Technologie

Aplikace Nesnězeno.cz je nejlepším ekologickým projektem v Česku

Aplikace Nesnězeno.cz, která zachraňuje jídlo z českých restaurací, se stala vítězem jedenáctého ročníku soutěže E.ON Energy Globe.

Aplikace Nesnězeno.cz je nejlepším ekologickým projektem v Česku
Aplikace Nesnězeno.cz je nejlepším ekologickým projektem v Česku

Pomocí aplikace si lidé mohou vybrat jídlo za zvýhodněnou cenu, které se restauracím nepodařilo prodat. V současnosti má aplikace přes 50 tisíc uživatelů, kteří si mohou vybírat z více než 270 restaurací v celé České republice.

Díky aplikaci se tak podařilo zachránit přes 17 tisíc porcí jídla. „Máme obrovskou radost z toho, kolik lidí nás podporuje a zachraňuje jídlo před vyhozením do koše. Získaných ocenění si nesmírně vážíme a jsou pro nás velkou motivací do další práce,“ uvádí Michaela Gregorová, spoluzakladatelka projektu Nesnězeno.cz. 

Inovativní produkty šetrné k životnímu prostředí

Letošního ročníků soutěže se zúčastnilo celkem 273 projektů, ze kterých odborná porota vybrala deset do finálního hlasování. Ty se poté utkaly vždy po dvou v pěti kategoriích – Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání a Stavba. Celkem lidé poslali projektům 37 tisíc hlasů. Samotná vítězná aplikace Nesnězeno získala 6 tisíc hlasů. Redakce Elektřina.cz chystá test aplikace a rozhovor s jejími tvůrci. 

Další kategorie 

V kategorii Obec zvítězil vsetínský projekt zaměřený na omezení spotřeby jednorázových plastů. V rámci projektu s podtitulem „Je to čistě na nás“ obec zavedla systém vratných nápojových kelímků při pořádání různých sportovních, společenských a kulturních akcí. Ke snížení množství plastového odpadu mohou Vsetíňané přispět také používáním znovupoužitelných textilních sáčků, které jsou vyráběny ve spolupráci s neziskovým sektorem.

Obce, které myslí na životní prostředí

Prvenství v kategorii Stavba získala energeticky úsporná školka v Sedlejově. Novostavba s minimální energetickou náročností dokonale zapadá do původní vesnické architektury malé obce na Vysočině. Prosklená stěna z francouzských oken zajišťuje dětem dostatek denního světla a pohodlný přístup na zahradu školky.

Nízkoenergetické budovy šetří náklady i přírodu

V kategorii Vzdělávání získal nejvíce hlasů veřejnosti projekt Včelí stráž, který se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé České republice, do jejichž aktivit se každoročně zapojí přes dva tisíce dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílejí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu.

Vzdělání dětí je nejlepší investice do ochrany přírody

Prvenství v kategorii Firma získal Institut cirkulární ekonomiky. Ten představil unikátní technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan, který následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy.

Inovativní nápady, které se urodily v českých hlavách

Za celkové vítězství v soutěži E.ON Energy Globe převzala dvojice ve složení Michaela Gregorová a Jakub Henni za projekt Nesnězeno.cz hlavní výhru v podobě plně elektrického vozu ŠKODA Citigo iV a také solární střídač s 4kWh baterií v hodnotě 180 tisíc korun od ABB. Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi vouchery od společnosti Buderus, Hornbach a energetické společnosti E.ON.

Trendem je recyklace a upcyklace, říká koordinátorka soutěže E.ON Energy Globe