Vše o elektřině

Obří pandy se rozlézají po čínských pahorcích. Nehltají bambus, ale sluneční paprsky

Nejde o žádný originální horor, kde by nevinné oběti požírali přerostlí pandí zabijáci, ani o pokračování kresleného filmového hitu Kung Fu panda. Čínská společnost jenom postavila netradiční solární elektrárnu, která se neskládá z nudné řady za sebou stojících fotovoltaických panelů, ale připomíná jedno z nejroztomilejších zvířat na světě. Kde budou medvědí elektrárny stát kromě Číny?

Obří pandy se rozlézají po čínských pahorcích. Nehltají bambus, ale sluneční paprsky
Obří pandy se rozlézají po čínských pahorcích. Nehltají bambus, ale sluneční paprsky

Úvodní fotografie: Panda Green Energy

V Šan-si, provincii na severu Číny, vyrostly dvě obří pandí mláďata ze solárních panelů. Zatím dodají energii o výkonu 50 MW (megawatt). Aby malí medvídci nezvlčili, postaví jim ještě dospělé pandí rodiče, takže celkový výkon pandí rodiny poskočí na 100 MW. Elektrárna, která nyní zabírá 248 akrů půdy, by měla v budoucnu poskytovat elektřinu pro 10 000 čínských domácností.

Jak stavitelé dosáhli černobílé kombinace? Vybrali dva druhy fotovoltaických článků. Černou barvu mají na svědomí monokrystalické křemíkové a světlejší odstín mají tenkovrstvé panely. Originální koncept elektrárny se měl zrodit v hlavě 15letého čínského studenta.

Do reality ho uvedla firma Panda Green Energy, kterou vlastní jeden z největších čínských dodavatelů zelené elektřiny, China Merchants New Energy.

Jedna panda nikdy nestačí

Až bude pandí rodina v Šan-si dostavěná, společnost Panda Green Energy plánuje nastartovat pandí expanzi i za hranice Číny. V příštích 5 letech si zamanula vybudovat dokonce celou stovku nových solárních elektráren ve tvaru pandy. Jedná se o umístění gigantických pand třeba na Filipínách i na Fidži.

Velká pyramida, nebo velká elektrárna? Staří Egypťané možná znali elektrický proud!

Celý projekt vznikl za podpory Rozvojového programu OSN (UNDP – United Nations Development Program) s cílem nadchnout pro obnovitelné zdroje energie i čínskou mládež. Nedaleko prostorů elektrárny se mají pořádat i letní tábory pro děti zaměřené na zelenou elektřinu a udržitelný rozvoj.

Roztomilé elektrárny se nestaví jen v Číně

Solární panely hrou se nezalíbily jen Číňanům. Minulý rok elektrárnu inspirovanou zvířecími motivy otevřeli také ve Spojených státech amerických. V Kalifornii dodává elektřinu pro zábavní park Disney World solární park ve tvaru hlavy myšáka Mickeyho.

Uvažujete o soukromé elektrárně? Víme, jak na energetickou soběstačnost!