Domácnost

5 tipů, jak správně vytápět a ušetřit tisíce korun ročně

Správné vytápění domova je nejen o pohodlném a příjemném bydlení, ale také o úsporách na energiích a v rodinném rozpočtu. Pokud chcete snížit své náklady na vytápění a ušetřit tisíce korun ročně, můžete vyzkoušet následující tipy a triky, které vám pomohou.

5 tipů, jak správně vytápět a ušetřit tisíce korun ročně
5 tipů, jak správně vytápět a ušetřit tisíce korun ročně

Jak správně vytápět místnosti

 

Vytápějte pouze místnosti, které skutečně používáte. Jednoduchým způsobem, jak ušetřit na vytápění, je omezit vytápění místností, které nepoužíváte pravidelně, například sklepa nebo nevyužívaného pokoje. Zavírejte dveře a nastavte termostatickou hlavici na minimální úroveň, nebo je úplně vypněte. Tím snížíte tepelné ztráty a ušetříte energii. 

 

Různé místnosti vyžadují různé teploty. Obecně by mělo být nejtepleji například v koupelně, kde je vyšší riziko vzniku plísní. Naopak méně topte v kuchyni, kde se teplota zvedne díky vaření, nebo v ložnici, ve které se vám pak bude mnohem lépe spát.  

 

- Koupelna 22 až 24 °C 

- Obývací a dětský pokoj, pracovna 20 až 22 °C 

- Ložnice a kuchyně 17 až 19 °C 

- Chodba a neobývané místnosti od 15 do 19 °C 

 

Termostat umožní regulovat teplotu v místnosti

 

Nezakrývejte radiátory

 

Radiátory v domě nebo bytě nezakrývejte nábytkem, ale ani závěsy. Radiátory by měly být volné a nezakryté, aby se teplo mohlo efektivněji šířit do místnosti. Pokud máte radiátory zaskládané nebo zakryté, může to způsobit zbytečné tepelné ztráty a nárůst spotřeby energie. 

 

Používejte odrazové fólie

 

Odrazové folie umístěné za radiátory mohou pomoci zabránit úniku tepla na vnější stěnu a odrážet teplo zpět do místnosti. To zvyšuje účinnost vytápění a znatelně snižuje spotřebu energie. Odrazové folie jsou relativně levnou investicí (zhruba mezi 60 a 250 Kč) a mohou vám ušetřit finance v dlouhodobém horizontu. 

 

Pravidelně provádějte údržbu vytápění

 

Pravidelná údržba vytápění je důležitá pro jeho efektivní provoz a snižování spotřeby energie. Pravidelně kontrolujte a čistěte radiátory, odvzdušňujte je, čistěte filtry a provádějte údržbu kotlů nejen vytápění. Pravidelnou údržbou zajistíte optimální provoz a snížíte ztráty energie, což vám může ušetřit nemalé finanční prostředky. 

 

Používejte termostatické hlavice s nastavením času a přítomnosti

 

Termostatické hlavice na radiátorech vám umožní nastavit požadovanou teplotu a také časový plán vytápění podle vašich potřeb. Můžete nastavit nižší teplotu v noci nebo během vaší nepřítomnosti a vyšší teplotu, když jste doma. Tímto způsobem je možné efektivněji vytápět a ušetřit na nákladech za energie. 

 

Ty nejvyspělejší hlavice můžete dokonce korigovat pomocí wifi přes různé aplikace, které jsou dostupné pro mobilní systémy Android i iOS. To vám umožní jednotlivé radiátory vypnout, nebo minimálně snížit jejich teplotu na dálku, pokud jste například právě odjeli. Stejně tak lze teplotu zvýšit těsně před tím, než se vrátíte domů. Mnohé z nich jsou dokonce automatické, takže dokáží detekovat otevřené okno a úplně se vypnout, aby nedošlo ke zbytečnému plýtvání energie.  

 

S těmito jednoduchými tipy a triky budete doma správně vytápět a ušetříte tisíce korun ročně na nákladech na energie. Efektivní vytápění závisí na správném nastavení teploty, údržbě zařízení, regulaci vytápění podle potřeb a také na kvalitě izolace vašeho domu. Sledováním těchto zásad můžete nejen ušetřit peníze, ale také snížit vaší ekologickou stopu tím, že snížíte spotřebu energie.

 

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

 

Jak získat levnější vytápění?

V současné době se dá na vytápění ušetřit výrazněji, než v roce 2022. Jedním z důvodů je vládní strop, který stanovuje nižší ceny plynu, ať už se na trzích děje cokoliv. Ten je 3,02 Kč s DPH na KWh. Velká část dodavatelů však nabízí nové ceníky s mnohem nižší částkou, takže pokud vám například končí fixace, můžete si sjednat výhodnější smlouvu.  

Pro efektivnější vytápění vaší domácnosti pak stojí za to popřemýšlet, zda nevyměnit zdroj vytápění. Například můžete zakoupit novější kotel, místo plynového přejít na elektrický a zažádat si o dotaci z Nové zelené úsporám na instalaci fotovoltaiky, stejně tak lze poptat firmu, která by vám vyhotovila projekt na instalaci tepelného čerpadla. Tyto kroky dokáží uspořit tisíce korun v ročním vyúčtování za energie.