Technologie

Na letišti v Lyonu parkují auta roboti. Kapacitu parkoviště tak zvýší až o 50 %

Únavnému kroužení při hledání volného místa na přecpaných sídlištích se zatím řidiči nevyhnou, ale aspoň na letištích se blýská na lepší časy. Startup Stanley Robotics nasadil do akce na 4. největším francouzském letišti flotilu robotů Stan, kteří bez problému zaparkují, aniž by si potřebovali půjčit klíčky od auta. Pracují jako chytré vysokozdvižné vozíky a navíc ušetří spoustu místa.

Na letišti v Lyonu parkují auta roboti. Kapacitu parkoviště tak zvýší až o 50 %
Na letišti v Lyonu parkují auta roboti. Kapacitu parkoviště tak zvýší až o 50 %

Úvodní fotografie: Lyonské letiště začalo s využíváním parkovacích robotů letos v březnu. Autor fotky: Fred Maegueron

Roboti Stan v podobě roztomilých krabic, které za sebou táhnou podložku pro přepravu vozidel, využívají umělou inteligenci pro optimalizaci parkovacího prostoru. Parkují automobily natěsno vedle sebe s minimálními škvírami a zároveň průběžně přemisťují auta podle aktuálních příletových informací tak, aby každý cestující mohl nasednout za volant pár okamžiků poté, co jeho letadlo dosedne na ranvej.

Pokud se zákazník plánuje vrátit až za delší dobu, jeho vůz může být zaparkován do třetí či čtvrté řady, čímž se uvolní potřebné místo, jelikož není potřeba tolika výjezdových cest. Než se přiblíží datum příletu, auto získá lepší pozici v přední řadě.

Létající vodní taxík místo přecpaného autobusu, tak vypadá budoucnost dopravy ve městech

Evropané vyzkouší parkovací roboty na více letištích

Od března se 500 parkovacích míst na letišti Lyon-Saint Exupéry dostalo pod taktovku čtveřice robotických pomocníků. Dříve už se parkovací služba testovala na letištích v německém Düsseldorfu nebo na letišti Charlese de Gaulla v Paříži. Od poloviny letošního roku si novinku chtějí „ošahat“ i Britové v londýnském Gatwicku.

Parkovací robot Stan na letišti

Jeden robot Stan dokáže za den obsloužit kolem 200 automobilů. Stačí, když zákazník auto zaveze do speciální vyzvedávací garáže, odkud si ho robot převezme a odtáhne. Krátce před jeho návratem robot vozidlo na stejné místo dopraví.

vyzvedávací místo pro parkovacího robota Stan

Stan si dokáže poradit s jakýmkoli automobilem do maximální délky 6 metrů a hmotnosti 3 tun. Jezdí na elektřinu, takže pomáhá snižovat emise CO₂.

2000 míst navíc díky parkovacím robotům

V dalších fázích projektu by se robotická parkovací služba měla rozšířit na celé lyonské letiště, které zahrnuje dohromady přes 4000 parkovacích míst. Zaměstnáním flotily Stanů se parkovací plocha „nafoukne“ asi o polovinu, takže řidiči budou mít k dispozici celkem 6000 míst.

Parkovací robot Stan v akci