Vše o elektřině

Zálohy na energie rostou. Jak nastavit jejich výši?

V posledních týdnech čeká v poštovních schránkách a e-mailech mnoha domácností nepříjemné překvapení. Spolu s novými ceníky posílají dodavatelé i nový rozpis záloh na energie, a ty často dosahují dvojnásobku původních hodnot. Je tak vysoké navýšení záloh regulérní a jak se bránit, když s novou částkou nesouhlasíte? Zjistěte, jak si správně nastavit zálohy na energie.

Zálohy na energie rostou. Jak nastavit jejich výši?
Zálohy na energie rostou. Jak nastavit jejich výši?

Zálohy na energie jsou průběžnou platbou, kterou hradíte za předpokládanou výši spotřeby. Nejčastěji se platí měsíčně. Na konci zúčtovacího období porovná dodavatel zaplacené zálohy se skutečnými náklady na spotřebu elektřiny či plynu a vystaví vám konečné vyúčtování. Vzniká tak přeplatek nebo nedoplatek.

Srovnejte si ceny elektřiny a ušetřete průměrně 3000 Kč ročně změnou dodavatele

Jak vypočítat správnou výši záloh

Základem pro výpočet záloh na energie je předpokládaná spotřeba. Ta zůstává víceméně stejná, pokud neučiníte zásadní změny v domácnosti, a tak můžete při jejím odhadu vycházet z minulého období. K nejvýraznějším výkyvům dochází pouze v případě, že elektřinou nebo plynem topíte. Kvůli chladné a dlouhé zimě se spotřeba energie na vytápění může meziročně lišit i o desítky procent. Jaké další změny byste měli vzít v úvahu?

Účet za elektřinu vzroste. Zjistěte, jak vás zdražení zasáhne

U nových odběrných míst, kde ještě není žádná historie spotřeby, se obvykle vychází z revizní zprávy.

Vyznejte se v cenách energií

Kromě spotřeby má na výši záloh vliv samozřejmě také to, kolik za energie platíte. Celková cena energií se dělí na dvě části –⁠ obchodní (neregulovaná) a distribuční (regulovaná). Platby za distribuci a související služby jsou pro všechny domácnosti na daném distribučním území stejné. Obchodní část ceny se liší –⁠ záleží na vašem dodavateli a zvoleném produktu.

Z celkové částky, kterou každoročně hradíte za energie, se regulovaná část podílí na ceně elektřiny asi z 50 %, na ceně zemního plynu asi z 25 %. Přestože dodavatel zdražuje, cena za distribuci zůstává stejná –⁠ mění se vždy od nového roku dle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V roce 2022 se očekává, že se regulovaná část ceny zásadně nezmění.

Jak změnit zálohy, když energie zdražují?

Jestliže váš dodavatel zdražuje a chce vám zvýšit zálohy, můžete si jejich přiměřenost porovnat podle obchodní části vyúčtování. Tam vidíte svoji spotřebu a jednotkovou cenu za každou spotřebovanou megawatthodinu. Stejně tak se může zvýšit stálá platba, což je fixní částka, kterou hradíte každý měsíc.

Podle svého vyúčtování si tak můžete vynásobit spotřebu novou jednotkovou částkou, případně přičíst rozdíl ve stálých platbách. Tím získáte obchodní část ceny, kterou budete platit v následujícím období. Poté už jen stačí připočítat distribuční část ceny tak, jak je v posledním vyúčtování, protože předpokládáme, že se výrazně nenavýší. Celkovou částku vydělíte počtem záloh –⁠ tedy 12 u měsíčních záloh, eventuálně 4 u čtvrtletních záloh.

Michal Les: Elektřina prudce zdražuje, fixací zákazníci ušetří tisíce korun

Výši záloh si můžete nastavit podle sebe

Poslal vám dodavatel novou výši záloh, se kterou nesouhlasíte? Máte právo ji odmítnout a nastavit si výši záloh podle sebe. Navíc zálohy můžete pozměnit i během zúčtovacího období, nemusíte čekat na roční vyúčtování. Nejčastěji si výši záloh sami upravíte v online zákaznickém účtu nebo kontaktujte zákaznický servis dodavatele telefonicky, písemně či osobně na pobočce. Pokud se s dodavatelem nemůžete dohodnout na změně výše záloh, obraťte se se stížností na ERÚ.

Dávejte si ovšem pozor, ať si nenastavíte zálohy příliš nízko. Nedoplatek pak musíte uhradit při ročním vyúčtování jednorázově, a to může představovat problém pro rodinný rozpočet. Nezaplatíte-li nedoplatek na energiích, čeká vás dříve či později odpojení od elektřiny či plynu. Proto výši záloh důkladně zvažte, a když už se dostanete do problémů s placením, neprodleně to oznamte dodavateli. Někdy vyjdou zákazníkům vstříc a navrhnou například splátkový kalendář.

Optimální však nejsou ani příliš vysoké zálohy na energie. Sice se pojistíte proti možným nedoplatkům, ale dodavatel si tak vaše peníze v podstatě bezúročně půjčuje. Navíc hrozí, že v případě krachu dodavatele už svůj přeplatek nikdy neuvidíte.

Ceny u dodavatelů poslední instance: Výrazně si připlatíte