Vše o elektřině

E.ON zvyšuje ceny elektřiny o 6 %. Komu se zdražení nelíbí, může odejít jinam do 22. 12.

Druhý největší dodavatel elektrické energie, společnost E.ON, oznámila svým zákazníkům, že jim v příštím roce zvýší ceny elektřiny o 6 %. Odběratelé mohou od E.ON odejít do 10 dnů před zvýšení cen. Stačí tedy odeslat odstoupení od smlouvy do 22. prosince. Jak budou vypadat ceníky elektřiny 2018 u dalších velkých hráčů? PRE zdražovat nebude, ČEZ zatím se zveřejněním nových ceníků vyčkává.

E.ON zvyšuje ceny elektřiny o 6 %. Komu se zdražení nelíbí, může odejít jinam do 22. 12.
E.ON zvyšuje ceny elektřiny o 6 %. Komu se zdražení nelíbí, může odejít jinam do 22. 12.

Koncem listopadu oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ), že zvýší regulované ceny elektřiny o 2,5 %. Spolu s očekávaným zdražení silové elektřiny u dodavatelů tak regulátor trhu předpověděl, že průměrné české domácnosti vzroste účet za elektřinu v příštím roce o 3,6 %, tedy zhruba o 400 Kč.

Vyplatí se letos zafixovat ceny elektřiny na pár let dopředu? Odpověď jsme hledali u 4 odborníků na energetiku. To mě zajímá!

První dodavatelé odhalili ceníky elektřiny 2018

Nyní se začaly objevovat i první ceníky elektřiny 2018 u dodavatelů. Společnost E.ON se rozhodla zvýšit odběratelům účty za elektrickou energii o 6 % s odůvodněním, že ceny elektřiny obchodované na burze letos poskočily o 30 %.

Vážený zákazníku, možná jste už v médiích také zaznamenali zprávy o růstu ceny elektřiny na světových trzích. Ke dnešnímu dni je to více než 30 % a růst se pravděpodobně hned tak nezastaví. I když nás to netěší, musíme i my reagovat na zvýšení cen. V ceníku Elektřina, který nyní využíváte, proto od 1. ledna 2018 zvýšíme cenu za megawatthodinu dodávky elektřiny o 6 %. pro Vaši představu je to navýšení v řádu několika málo desetikorun měsíčně.

- Dopis společnosti E.ON o plánovaném zdražení elektřiny od 1. ledna 2018,

Jenže pár desetikorun měsíčně už může dělat kolem tisícovky za rok. Zákazníci E.ON ale nemusí toto zdražení akceptovat. Při zvyšování cen má odběratel totiž z důvodu oznámeného zvýšení cen právo odstoupit bez sankce do 10 dnů před změnou cen.

Odstoupit od smlouvy s E.ON bez sankce lze do 22. prosince

Elektřina od E.ON se bude zdražovat od 1. ledna 2018, takže klienti, kteří se rozhodnou přejít k výhodnějšímu dodavateli, musí svůj nesouhlas se zvýšením cen oznámit do 22. prosince 2017. Tento den značí, poslední možnost, kdy lze dopis o odstoupení od smlouvy odeslat. Doručení může být i pozdější, ale i tak nedoporučujeme nechávat odeslání na poslední chvíli.

Jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií: Stáhněte si vzorové formuláře

počet hlasů: 21

Odstoupení je jednostranný úkonem odběratele, proto je dobré v dopise výslovně uvést datum, ke kterému hodláte od dodavatele odejít. Ideální je zvolit konec měsíce, aby pak nová smlouva s jiným odběratelem hezky navazovala. Pokud zákazník datum sám neurčí, využívá se následujícího pravidla a):

Odstoupení je účinné:

a) podle § 11a odst. 6 energetického zákona k poslednímu dni kalendářního měsíce, ve kterém bylo doručeno dodavateli, nebo při doručení méně než 10 dnů před koncem daného měsíce k poslednímu dni měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém bylo odstoupení doručeno dodavateli,

b) pozdějším, zákazníkem určeným dnem ……………….

- Vzor: Odstoupení zákazníka od smlouvy podle § 11a odst. 5 energetického zákona ,

Elektřina na burze ovlivní účty za energie domácností se zpožděním

Společnost E.ON argumentuje při zvyšování cen pro české rodiny zdražení ceny elektrické energie na energetických burzách. Když podíváme, jak se měnila cena ročního kontraktu na elektřinu s vypořádáním v roce 2018, skutečně vidíme zvýšení z při zaokrouhlení ze 30 na 38 Eur.

cena elektřiny na burze PXE

Nicméně tento cenový skok se začíná projevovat až někdy v průběhu července a významněji spíš až od srpna. Navíc dodavatelé kupují elektřinu na energetických burzách většinou několik měsíců až rok dopředu, takže zdražení na burze se promítá do účtů domácností až opožděně. To ukazuje i analýza Jana Rašky z Fio banky:

Indikátorem budoucího vývoje může být například vývoj cen, za které ČEZ prodává ze svých výrobních zdrojů silovou elektřinu. ČEZ měl k letošnímu srpnu na rok 2018 předprodáno 80 % své produkce za cenu 29,5 EUR/MWh. Očekávám, že nedávný růst cen na burzách by mohl ještě tuto cenu navýšit o zhruba jedno euro. Výsledná průměrná prodejní cena silové elektřiny na příští rok kolem 30,5 EUR/MWh je nicméně téměř shodná s tou letošní pohybující se poblíž 31 EUR.

- Jan Raška, analytik Fio banky

Co ovlivňuje ceny elektřiny na pražské energetické burze PXE?

počet hlasů: 6

Všichni dodavatelé zdražit neplánují, ceny jako v r. 2017 ponechá PRE

Proto pokud si dodavatelé nakoupili energii v dostatečném předstihu, nemusí se zdražení energie na burzách v poslední třetině letošního roku, příliš odrazit na cenách, které budou účtovat svým zákazníkům.

Kdo nabízí levnou elektřinu? Srovnat aktuální ceny na trhu

Třetí největší dodavatel, Pražská energetika (PRE), již dříve oznámila, že zvyšování cen se jejich zákazníci bát nemusí.

Ceníky elektřiny 2018 od ČEZ zatím neznáme

Dodavatel s největším počtem odběratelů, firma ČEZ, zatím své ceníky nezveřejnila. Navzdory tomu, že pokud by chtěla cenu za energii zvýšit od 1. 1. 2018, už by musela změnu oznámit svým zákazníkům za předpokladu, že ČEZ nechce riskovat prodloužení lhůty pro odstoupení od smlouvy z důvodu zvýšení cen.

Neradi zbytečně platíte za energie? Ušetřete s výhodnější nabídkou elektřiny. Na českém trhu své produkty nabízí přes 60 dodavatelů.

Pokud změnu dodavatel totiž neohlásí s předstihem 30 dnů od účinnosti změny, může zákazník odstoupit od smlouvy dokonce do 3 měsíců od data zvýšení ceny.

Stejně se postupuje také při změně obchodních podmínek. To znamená, že pokud by od nového roku měla začít platit vyšší cena elektřinu od ČEZ, firma by to svým klientů měla dát vědět nejpozději do 2. 12. 2017, což se nestalo.

Nenechte se napálit. Poradíme, jak odstoupit od smlouvy na LED žárovky

počet hlasů: 23

Jakou má ČEZ strategii s novými cenami pro příští rok?

Co se tedy nejspíš stane s cenami elektřiny od ČEZ v roce 2018. Nabízí se dvě možnosti. První je, že ČEZ zhodnotí konkurenční nabídky a případně zvedne ceny třeba až od 1. 2. 2018. U druhé varianty by ČEZ ceny energií z letoška ponechal i v roce příštím, takže by nemusel měnit cenu za spotřebovanou kWh, pouze zveřejnit ceníky s novými částkami za distribuci, které stanovuje ERÚ.

INFOGRAFIKA: Změna dodavatele? Nejen kvůli nízké ceně, důležitá je i kvalita

počet hlasů: 13

Změna regulovaných cen elektřiny ale možnost odstoupit od smlouvy bez sankcí do 10 dnů před zdražením nedává.

Nedaří se vám snížit účty za elektřinu, i když už jste přešli k levnému dodavateli? Zkuste zjistit, který spotřebič u vás doma žere nejvíc elektřiny. Chci najít žrouty elektřiny!