Domácnost

Baterie do solární elektrárny: Jaké jsou druhy a čím se liší?

Baterie do solárních elektráren patří k efektivním způsobům, jak uložit přebytky vyrobené energie. Pořízení této baterie s sebou přináší citelné náklady, proto je třeba vybrat do vaší domácnosti tu správnou. Podívejte se na to, jaké druhy baterií do fotovoltaiky se využívají a čím se od sebe liší.

Baterie do solární elektrárny: Jaké jsou druhy a čím se liší?
Baterie do solární elektrárny: Jaké jsou druhy a čím se liší?

Baterie řeší problém většiny domácností

Otázku ukládání energie řeší snad každá domácnost se solární elektrárnou. Řada z nich stojí před stejným problémem – fotovoltaika vyrábí energii během dne, když nikdo není doma. Největší spotřeba energie v domácnosti je ale večer, kdy se dospělí vrátí z práce a děti ze zájmových kroužků. Značná část vyrobené energie tak odteče do sítě, což není pro provozovatele zrovna výhodné.

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle s garantovanou dotací? Navrhneme vám řešení zdarma a navštíví vás také náš technik.

    +420

      Řešením je baterie, do které se vyrobené přebytky uloží a vy je využijete dle potřeby. V článku se zaměříme na fyzické baterie, kde skutečně dochází k reálnému ukládání vyrobené energie.

      Přečtěte si také o virtuálních bateriích.

      Olověné baterie do fotovoltaiky patří spíše do minulosti

      Na trhu se setkáte s bateriemi olověnými a lithiovými. Olověné akumulátory se využívaly jako první. Jedni je označují za technologicky překonané, ti druzí zase vidí výhodu v tom, že tyto baterie jsou prověřené desítkami let používání.

      Olověné baterie se dostaly do pozadí ve chvíli, kdy ty lithiové nabídly mnohem delší životnost – v některých případech až desetinásobný počet nabíjecích cyklů. Vývoj však postoupil i zde, a tak dnes pořídíte olověné akumulátory, které vydrží stejně dlouhou dobu jako ty z lithia.

      I přes tuto skutečnost jsou olověné baterie aktuálně na trhu k dispozici spíše v omezeném množství. V porovnání s lithiovými akumulátory jsou cenově dostupnější, ale také mnohem větší a těžší.

      Baterie v solární elektřině akumuluje elektřinu

      Prim hrají lithiové baterie, nyní zejména LFP

      Lithiové baterie jsou aktuálně nejoblíbenější a nejpoužívanější variantou. Své místo na trhu si vydobyly vyšší životností oproti starším olověným typům a také kompaktnější velikostí. Tyto výhody se odráží v ceně, která je vyšší než u olověných akumulátorů. Lithiové akumulátory mohou mít různé chemické složení.

      Používané jsou baterie na bázi lithium-mangan oxid (LMO), lithium-nikl-mangan-kobalt oxid (NMC), lithium-nikl-kobalt-hliník oxid (NCA) nebo lithium-železo-fosfát (LFP). Právě poslední jmenovaný typ patří u nových instalací k těm nejrozšířenějším. Hlavní výhodou lithium-železo-fosfátového akumulátoru je dlouhá životnost a kvalitní funkčnost při teplotních výkyvech.

      Virtuální baterie do fotovoltaiky: Porovnání dodavatelů

      Kapacitu baterie volte podle odběru domácnosti

      Jaké druhy baterií používáte pro jednotlivá řešení fotovoltaiky a proč? Na to jsme se zeptali největších poskytovatelů fotovoltaických řešení v České republice.

      „V současné době používáme pro všechny typy aplikací lithiové akumulátory. Výhody těchto akumulátorů jsou: hloubka vybití cca 80 % (v případě Tesvoltu, který dáváme na B2B projekty až 100 %), výdrž cca 6000–8000 cyklů, oproti dříve používaným olověným akumulátorům nízká hmotnost, nízké samovybíjení a jsou šetrné vůči životnímu prostředí,“ říká Petr Holubec, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí Pražské energetiky.

      Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

      Většinové používání lithiových baterií potvrzuje také Vít Pokorný ze společnosti E.ON a doplňuje bližší informace o kapacitách akumulátorů:

      „Pro FVE systémy do 3,7 kWp se běžně prodává baterie o kapacitě 5,8 kWh. Pro systémy větší pak o kapacitě 7 kWh a více. Pro běžnou čtyřčlennou domácnost, která využívá elektrickou energii na svícení, vaření, ohřev teplé vody a další běžné spotřebiče se doporučuje kapacita baterie 9 kWh. Plně nabitá baterie pak vydrží s energií přes celou noc až do druhého dne ráno, kdy se začne opět nabíjet. Ale vždy samozřejmě záleží na velikosti odběru domácnosti. Baterie o kapacitě 5,8 kWh pak běžně vystačí na chod po celý večer.“

      Rozdíl může být i v řízení fází

      Svůj pohled přidává také Viktor Kádek, manažer pro technologické a smart služby, ČEZ Prodej:

      „Pro běžné domácnosti používáme ČEZ Battery Box (ČBB) řady Home, případně Home Premium. Důvod je jasný, jedná se o komplexní all-in-one systém vyrobený v Česku pro české podmínky. Tím myslím zejména asymetrický střídač, který umožňuje nezávislé řízení fází, a tím odpovídá našim technickým podmínkám – měření po fázích. Díky tomu, že systém je vyvíjen v ČR, máme tak záruku, že bude mít vždy technickou podporu a aktualizace reflektující podmínky našeho energetického prostředí. V případě menších nebo energeticky nenáročných domácností nabízíme rovněž ČEZ Battery Box, ale v jednofázové verzi. Jedná se o novinku na trhu, která dělá fotovoltaickou elektrárnu s baterií ještě dostupnější.“

      Baterie je navázaná na fotovoltaický systém

      Kádek doplňuje také zásadní rozdíl mezi uvedenými službami:

      „Hlavním rozdílem mezi zmiňovanými řešeními je řízení fází. V případě třífázového ČBB Home nebo Home Premium je energie z fotovoltaiky dodávaná do všech třech fází a dům je tak zálohován jako celek. U jednofázového ČBB Easy je zálohována jedna fáze, kterou před instalací optimalizujeme tak, aby byly všechny důležité a energeticky náročnější spotřebiče napojeny právě na danou fázi, kde je napojen ČBB Easy. Toto řešení pak umožňuje fungování důležitých zařízení i během výpadku energie a to při zachování velmi dostupné ceny a rychlé instalaci.“

      Aspektů ovlivňující výběr baterie je celá řada. Konkrétní řešení se bude lišit v závislosti na vašem individuálním případu. Nejlepší je celý výběr konzultovat se spolehlivou a zkušenou firmou, která zohlední vaše možnosti, potřeby i nároky. Jen tak bude baterie plnit ten účel, který má, a kvůli kterému ji pořizujete.

      Solární panely na vaší střeše snadno a rychle s garantovanou dotací? Navrhneme vám řešení zdarma a navštíví vás také náš technik.

         +420