Vše o elektřině

Zálohy na energie rostou. Jak nastavit jejich výši?

Přišla vám faktura od dodavatele energií a vy jste si všimli nového předpisu záloh, které jsou vyšší, než tomu bylo dosud? Říkáte si, jestli je vysoké navýšení záloh regulérní a jestli se dá proti němu bránit? Zálohy za energie si dnes můžete nastavit podle potřeb a online. Řekneme, jak na to.

Zálohy na energie rostou. Jak nastavit jejich výši?
Zálohy na energie rostou. Jak nastavit jejich výši?

Co jsou zálohy na elektřinu

Zálohy na energie jsou průběžnou platbou, kterou hradíte za předpokládanou výši spotřeby. Nejčastěji se platí měsíčně. Na konci zúčtovacího období porovná dodavatel zaplacené zálohy se skutečnými náklady na spotřebu elektřiny či plynu a vystaví vám konečné vyúčtování. Vzniká tak přeplatek, nebo nedoplatek, který dále ovlivňuje výši záloh na další období. Dodavatel do tohoto období započítává také vaši předpokládanou spotřebu i cenu energií. 

Srovnejte si ceny elektřiny a ušetřete průměrně 3000 Kč ročně změnou dodavatele

Co dělat, když dodavatel nevrací přeplatek?

Mezi nejčastější stížnosti zákazníků na dodavatle bývá nezaplacení jejich přeplatku zpět na účet. Pokud se vám to stane a váš přeplatek má hodnotu několika tisíc korun, máte právo se proti nezaplacení bránit několika způsoby:

- Zápočtem přeplatku proti měsíčním zálohám (svého dodavatele můžete informovat, že některé měsíce zaplatíte méně, případně vůbec, zaleží na výši přeplatku, který vám dodavatel dluží).

- Mimosoudním sporem, který je řešen přes Energetický regulační úřad.

- Exekucí pomocí soudního exekutora (na základě civilní žaloby).

- Odstoupením od smlouvy, kterou dodavatel nezaplaceným přeplatekm porušil.

Jak vypočítat správnou výši záloh

Základem pro výpočet záloh na energie je předpokládaná spotřeba. Ta zůstává víceméně stejná, pokud neučiníte zásadní změny v domácnosti, a tak můžete při jejím odhadu vycházet z minulého zúčtovacího období. K nejvýraznějším výkyvům dochází pouze v případě, že elektřinou nebo plynem topíte. Kvůli chladné a dlouhé zimě se spotřeba energie na vytápění může meziročně lišit i o desítky procent. Jaké další změny byste měli vzít v úvahu?

U nových odběrných míst, kde ještě není žádná historie spotřeby, se obvykle vychází z revizní zprávy.

Kde zjistím výši svých záloh?

Aktuální, ale i minulou výši záloh jednoduše zjistíte ve svém online účtu dodavatele energie. Díky tomu můžete mít přehled o každé zaplacené záloze v jednotlivých měsících, i o tom, jaké zálohy vás čekají v těch dalších. 

Druhou možností je přehled výše záloh na faktuře, kterou si musíte stáhnout do svého mobilu nebo počítače z e-mailu od dodavatele. 

Účet za elektřinu vzroste. Zjistěte, jak vás zdražení zasáhne

Vyznejte se v cenách energií

Kromě spotřeby má na výši záloh vliv samozřejmě také to, kolik za energie platíte. Celková cena energií se dělí na dvě části –⁠ obchodní (neregulovaná) a distribuční (regulovaná). Platby za distribuci a související služby jsou pro všechny domácnosti na daném distribučním území stejné. Obchodní část ceny se liší –⁠ záleží na vašem dodavateli a zvoleném produktu.

Z celkové částky, kterou každoročně hradíte za energie, se regulovaná část podílí na ceně elektřiny asi z 50 %, na ceně zemního plynu asi z 25 %. Přestože dodavatel zdražuje, cena za distribuci zůstává stejná –⁠ mění se vždy od nového roku dle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Jak změnit zálohy za elektřinu?

Poslal vám dodavatel novou výši záloh, se kterou nesouhlasíte? Máte právo ji odmítnout a nastavit si výši záloh podle sebe. Navíc zálohy můžete pozměnit i během zúčtovacího období, nemusíte čekat na roční vyúčtování. Nejčastěji si výši záloh sami upravíte v online zákaznickém účtu , kde je také možnost jejich platby. 

Případně kontaktujte zákaznický servis dodavatele telefonicky, písemně či osobně na pobočce. Pokud se s dodavatelem nemůžete dohodnout na změně výše záloh, obraťte se se stížností na ERÚ.

Michal Les: Elektřina prudce zdražuje, fixací zákazníci ušetří tisíce korun

Jaká je optimální výše záloh? Dávejte si pozor, ať si nenastavíte zálohy příliš nízko. Nedoplatek pak musíte uhradit při ročním vyúčtování jednorázově, a to může představovat problém pro rodinný rozpočet. Nezaplatíte-li nedoplatek na energiích, čeká vás dříve či později odpojení od elektřiny nebo plynu. Proto výši záloh důkladně zvažte, a když už se dostanete do problémů s placením, neprodleně to oznamte dodavateli. Ten se snaží vyjít zákazníkům vstříc a navrhnout například splátkový kalendář.

Optimální však nejsou ani příliš vysoké zálohy na energie. Sice se pojistíte proti možným nedoplatkům, ale dodavatel si tak vaše peníze v podstatě bezúročně půjčuje. Navíc hrozí, že v případě krachu dodavatele už svůj přeplatek nikdy neuvidíte.

Ceny u dodavatelů poslední instance: Výrazně si připlatíte

Připravili jsme pro vás modelový příklad přibližných měsíčních záloh na elektřinu pro domácnosti s různou spotřebou v různých distribučních sazbách. Pro výpočet jsme využili roční spotřebu a vynásobili ji cenou za 1 kWh na základě ceníku společnosti ČEZ (Elektřina na dobu neurčitou, aktuální k 20. 2. 2024). Výslednou částku jsme poté vydělili 12. V některých distribučních sazbách jsme navíc zohlednili spotřebu ve vysokém a nízkém tarifu. 

Průměrná spotřeba elektřiny Distribuční sazba Přibližná záloha
2 MWh D02d 1 371,66 Kč s DPH
5 MWh (2,5 ve vysokém tarifu, 2,5 v nízkém tarifu) D57d 2 388 Kč s DPH
10 MWh (1 ve vysokém tarifu, 9 v nízkém tarifu) D57d 9 558 Kč s DPH

Zdroj: cez.cz.

Časté otázky: