Domácnost

Ceny uhlí 2020: Jak vybrat to nejlepší a nejekologičtější?

Uhelná éra prý končí, uhlí ale stále patří mezi oblíbená paliva. Kolik vůbec stojí a jak vybrat to nejlepší? Prošli jsme za vás nabídky několika e-shopů.

Ceny uhlí 2020: Jak vybrat to nejlepší a nejekologičtější?
Ceny uhlí 2020: Jak vybrat to nejlepší a nejekologičtější?

Přestože se médii šíří zpráva, že uhlí již odzvonilo, patří tento zdroj energie stále k populárním palivům. Vláda sice v loňském roce rozhodla o vzniku tzv. Uhelné komise, která má připravit scénáře k odklonu od uhlí a tím pádem k definitivnímu konci jeho spalování a těžby, tyto scénáře by se však měly změnit v realitu až v letech 2030–2050. 

Boj o uhlí: Zbaví se ho Česko?

Uhlí jako zdroj tepla stále používá mnoho českých domácností, a to hlavně kvůli ceně. Cena uhlí v posledních letech sice roste, nicméně jeho používání se lidem pořád vyplatí. Cenové podmínky by mohla změnit tzv. uhlíková daň, která je již v mnoha státech zavedená. Např. ve Velké Británii, kde uhlíkovou daň zavedli už v roce 2013, spotřeba hnědého uhlí výrazně klesla. U nás se o této dani zatím ale pouze jedná a její zavedení je v nedohlednu.

Vytápění uhlím je v některých domácnostech stále populární.

Výhody a nevýhody uhlí

Přestože spalování uhlí namáhá životní prostředí a není ekologické, mnoho lidí jej stále používá. Důvodů mají tyto domácnosti mnoho. Kromě ceny hraje důležitou roli i fakt, že možnosti vytápění, které tito lidé mají, jsou značně omezené. “Uhlím doma topíme odjakživa, plynové přípojky nemáme a jiné možnosti vytápění pro nás nejsou reálné. Uvažovali jsme o kotlíkové dotaci i připojení plynového zásobníku, finančně to pro nás ale není dostupné. Topit uhlím se nám vyplatí nejvíce a dokud to půjde, nehodláme to měnit,” uvádí Martin Novák, který má s rodinou domek na úpatí Krušných hor. Uvažoval i o plynu. V jeho případě však uhlí vychází stále nejlevněji, nemluvě o nutnosti pořízení plynového zásobníku. Hrubá kalkulace je uvedena v tabulce. Jeho dům má energetickou třídu D a je velký 175 m2. Výkon kotle na tuhá paliva je v jeho případě 17 kW.

 

Uhlí

Zemní plyn

Cena

4 Kč/kg

12 Kč/m3 + 150 Kč/měsíční poplatek 

Roční spotřeba

6 000 kg

2500 m3 

Cena za rok

24 000 Kč

31 800 Kč

Tab č. 1 - Hrubé srovnání vytápění plynem/uhlím
 
 

Výhody

Nevýhody

 • cenová dostupnost 

 • nutný prostor k uskladnění

 • vysoká výhřevnost

 • fyzická náročnost při používání

 • cenově dostupné kotle

 • dopad na životní prostředí

Tab. č 2 - Výhody a nevýhody uhlí
 

Pár tipů, jak vybrat to nejlepší uhlí

Pokud patříte mezi ty, kteří uhlí k vytápění domácnosti stále používají, máme pro vás tipy, jak vybrat to nejlepší a nejekologičtější. Kvalita tohoto paliva se u různých dodavatelů v mnohém liší. Samozřejmě platí, čím kvalitnější uhlí, tím ekologičtější. Kvalita a ekologie zde jdou ruku v ruce. Čím kvalitnější uhlí doma používáme, tím méně se podepisuje naše topení na životním prostředí. Na co si tedy dát pozor? V první řadě, a to vás nepřekvapí, se zaměřte právě na dodavatele uhlí. Cena uhlí je pro vás jistě velmi důležitá, pokud ale budete uhlí odebírat velmi levně od neprověřeného dodavatele, může se stát, že se vám domů dostane nekvalitní uhlí s nízkou výhřevností. To co ušetříte na ceně, pak utratíte za větší množství uhlí, které budete potřebovat, abyste doma měli dostatečně teplo tak, jak jste zvyklí. Kvalitu uhlí vám každý správný dodavatel řádně uvede. Poznáte ji zejména podle těchto parametrů:

 • zrnitost,
 • výhřevnost,
 • obsah síry, vody a popela.

Z hlediska zrnitosti rozlišujeme tzv. kostku, ořech 1 a ořech 2. Zrnitost udává údaj, jak jsou kusy uhlí veliké. Tato informace může být rozhodující pro váš konkrétní kotel, který může přijímat pouze určitou velikost uhlí (např. kotle s automatickými podavači). Dále také platí, že čím méně síry, vody a popela uhlí má, tím je kvalitnější. Všechny tyto vlastnosti daného uhlí byste před jeho nákupem měli zkontrolovat a prověření dodavatelé je uvádí např. na svých internetových stránkách. Problémům se vyhnete, pokud budete kupovat balené uhlí, které je však samozřejmě dražší. Na druhou stranu ale máte jistotu, že obsah balení bude přesně odpovídat množství, které je na balíku uvedeno. Navíc bývá balené uhlí před kompletací ještě tříděno. Máte tedy záruku, že dostanete tu správnou velikost uhlí a také balení nebude obsahovat žádné další nežádané prvky jako třeba prach apod.

Stará kamna na uhlí.

Čím více a blíže, tím lépe

Určitě pak nezapomeňte pohlídat i dopravu. Nabídky dopravy se na e-shopech s uhlím liší. Někde je doprava zdarma při jakékoliv objednávce, jinde si za tuhle službu, která se zdá automatickou, výrazně připlatíte. I proto se doporučuje vybírat dodavatele co nejblíže k vašemu bydlišti. Nezapomeňte také na fakt, že některý e-shop vám s úplnou samozřejmostí nabídne i vykládku uhlí, s jiným dodavatelem se o to budete muset postarat sami. Před zvolením dodavatele si možnosti dopravy tedy prověřte.

Pokud objednáváte uhlí na celou zimu a je vás třeba v jedné ulici více, vyplatí se zeptat na množstevní slevu. Některé e-shopy ji nabízejí automaticky, jiné mají na webu uvedeno, že pro větší objednávku je lepší, když je kontaktujete napřímo. Za zeptání nic nedáte, zkuste to.

Odstavení německých uhelných elektráren: Ovlivní cenu energií u nás?

V neposlední řadě je pak samozřejmě důležitá cena. Ta se odvíjí hlavně od toho, odkud uhlí je a jakou má zrnitost. Jedním z nejoblíbenějších uhlí je uhlí z Bílinských dolů (úpravna Ledvice), dále je to pak uhlí mostecké. Právě toto uhlí najdeme v nabídce e-shopů nejčastěji. pro zajímavost uvádíme ceny hnědého uhlí v několika náhodně vybraných e-shopech. Jména e-shopů záměrně neuvádíme.

Typ uhlí/Ceny v e-shopech

E-shop 1

(doprava zdarma v Čechách při odběru uhlí nad 800 Kg)

E-shop 2

(doprava se hradí zvlášť podle počtu najetých km)

E-shop 3

(doprava se hradí zvlášť podle počtu najetých km)

Bílinské uhlí ořech 1

5460 Kč/t

x

4560 Kč/t

Bílinské uhlí ořech 2

5715 Kč/t

4500 Kč/t

3920 Kč/t

Mostecké uhlí ořech 1

4968 Kč/t

x

4000 Kč/t

Mostecké uhlí ořech 2

4777 Kč/t

4200 Kč/t

3520 Kč/t

Mostecké uhlí kostka

4462 Kč/t

5200 Kč/t

x

Tab. č. 3 - Srovnání cen v jednotlivých e-shopech (jedná se o balené/pytlované uhlí)

 Z ceníku uhlí je patrné, že vyšší cena je vykoupena dopravou zdarma. U nižších cen za tunu uhlí si pak musíme propočítat, zda se nám to vyplatí v souvislosti s cenou dopravy. Jak již bylo zmíněno, je lepší si dodavatele vybírat co nejblíže k místu vašeho bydliště. Zvolíme tedy např. e-shop 2, kde doprava není zahrnuta v ceně. Dejme tomu, že bydlíte 30 km od dodavatele uhlí. E-shop 2 nabízí dopravu za 25 Kč/km, zároveň si účtuje poplatek 99 Kč za použití pásu při vykládce uhlí. 

 1. Cena - 4500 Kč/t
 2. Poptávka - 5 t
 3. Cena za uhlí - 22 500 Kč
 4. Doprava - tam a zpět - celkem 60 km - tedy 1500 Kč
 5. Poplatek za použití pásu
 6. Cena celkem včetně dopravy - 24 099 Kč

V modelovém příkladu se vyplatí využít e-shop 2 s placenou dopravou, oproti e-shopu 1, který má sice dopravu zdarma, nicméně cena uhlí je vyšší a pokud poptáme opět 5 tun Bílinského uhlí ořech 2, vyjde nám v e-shopu 1 částka 28 575 Kč, tedy o dost vyšší. Vzhledem k tomu, že kotlíkové dotace již není možné čerpat na kotle na uhlí, vyplatí se určitě popřemýšlet o ekologičtějším způsobu vytápění. Možností je mnoho a počáteční investice se vám časem vrátí. Životnímu prostředí a přírodě kolem se navíc díky vaší volbě o něco uleví.

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?