Vše o elektřině

3+1 kuriózních způsobů, jak vyrobit svíčku či světlo, když vypli proud

Celé město se ponořilo do tmy a vy nemáte ve skříni ani jedinou svíčku? Zahrát si na MacGyvera zvládnete, i když se vám občas nepodaří úspěšně nahodit pojistky a musíte žádat o pomoc schopnější jedince. S našimi 4 tipy se z vás stane neohrožený hrdina, který si hravě poradí s výpadkem proudu, protože má po ruce voskovky či balení sardinek. Přesvědčte se, že i z těchto věcí se dá vyrobit světlo.

3+1 kuriózních způsobů, jak vyrobit svíčku či světlo, když vypli proud
3+1 kuriózních způsobů, jak vyrobit svíčku či světlo, když vypli proud

Fotografie: web Willowhavenoutdoor.com

Katastrofických scénářů, kdy se celý svět najednou ocitne bez elektřiny, určitě známe všichni dost z různých amerických filmů. Ale nečekaný výpadek proudu není ani v životě mimo hollywoodské bijáky nic výjimečného. Jak si chytře poradí obyvatel města, když mu vypnou proud, a jeho poslední svíčky skončily na hřbitově při Dušičkách před 5 lety?

3 překvapivá řešení, jak si vyrobit svíčku

1) Zářivé sardinky

Sardinky jsou jídlo jako stvořené pro kurz přežití v drsných podmínkách. Dlouho vydrží v poživatelném stavu a mají spoustu proteinů a tuku. Ale pochoutka smrdící rybinou vás nezachrání jen před hladem. Jedno balení sardinek v olivovém oleji vám v kritické situaci poslouží jako provizorní olejová lampa.

Jak na to? Nejdřív zdlábnete rybí pochoutku a přebytečný olej necháte v konzervě. Vezmete mop, ze kterého utrhnete jedno vlákno, abyste jeho část ponořilo do oleje a konec ležel volně mimo konzervu. Pokud máte ke svému mopu citový vztah a nechcete jej takto „oškubat“, postačí vám i jiný provázek z přírodních tkanin (nejlépe bavlněný) nebo při nejhorším kus trička (opět z přírodních materiálů). 

Vlákno nasákne olejem. Pak už jen stačí škrtnout zápalkou a vaše olejová lampa vydrží hořet několik hodin. Pokud vám začne docházet olej, můžete skočit do spižírny pro klasický olej na smažení nebo zbaštit další porci sardinek.

2) Zápalné voskovky

Když jde do tuhého, musí aspoň malé oběti podstoupit i ti nejmenší. Třeba obětovat ty méně oblíbené barvy z jejich sady voskových pastelek. Voskovky jsou přece jen obarvený vosk, který perfektně hoří, proto máme svíčky z vosku. Jednoduše se zbavte špičky voskovky, a zapalte papírový obal voskovky. Jedna barevná svíce by měla plápolat zhruba 30 minut. 

Pokud toužíte po déle trvajícím osvětlení, můžete spojit například tři voskovky bez papírového obalu k sobě třeba gumičkou. Doprostřed voskovkového sendviče ale nesmíte zapomenout vložit bavlněný provázek, který jsme využili i v předchozím případě. Vlákno zapálíte a váš domácí ohýnek bude zářit přes hodinu.

3) Oslňující slanina

Zbyl vám v lednici omastek z oběda? Sáhněte po bavlněném vlákně, strčte ho nádobky s omastkem a zapalte. Žádný přebytečný omastek jste v kuchyni nenašli? 

Pokud opravdu zoufale potřebujete světlo, můžete obětovat i slaninu, kterou máte schovanou na večeři. Oddělte od masa tučné kousky a natěsnejte je do skleničky spolu s provázkem. Slanina bude hořet stejně dobře jako kterákoli svíčka a navíc se vám při té linoucí se vůni budou sbíhat sliny. 

1 praktické řešení, jak si z malého světla udělat „rozsvícený lustr“

Světelný maják z plastové lahve 

Při vícedenním horském výšlapu jistě na čelovku nedáte dopustit, ale ideální světlo pro skupinovou večerní zábavu to není. Samozřejmě máme na mysli hraní karet a společenskou konverzaci. Čelovkami oslňujeme jeden druhého, takže po chvíli nám začnou lézt na nervy. 

Nemusíte ale tahat další světelný zdroj, abyste si ve skupině lépe posvítili. Bohatě si vystačíte s jedním čelovým světlem a plastovým kanystrem na vodu anebo PET lahví, pokud se trochu uskromníte. 

Láhev naplníte vodou a čelovku nasadíte na láhev tak, aby světlo směřovalo do středu nádoby naplněné tekutinou. Světelné paprsky se při přechodu mezi dvěma různě hustými prostředími lámou a najednou máte kolem sebe spoustu světla.

Anketa

Kolikrát víc zaplatíte při svícení halogenovou žárovkou oproti LED žárovce za 10 let?