Technologie

Chytrá lavička CapaSitty z Česka: Praktický vynález nabije telefon a šíří Wi-Fi

Moderní člověk 21. století radši přetrpí hlad, zimu a možná i jiné lehčí hrůzy, jen pokud mu zůstane přístup k internetu. Pro takto „postižené“ jedince ale i ostatní vyrobily české mozky a ruce chytrou lavičku na solární panely, která díky energii ze slunce nabijí mobily a poskytuje Wi-Fi. Jednou by lavička CapaSitty mohla stát i u rybníčků na Šumavě i v národních parcích. Kde ji uvidíte nyní?

Chytrá lavička CapaSitty z Česka: Praktický vynález nabije telefon a šíří Wi-Fi
Chytrá lavička CapaSitty z Česka: Praktický vynález nabije telefon a šíří Wi-Fi

Fotografie: Full CapaCity

Rok pracovala skupina českých vědců, studentů a designérů na první chytré lavičce s ekologickým provozem. Kromě odpočinku vábí originální lavička CapaSitty také na bezdrátové připojení k internetu a umožňuje nabít telefon, fotoaparát, tablet nebo třeba čtečku. 

Energii pro „umírající přístroj“ získáte pomocí USB konektoru nebo zcela bez kabelu prostřednictvím indukce. Zároveň chytrá lavička neustále monitoruje kvalitu ovzduší. Všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie.

Solární panel můžete mít i v batohu

Za designem šikovného kousku z betonu stojí studentka Zuzana Jirkalová z Fakulty architektury ČVUT. Její nápad pak zrealizovali odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) spolu s firmou Full CapaCity, která prodává také batohy a tašky s vestavěnými solárními panely. Po připojení k baterii vám tyhle „batožiny se superschopnostmi“ dobijí energii pro přehrávač hudby, mobil i jiná zařízení s USB konektorem.

Anketa

V Dubaji stojí několik podobných zařízení jako chytré lavičky. O co jde?

Zabudovanou baterii najdete také v těle chytré lavičky. Díky ní dokáže CapaSitty šířit internet a dobíjet zařízení, i když zrovna nesvítí slunce, a solární panely proto nevyrábí elektřinu. 

Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před Národní technickou knihovnou v Praze testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný.

- Jan K. Rolník, kreativní ředitel z Full CapaCity

Vynález z Česka putuje na světovou výstavu EXPO 2015 do Itálie

Chytrá lavička se minulý týden nakrátko ohřála v Dejvicích, kde „pózovala“ před fotografy a zvědavými novináři. Nyní už ale zamířila na cestu do italského Milána, kde ji budou moci okukovat a jistě i vyzkoušet návštěvníci výstavy EXPO 2015. 

Chytré lavičky na Šumavě i v Krkonoších

Jaké má firma Full CapaCity s chytrou lavičkou plány? Kromě ulic měst by ji rádi viděli hlavně v přírodě, někde u rybníku na Šumavě nebo třeba pod Sněžkou či v národních parcích. Z Milána se lavička vrátí zase zpátky do Česka, ale již teď mají o originální vynález zájem česká a dokonce i zahraniční města.

Kromě chytré lavičky dokáže účty za elektřinu snížit i chytrá kalkulačka Spočítat úsporu

Zatím existuje sice jen jeden prototyp, přesto už v Full CapaCity přijímají první předobjednávky na dodání chytrých laviček.

CapaSitty vám řekne nepěknou pravdu o vzduchu, který dýcháte

Na bezplatný internet v městských parcích bude chtít turisty nalákat nejedno město. Kromě vestavěného GSM LTE modemu, který přijímá a dál přes wi-fi router zdarma šíří signál rychlého mobilního internetu, jinde ocení i tzv. „kanárka“ v lavičce. Jedná se o zařízení neustále monitorující čistotu ovzduší.

Pro lázeňská města to asi bude plus. Těžko říct, jestli podobně u vytržení z této funkce budou i třeba obyvatelé Ostravy. Některé věci je přece jenom možná lepší nevědět.