Vše o elektřině

7 důvodů, proč elektřina znovu zdraží

Připravte se, že příští roky přinesou změny. Rostoucí ceny emisních povolenek, uzavírání jaderných a uhelných elektráren, nutnost investic do distribuce... Co všechno za tím stojí a jak se na to připravit?

7 důvodů, proč elektřina znovu zdraží
7 důvodů, proč elektřina znovu zdraží

1. Trh očekává zdražení

Zatímco cena elektřiny dosahuje na evropském trhu pro rok 2023 méně než 100 eur za MWh, již příští rok bude elektřina dražší. Sledovaný roční kontrakt pro rok 2024 se prodává za 120 eur, což je o více než 40 % více. V roce 2025 a 2026 se poté situace mírně uklidní, nelze však vyloučit, že i u těchto kontraktů budou ceny růst s tím, jak se bude blížit jejich čas k vypořádání.

Dodavatelé nabízejí fixované produkty elektřiny a plynu na dva nebo tři roky. Srovnejte si je a vyhněte se zdražování

2. Rostoucí cena emisních povolenek

Cena emisních povolenek vzrostla v únoru na nový rekord a překonala 100 eur za tunu CO2. V současnosti je jejich cena kolem 85 eur, evropští politici by si ale přáli, aby jejich cena dlouhodobě vzrostla. Emisní povolenky se proto budou postupně stahovat, čímž klesne jejich nabídka a ceny porostou. Již příští rok si elektrárny budou muset zvyknout na nový normál emisních povolenek, jejichž cena bude nad 100 eur. Ještě v roce 2019 přitom jejich cena dosahovala kolem 20–25 eur za MWh.

3. Zavírání jaderných bloků v Německu

Jaderné bloky v Německu jsou uzavřené. Němci jaderné elektřině nefandí. Výpadky nahrazují růstem obnovitelných zdrojů energie a transformací uhelných elektráren do plynových. Podle oslovených analytiků může odklon od jádra zvýšit cenu elektřiny na evropském energetickém trhu.

Spotové ceny na trhu: Jaké jsou záludnosti?

4. Odstávky zastaralých jaderných bloků ve Francii

Masivní odstávky jaderných bloků ve Francii společnosti EDF ukázaly jejich zastaralý technický stav, který se musel urychleně řešit mohutnými investicemi a mimořádnými opatřeními. Příčin, proč by se odstávky prodloužily, bylo několik. U několika elektráren se zjistily technické problémy kvůli koroznímu praskání v blízkosti svarů na potrubí chladicích okruhů. Problémem bylo také sucho a nedostatek vody pro chlazení. S tím, jak reaktory budou stárnout a problém se suchem se bude jen umocňovat, i vlivem globálního oteplování, lze očekávat, že takové masivní odstávky budou stále častější. 

5. Uzavírání uhelných elektráren

Jednotlivé země EU se předhánějí v termínu, kdy se zcela chtějí zbavit uhlí. Uhelné elektrárny budou uzavřeny, v lepším případě budou přestaveny na elektrárny plynové.

ČEZ dokonce varoval, že uhlí může kvůli rostoucím emisním povolenkám skončit mnohem dříve. Na výrobu 1 MWh elektřiny z plynu je potřeba přibližně jedna emisní povolenka. Pokud její cena dosahuje 80–100 eur za tunu CO2, tak příliš mnoho způsobů, jak realizovat zisk, i vzhledem k nákladům na vstupní surovinu, tedy uhlí, nezbývá.

Stálý měsíční plat: Stropovaná platba, na které lze ušetřit

6. Volatilita na trhu s plynem

Plyn se v současnosti prodává za cenu kolem 25 eur. Plyn je jedním ze zásadních zdrojů pro výrobu elektřiny, zvláště v zimních měsících, kdy výroba z obnovitelných zdrojů je výrazně nižší nebo nestabilní. Zároveň se plyn využívá k vytápění. Odborníci proto očekávají, že cena plynu znovu poroste. Koneckonců, trh očekává, že v příštím roce se plyn bude prodávat kolem úrovně 50 eur za MWh. 

7. Nutné investice do distribučních sítí

Cena elektřiny je tvořená nejen ze silové, ale také z regulované složky. Tam je největším nákladem distribuce energie prostřednictvím distribučních společností. Kvůli růstu obnovitelných zdrojů bude nutné nejen investovat do posílení distribučních sítí, ale také do některých technologií, které umožní alespoň částečnou akumulaci elektřiny. To vše se pak projeví na rostoucím poplatku za distribuci. 

Není jasné, jak to bude s OZE 

Jako osmý bod lze také uvést podporu obnovitelných zdrojů ve výši 499 Kč za MWh. Nyní není jasné, zdali tento poplatek bude zrušen, což by přineslo riziko arbitráží. Alternativně by mohl být poplatek navrácen zpět na spotřebitele. 

Závěr 

Z analýzy je zřejmé, že ceny energie se v nadcházejících letech nevyhnutelně zvýší. Toto zdražení je ovlivněno řadou faktorů – od rostoucích cen emisních povolenek, přes zavírání jaderných a uhelných bloků v Evropě, až po nejistotu kolem obnovitelných zdrojů energie a nutnost investovat do distribučních sítí.

V tomto kontextu je důležité se zaměřit na strategie, jak tyto zvyšující se náklady minimalizovat a jak se vyhnout největším dopadům zdražování. Změna dodavatele energie může být jedním z účinných řešení. Existují dodavatelé, kteří nabízejí fixované produkty elektřiny a plynu na dva nebo tři roky, což by vám mohlo poskytnout jistotu a chránit vás před nečekanými skoky v cenách.

Při srovnávání dodavatelů se zaměřte na podmínky, které vám nabízejí: jak dlouho je cena fixována, jaké jsou možnosti při změně trhu a také jaký typ zákaznického servisu poskytují. Je důležité zvážit všechny tyto faktory, nikoli pouze cenu.

Také je důležité pochopit, že i když fixované ceny mohou být v krátkodobém horizontu vyšší, mohou se stát výhodnějšími v dlouhodobém horizontu vzhledem k očekávanému zdražení.

Srovnání dodavatelů nabízí možnost fixace a ušetření Chci začít šetřit