Technologie

Bezdrátový přenos elektrické energie: Podívejte se, co dokáže stolek z betonu

Čeští designéři Jiří Peters a Ladislav Eberl nevěří, že beton je pouze nudný kus šedého kvádru. Z betonu vyrobili unikátní stolek, který dokáže rozsvítit malé kostky s diodami položené na jeho desku, aniž by někde čouhaly dráty elektrického vedení. V budoucnu by mohl bezdrátově také nabíjet mobily nebo přenosné počítače. Podívejte se, jaká „kouzla“ betonový stolek dokáže.

Bezdrátový přenos elektrické energie: Podívejte se, co dokáže stolek z betonu
Bezdrátový přenos elektrické energie: Podívejte se, co dokáže stolek z betonu

Proč se pořád otravovat s taháním nabíječky kdekoli, kam právě cestujete. V budoucnu vám možná postačí zaskočit do nejbližší kavárny, kde si vybitý mobil či notebook odebere potřebnou energii sám, když ho položíte na stůl.

Na zavedení této technologické novinky do českých kaváren si ale budeme muset ještě počkat. Originální betonový stolek zatím umí „pouze“ bezdrátově vést elektřinu, aby rozsvítil diody uvnitř kostek, když blikající krychličky na stolek položíte.

Co všechno se dá vyčarovat z betonu?

S originálním nápadem přišla dvojice českých designérů Jiří Peters a Ladislav Eberl, kteří s betonem rádi čarují. Přestože mnozí si pod betonem představí jen nudný a neforemný stavební materiál, dvojice českých inovátorů z betonu vytváří dokonce šperky nebo kusy luxusního nábytku. Malou revoluci v architektuře způsobily už jejich „betonové stěny“, které propouštějí sluneční paprsky. Stavba nového domu tak poskytuje další netušené možnosti, jak využít světlo v interiéru.

Elektřina létá vzduchem: Podívejte se, jak betonový stolek funguje

Autoři originálního nápadu představili svůj šikovný stůl na mezinárodní přehlídce designu v Praze v polovině října. Betonové stolky, které rozzáří diody ve svítících kostkách, plánuje dvojice designérů vyrobit v limitované edici a poslat do dražby. Z inkasovaných peněz za vydražené předměty pak chtějí financovat další „evoluční etapu“ betonového stolku. Kromě bezdrátového osvětlení by v budoucnu měl stůl fungovat i jako neviditelná nabíječka pro mobilní telefony a přenosné počítače.