Technologie

Konec hry na schovávanou: Vědci přišli na způsob, jak vidět skrz zeď

Přiznejte se – říkáte si někdy, co se asi právě děje u vašich sousedů? Pokud ano, pak se pro vás blýská na lepší časy. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) totiž úspěšně vyvíjejí způsob, jak za pomoci bezdrátového signálu detekovat osoby a další živé organismy skrz zeď a další překážky. Navzdory drobným mouchám věští vývojáři svému elektronickému dítěti velkou budoucnost.

Konec hry na schovávanou: Vědci přišli na způsob, jak vidět skrz zeď
Konec hry na schovávanou: Vědci přišli na způsob, jak vidět skrz zeď

Fotografie: MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL)

RF-Capture funguje na podobném principu jako radar. Postavu člověka na druhé straně zdi dokáže zachytit pomocí bezdrátového Wi-Fi signálu. Ten bez potíží prostoupí skrz překážku a od lidského těla na druhé straně se odrazí zpět. Ideální je, pokud se člověk za zdí hýbe, protože pak chytrá mašinka během pohybu vytváří snímky, s jejichž pomocí přibližně zkonstruuje lidskou siluetu.

Zahoďte senzor

Výhodou RF-Capture je, že snímaná osoba na sobě nemusí mít žádný senzor, jako tomu bylo u jeho předchůdců, technologická novinka pracuje pouze s využitím bezdrátového signálu. Zařízení, na jehož vývoji se už od roku 2012 podílí pětice mladých vědců, navíc dokáže podle určitých vzorů rozpoznat až 15 lidí, zaznamenat jejich dech a tlukot srdce nebo zachytit vzkaz napsaný rukou ve vzduchu. Přístroj, který laikovi připomene změť kabelů, zvládne na třímetrovou vzdálenost s 99% přesností určit, jakou částí těla jedinec ukrytý za zdí pohybuje.

Obrazy postavy, které technologie dokáže vytvořit, prozatím nejsou úplně dokonalé a ze všeho nejvíc připomínají záběry z termokamery. Další nevýhodou technologie je, že nejpřesněji umí zachytit člověka, který se za bariérou pohybuje přímo naproti zařízení, jakákoliv vychýlení mohou ve výsledném zobrazení způsobit nežádoucí odchylky

Pomoc pro seniory i ohrožení soukromí

Tým z MIT se ještě nějakou dobu bude věnovat vývoji a vylepšování RF-Capture, ale během roku 2016 by vědci svůj výtvor rádi uvedli na trh. Autoři zařízení plánují vzdálenost, na niž přístroj dokáže detekovat člověka, zvýšit ze stávajících tří na 12 metrů, takže by bylo možné zachytit signál ne přes jednu, ale skrz několik zdí. V budoucnu by se technologie mohla stát součástí každého Wi-Fi routeru. Vědci už ostatně pro svého revolučního potomka našli hned několik variant využití: 

Anketa

Život bez Wi-Fi? Sci-fi! Čeští vynálezci přišli s inovací, díky níž se můžete na ulici připojit k internetu nebo si dobít telefon. Víte, o co jde?

Dá se očekávat, že RF-Capture nebude čelit pouze bezbřehému nadšení. Potenciální odpůrci zařízení mohou jistě namítat, že se jedná o dokonalý „šmírovací“ prostředek,  který může lidem nemile a bez jejich vědomí nabourat soukromí. A radovat se pochopitelně nebudou ani fanoušci hry „na schovku“, které by rozšíření technologie mohlo připravit o oblíbenou zábavu.