Technologie

Garáže v oblacích: Vybuduje Amazon létající sklady pro své doručovací drony?

V oblacích se vznášejí obří vzducholodě, ke kterým se ze všech stran slétají malé drony, aby se vzápětí vracely na zem obtěžkány balíčky se zbožím, které si lidé právě objednali. Tento velkolepý plán nepochází ze scénáře vědeckofantastického filmu, ale možná se jedná o skutečný záměr Amazonu vedoucí ke zvýšení efektivity činnosti doručovacích dronů.

Garáže v oblacích: Vybuduje Amazon létající sklady pro své doručovací drony?
Garáže v oblacích: Vybuduje Amazon létající sklady pro své doručovací drony?

Zdroj úvodní fotografie: Amazon.com

S myšlenkou vzdušné donášky zboží dronem koketoval Amazon již od roku 2013. Loni v prosinci se ve Velké Británii slavnostně uskutečnilo první doručení zásilky dronem. Zákazníkovi přistál balíček na zahradě pouhých 13 minut od odeslání objednávky. Doručovací služba Prime Air je zatím v testovacím režimu dostupná pouze v lokalitě Cambridge.

Letecká přeprava až domů? Mall.cz testuje doručování balíčků dronem

Také byste chtěli, aby vám objednávku doručil dron přímo před dům? Taková vize není nereálná, možnosti dronů ostatně loni otestovala i česká nákupní galerie Mall.cz. Podívejte se na video, jak probíhalo první doručení zásilky pomocí služby Prime Air:

Doručovací drony testuje Amazon na několika místech světa

Doručování objednávek pomocí několika typů dronů Amazon v současnosti testuje také v USA, Rakousku a Izraeli. Zákazník by na doručení neměl čekat déle než 30 minut od objednání. Tato služba je zároveň (alespoň prozatím) určena jen pro zásilky, jejichž hmotnost nepřesahuje 2,3 kg. Drony létají pouze ve dne za dobré viditelnosti. V dešti, sněhu a mrazu zůstávají bezpečně v depu.

Doručovací dron společnosti Amazon.

Létající sklady pro zvláštní příležitosti

Vlny internetu však nedávno rozvířila informace, že Amazon má údajně patentován projekt létajících skladů v podobě vzducholodí, které by se daly vždy přesunout na místo, kde se předpokládá zvýšená poptávka po určitém zboží tak, aby bylo možné lokalitu rychle obsloužit pomocí doručovacích dronů.

Princip fungování vzdušných skladů pro drony.

Typickým příkladem použití těchto mobilních skladů by mohly být velké sportovní či jiné společenské události, kde by drony zásobovaly návštěvníky občerstvením a suvenýry. Součástí létajících skladových center by kromě malých doručovacích dronů měly být dokonce i větší vzdušná plavidla určená pro přepravu osob (nahoru a dolů) a pro zajištění zásobování.

GoPro má svého drona. Dlouho očekávaná kvadrokoptéra dostala jméno Karma

Společnost Amazon se však k otázkám směřujícím k tomuto ambicióznímu projektu zatím nevyjádřila. Samotné doručování balíčků drony je přes rychlý vývoj v posledních letech stále prakticky v plenkách a společnost navíc při zavádění tohoto způsobu přepravy naráží na mnohé byrokratické a místní legislativní překážky. Ne každý patent se nutně dočká praktické realizace, tato myšlenka však může nenápadně ukazovat na směr, kterým se Amazon v otázce doručování zboží dívá do budoucnosti.