Vše o elektřině

4 největší vodní elektrárny světa

Vodní elektrárny jsou pozoruhodné stavby, které jsou v některých zemích naprosto zásadní při výrobě elektřiny nebo regulaci vody. Podívejte se na 4 největší vodní elektrárny světa.

4 největší vodní elektrárny světa
4 největší vodní elektrárny světa

Vodní elektrárny patří mezi nejčistší a také nejstabilnější zdroje elektrické energie. Jsou využívány v případě potřeby pokrytí zvýšené spotřeby energie (ve špičkách) a umožňují pohotové a rychlé uvedení do režimu výroby elektřiny.

Jsou budovány v kombinaci s přehradami a údolními nádržemi, které současně plní důležitou funkci při zásobování vodou, zajišťují pravidelný průtok, zabraňují negativnímu působení v případě povodní a slouží i k rekreačním účelům.
 

Tři soutěsky v Číně

Tři soutěsky v Číně

Hráz této monumentální stavby je dlouhá 2235 metrů a vysoká 181 metrů! Stavba přehrady byla zahájena v roce 1993 a dokončena už roku 2006, elektrárna v roce 2012. Při budování tohoto vodního díla muselo své domovy opustit více než dva miliony lidí, přehrada vzbuzuje velký odpor hlavně mezi ekology a obhájci lidských práv.

Přehrada zadržuje při plném stavu přibližně 40 miliard metrů krychlových vody (tedy 4 biliony litrů vody). Délka celé přehrady činí 660 kilometrů a vodní plocha má rozlohu 1000 km2.

Itapau mezi Brazilií a Paraguají 

Elektrárna Itapau

Přehrada Itapau se nachází na jihoamerickém veletoku Paraná leží na hranici mezi Brazílií a Paraguají. Pyšní se v současnosti největší vodní elektrárnou na světě, jejíž výkon je skutečně úctyhodný - dosahuje šestinásobku naší jaderné elektrárny v Temelíně.

Xilodu v Číně

Jedná se o komplex dvou podzemních elektráren tvoří mamutí vodní elektrárnu XILODU, která plní velmi důležitou funkci v čínském plánu elektrického propojení východní a západní části rychle se rozvíjející země.

GURI ve Venezuele

Elektrárna GURI ve Venezuele

Další v pořadí je opět jihoamerická vodní elektrárna GURI, tentokrát situovaná ve Venezuele na řece Caroni. Často se označuje i jako "elektrárna Simon Bolívar" (na počest významného bojovníka za nezávislost).