Domácnost

7 důvodů, proč zvolit rekuperaci vzduchu

Rekuperace je způsob, jak větrat dům zdravě, efektivně a bez zbytečných tepelných ztrát. Odpadní vzduch předává teplo čerstvému vzduchu, který přichází do interiéru již předehřátý. Naopak v letních měsících je možné čerstvý vzduch i chladit. Jaké další výhody má rekuperace?

7 důvodů, proč zvolit rekuperaci vzduchu
7 důvodů, proč zvolit rekuperaci vzduchu

1. Omezení tepelných ztrát domu

Rekuperace využívá tepla z odpadního vzduchu a následně ho předává čerstvému chladnému vzduchu. Ten je tak do interiéru přiváděný již předehřátý a omezuje tepelné ztráty domu.

Při klasickém větrání okny dochází k velkým tepelným ztrátám především v zimních měsících. Když otevřete okna, vniká do interiéru mrazivý vzduch, který rychle ochlazuje nejen vnitřní vzduch, ale při delším větrání také zdi a podlahy. Díky rekuperaci průběžně větráte, ale zároveň zabraňujete ochlazování objektu. Navíc rekuperací nevzniká nepříjemný průvan.

Díky rekuperaci nemusíte zbytečně otevírat okna.

2. Chlazení vzduchu v letních měsících

Pro ještě lepší efekt předehřátí vzduchu, ale také naopak chlazení v letních měsících, se používá v kombinaci s rekuperací zemní výměník tepla. Ten je zakopaný pod zemí, kde zůstává stabilní teplota po celý rok, a tak pomáhá v zimě vzduch efektivněji předehřívat a v létě naopak chladit. Díky rekuperaci si tak zajistíte přívod chladnějšího vzduchu během horkých letních dnů, aniž byste měli nainstalovanou klimatizaci.

5 tipů, jak vybudovat nízkoenergetický ekologický dům

3. Úspora na vytápění (nebo klimatizaci)

Omezení tepelných ztrát domu jde ruku v ruce s finančními úsporami na vytápění. Řada domácností se snaží na topení ušetřit tím, že v zimních měsících okna prakticky neotevírá. Nedostatečné větrání ale může způsobit nejen zdravotní problémy, ale také tvorbu vlhkosti a plísní. Rekuperace se postará o průběžnou a dostatečnou výměnu vzduchu, přičemž nedochází k ochlazení stavby, a tím šetříte náklady na vytápění. Naopak v letních měsících přispívá především rekuperace se zemním výměníkem k předchlazení vzduchu, a tak šetříte náklady na provoz klimatizace.

4. Vysoká kvalita vzduchu

Hlavní předností rekuperace je vyšší kvalita vzduchu v obývaných prostorech, a tím i lepší kvalita života. Čerstvý vzduch je potřebný pro správné okysličování, jeho nedostatek vede k únavě, bolestem hlavy nebo poruchám spánku. V dnešní době, kdy jsou budovy velmi kvalitně utěsněné plastovými okny a zateplením, bývá přísun čerstvého vzduchu spíše nedostatečný. Většina domácností má tendenci větrat málo, ať už je to z obav ze ztráty tepla nebo snahou o úsporu nákladů na vytápění. Jen málokterý obytný prostor větraný klasicky okny by vyhovoval hygienickým normám. Rekuperace vám zajistí dostatečný přívod čerstvého vzduchu, aniž byste museli myslet na pravidelné otevírání oken.

7 tipů, jak vybrat nejlepší čističku vzduchu

5. Bojujte proti vlhkosti

Dalším problémem vznikajícím nedostatečným větráním je zadržování vlhkosti v interiéru. To vede nejen k nepříjemně zatuchlému vzduchu, ale při dlouhotrvající absenci dostatečného větrání se začnete potýkat s tvorbou plísní a bakterií. Rekuperace pomáhá udržovat optimální vlhkost v obytných prostorech. Bojuje nejen proti nadměrné vlhkosti, kterou účinně odvětrává, ale částečně pomáhá také s příliš suchým vzduchem. Pokud válčíte právě s druhým jmenovaným problémem, můžete rekuperaci doplnit o dovlhčovací jednotku.

Plíseň v bytě

6. Interiér bez plísní

Zdi pokryté plísní nejsou jen designový problém – plísně produkují dráždivé spory, které způsobují zdravotní problémy. Jakmile se zdi pokryjí plísní, není jednoduché se jí zbavit a často vás bude čekat kompletní stržení omítky, výměna koberců a podobně.

Problémy s nadměrnou vlhkostí a tvorbou plísní vznikají především u starších objektů, do nichž byla osazena plastová okna nebo byla zateplena jejich fasáda, aniž by se myslelo na dostatečné odvětrání. Také v tomto případě pomůže rekuperace, která se postará o stabilní teplotu a vlhkost v interiéru – dá se instalovat i do starší zástavby.

Jak na úspory elektřiny v domácnosti

7. Filtrace vzduchu pro alergiky a astmatiky

Rekuperace čerstvý vzduch nejen předehřívá, ale zároveň ho filtruje. Díky tomu ho zbavuje nečistot a alergenů. To ocení především alergici nebo astmatici. Filtrace vzduchu v rekuperaci napomáhá také snižování prašnosti. Bude se vám tak nejen lépe dýchat, ale nebudete muset ani tak často uklízet.

Kolik rekuperace stojí? (odhad pro dům 100 m2)

Základní rekuperační jednotka

20–25 000 Kč

Rekuperační jednotka s pokročilými funkcemi

30–50 000 Kč

Aktivní rekuperace

100 000 Kč a více

Rozvody a montáž

20–30 000 Kč

 
Pro realizaci rekuperace byste měli volit společnost, která vlastní certifikát pro provádění montážní a servisní činnosti pro danou značku rekuperační jednotky. V případě pasivních domů by firma měla disponovat certifikátem PHI (Passive House Institute).