Technologie

V Dubaji rostou jako houby po dešti umělé palmy. Nabíjí mobily, svítí a šíří wi-fi

Doba, kdy stromy a palmové listy poskytovaly jenom příjemný stín před rozpáleným sluncem, je dávno pryč. Dnes musí být vše multifunkční. V Dubaji šestimetrové umělé stromy Smart Palms šíří bezplatný wi-fi signál, nabíjí šťávu do mobilních zařízení nebo zobrazují reklamu. Od displeje mobilu či tabletu se proto lidé nemusí odtrhnout ani na pláži nebo v parku, kde chytré stromy začaly růst.

V Dubaji rostou jako houby po dešti umělé palmy. Nabíjí mobily, svítí a šíří wi-fi
V Dubaji rostou jako houby po dešti umělé palmy. Nabíjí mobily, svítí a šíří wi-fi

Uniknout ze „spárů“ online světa tím, že se ztratíte pod slunečníkem na pláži nebo lavičce v parku už se vám podaří možná tak někde „zapadákově“. Moderní metropole, za jakou se Dubaj bezesporu považuje, nyní buduje jen chytré parky, pláže a veřejné prostory. 

Nescházejí chytrým stromům v chytrých parcích chytří lidé?

Jak poznáte obyčejný park, kde mohou vaše děti maximálně tak jezdit na kole nebo si rozbíjet kolena na prolézačkách, od futuristického chytrého parku, kde se potomci mohou věnovat četbě Kantových online spisů dlouhé hodiny? 

Podle chytrých stromů Smart Palm, které se tyčí do výšky šesti metrů a zvládají hned několik různých funkcí. První si město „vypěstovalo“ v dubajském Zabeel parku letos v dubnu a koncem roku by se umělá zahrada měla rozrůst na 100 chytrých palem. 

Co všechno Smart Palms umí?

Každá palmička funguje jako bezplatný wi-fi hotspot ve vzdálenosti 53 metrů od kmene stromu. Na jeden strom se připojí maximálně 50 uživatelů. Na chytré palmě sice nerostou kokosy ani datle, ale zato tady najdete 8 zásuvek na dobití mobilu či tabletu

Rychlejší nabíjení mobilu než z běžné zásuvky

Mobilní zařízení nabijete dokonce 2,5krát rychleji než v klasické zásuvce. Na palmě visí také digitální nástěnka, která ukazuje reklamu, i dotyková obrazovka, která slouží jako interaktivní informační panel o Dubaji. 

Palmové listy ve dne nabízejí stín a v noci zastupují lampy pouličního osvětlení. Kromě toho je uvnitř palmy ukrytá 360 stupňová infračervená bezpečnostní kamera i tísňové tlačítko pro přivolání pomoci.

V Emirátech mají 2. nejhustší pokrytí internetem na světě

Všechny vychytávky, které Smart Palms dokáží, čerpají energii z palmových listů pokrytých solárními panely. Účinnost solárních panelů na listech se pohybuje kolem 21 %.

Ve Spojených arabských emirátech mají sice kdeco (od lyžařské sjezdovky v nákupním centru po umělá souostroví), ale „všudypřítomné“ internetové připojení, které obrazně řečeno padá z chytrých stromů, je pro obyvatele Dubaje extrémně důležité. Drtivou většinu zdejší populace (cca. 89 %) totiž tvoří imigranti, kteří stále udržují kontakt s domovinou.

Anketa

Tipnete si, kolik peněz sežere za rok provoz běžného Wi-Fi routeru? (distribuční sazba D02d, příkon 12 W)