočních trzích buďte opatrní. Především dbejte na to, abyste zvolili osvětlení do exteriéru. Obvykle se značí symbolem domu s šipkou, která směřuje směrem od něj nebo se slovně označují jako exteriérová

Kolik stojí vánoční světla a kde se někdy nepodaří rozsvítit vánoční strom napoprvé?

Stupeň krytí IP

Údaj, kterému byste měli věnovat dostatečnou pozornost, je také tzv. stupeň krytí IP. Zkratka je odvozena ze slov International Protection. Za označením IP se udává dvojciferné číslo. První z číslic označuje stupeň ochrany před vniknutím cizími předměty a druhá číslice označuje stupeň ochrany před vniknutím vody. 

U exteriérového osvětlení je žádoucí, aby byl stupeň minimálně na hodnotě IP44. Taková elektrická zařízení totiž mají silnější ochranu před poškozením vlivem venkovních podmínek, ale také jsou chráněna proti vlhkosti a vodě. 

Příklady IP stupňů krytí 

Stupeň krytí

Specifikace

Použití v exteriéru

IP20

Minimální ochrana do interiéru, neodolné vůči vodě

Nevhodné 

IP30

Zvýšená ochrana při použití v interiéru, nulová ochrana před vodou

Nevhodné

IP24

Zvýšená ochrana při použití v interiéru, minimální ochrana před vodou

Vhodné například do uzavřené lodžie nebo uzavřeného venkovního altánu. Nikoli do exteriéru

IP44

Střední ochrana před vniknutím cizích těles, vysoká ochrana před vnikem vody a navlhnutím. Snese i déšť či sníh. 

Ideální volba do exteriéru

IP68

Dokonalá ochrana před vnikem prachu, vhodné i při ponoření do vody

Volba pro náročnější. Vhodné do exteriéru

Interiérem je myšleno suché prostředí s minimální vlhkostí, pokud se rozhodnete ozdobit vánočně například koupelnu, která nemá řešené větrání, určitě i zde zvolte světla s vhodnou ochranou. 

Úspora energie

Jelikož jsou světla mnohdy zapnutá i celou noc, vyplatí se volit varianty, které jsou úsporné. Na trhu jsou na výběr světelné řetězy, 3D obrazce, závěsy a mnoho dalších. V následující tabulce vám poskytneme srovnání několika variant. 

Srovnání různých typů vánočního osvětlení podle energetické náročnosti

Typ

Délka či velikost

Počet funkcí

Spotřeba

Cena

EMOS LED vánoční medvěd, IP44, studená bílá

33 x 30 x 80 cm 

160LED

2, 8 W

1 401-2258 Kč

LED neonová kometa, venkovní, teplá bílá

34 X 73 cm

288LED

3,6  W

816-1079 Kč

M.A.T. řetěz vánoční 

 900 cm

120LED

12 W (není napájeno ze sítě, ale z baterií)

475 Kč

Vánoční řetěz vnější Konstsmide

220 cm

Běžné žárovky 26 ks

75 W

1290 Kč

Zdroj: Ceny podle srovnávače cen www.Heureka.cz

Neváhejte investovat do LED osvětlení. Pokud máte v domácnosti ještě světelné řetězy s klasickými žárovkami, mohly by vás překvapit svou spotřebou. V tabulce výše si můžete všimnout, že jsou mnohem náročnější než LED varianty

Starší typy řetězů s žárovkami mají navíc tu nevýhodu, že při poškození jedné žárovky, dojde k vypnutí všech ostatních. Mají také mnohem nižší životnost, proto se vám vyplatí investovat vyšší cenu do LED varianty, která vám bude sloužit déle. 

Souboj mezi klasickou a LED žárovkou. Která je lepší?

Stejnou dávku pozornosti věnujte také kontrole kabelů. Aby bylo osvětlení bezpečné, neměli byste používat staré kabely, které mají odřenou ochranu, jsou naštípnuté nebo polámané. Voda, která by se přes kryt dostala dovnitř by vám mohla způsobit nepříjemné obtíže. 

K dostání jsou také již exteriérová i interiérová světla s časovačem. Nemusíte proto myslet na vypínání nebo zapínání a navíc ušetříte peníze za elektřinu. 

Zásuvky a vypínače

Opatrní musíte být nejen u výběru světel, ale také při instalaci nebo použití zásuvek a prodlužováků. Venkovní zásuvky by opět měly mít vyšší ochranu IP, stejně jako světla. Takové typy bývají vybaveny ochranou krytkou, aby se do nich nedostala voda nebo vlhkost. Ideální je místo tříkolíkové zásuvky využívat dvoukolíkovou, jelikož nabízí vyšší stupeň ochrany. 

Baterie: ano či ne?

Mnoho domácností nemá venku přístup k zásuvce, a proto volí světelné řetězy či jiné dekorace na baterky. I když by tato zařízení měla být navržena tak, aby odolala vodě a vlhkosti, snažte se baterie udržet co nejvíce v suchu, případně je zakryjte, aby na ně zbytečně nesněžilo či nepršelo. Výhodou řešení s bateriemi je jejich funkce mimo elektrický systém v domácnosti. Jakmile dojde k nečekané poruše, není možnost, že by světla ovlivnila váš dům. 

Na baterie jsou často jen řetězy nebo závěsy a menší světla. Větší vánoční světelné ozdoby, jako jsou zahradní medvědi, saně a soby připojení do sítě  většinou vyžadují.