Vše o elektřině

Nejlepší i nejkontroverznější příběhy o Černobylu: Které filmy stojí za zhlédnutí?

Temné epizody naší historie vždycky fascinovaly filmové i televizní tvůrce. Potopení Titaniku či bitvu u Stalingradu můžeme zažít jako diváci v mnoha provedeních. To platí i pro nejděsivější jadernou katastrofu, která v roce 1986 otřásla jadernou elektrárnou Černobyl i celým světem. Vybrali jsme 5 nejzajímavějších filmů a seriálů o osudové tragédii a jejích dozvucích.

Nejlepší i nejkontroverznější příběhy o Černobylu: Které filmy stojí za zhlédnutí?
Nejlepší i nejkontroverznější příběhy o Černobylu: Které filmy stojí za zhlédnutí?

Úvodní fotografie: pohled na 3. a 4. reaktor jaderné elektrárny Černobyl a řeku Pripjať. Foto: Elektrina.cz

Bitva o Černobyl (2006)

Pokud se jednou odhodláte k výletu do uzavřené zóny Černobylu, velmi pravděpodobně vám před vstupem pustí tento dokument Thomase Johnsona.

Vypráví o neohrožených likvidátorech, kteří riskovali své životy, aby zabránili další možné explozi reaktoru, jež mohla proměnit půlku Evropy v neobyvatelnou pustinu. Bohatou informační nálož doplňují rozhovory s přeživšími účastníky a také reálné záběry z města Pripjať před havárií i po ní.

Černobyl (2019)

Strhující pětidílná minisérie z dílny televizí HBO a Sky přitahuje diváky k obrazovkám jako magnet. Hrdinové nesvádějí boj jen s neviditelným nepřítelem v podobě radiace. Stejně tvrdě pracovníky elektrárny drtí i rigidní hierarchický systém, kde soudruzi nepřipouštějí žádné pochybení ani neuposlechnutí rozkazu.

Před kritickým stavem věcí nemůže zavřít oči sovětský nukleární vědec Valerij Legasov (v podání herce Jareda Harrise), kterého moskevské politbyro poslalo do Černobylu zhodnotit situaci a hlavně nerozšiřovat paniku. Usměrňovat ho má komunistický funkcionář Boris Ščerbina ztvárněný Stellanem Skarsgardem.

Série klade důraz na historicky přesné zachycení událostí. Přesto se mezi skutečnými postavami objevuje jedna zcela smyšlená, jaderná fyzička Uljama Chomjuková z Běloruska, která se pídí po skutečné příčině výbuchu. Působí to trochu jako násilné začlenění ženské hrdinky do příběhu.

Pro navození správné dramatičnosti občas tvůrci sáhnou i po menších "úpravách" historie. Třeba k pádu helikoptéry nedošlo při shazování pytlů s pískem na doutnající reaktor, jak to ukazuje seriál, ale až o 6 měsíců později při pracech na likvidaci škod.

Bábušky z Černobylu (2015)

Dokument režisérek Holly Morrisové a Anne Bogartové se vymyká z dlouhé řady pochmurně laděných snímků o Černobylu.

Navštívíme v něm skupinku stařenek s tuhým kořínkem, které se po evakuaci ze zóny 30 km od elektrárny navzdory zákazu vrátily do svých domovů. Žijí v radiací zamořených vesnicích a vesele konzumují brambory a zeleninu vypěstované na kontaminovaných zahrádkách, houby z okolí nebo ulovená zvířata ze zdejších lesů. Více než radiace se prý bojí hladu. Přežily už ukrajinský hladomor z 30. let, vpád nacistů během druhé světové války, a proto už je jen tak něco nerozhází, ani atom utržený z řetězu.

Houževnaté seniorky přes těžký život v polorozpadlých chaloupkách bez elektřiny srší energií a vtipkují s reportéry. Když bábušku jeden z nich pochválí, že dobře vypadá a zeptá se, jestli je to tím, že chodí tancovat, žena odvětí: „ A kam? Nemáme tady noční klub.“

Zajímá vás život černobylských bábušek? Chci o nich vědet víc!

Snímek dokáže pobavit i překvapit. Přináší zjištění, že v porovnání s obyvateli, kteří oblast opustili při evakuaci a odešli žít do měst, se černobylské babušky těší lepšímu zdraví a vyššímu průměrnému věku. Dokument byl natočen ve 2 verzích. Kratší (50 min.) se věnuje pouze osudům bábušek, delší (72 min.) přidává pohled do komunity mladistvých, kteří se vydávají do uzavřené zóny nelegálně na vlastní pěst, aby zažili trochu vzrušení.

Ruský datel (2015)

Nedaleko elektrárny stojí obří konstrukce radaru Duga přezdívaného ruský datel podle zvuku, jímž občas přerušoval rádiové vysílání. Stavba za 7 miliard rublů měla odhalit nepřátelské střely mířící na Sovětský svaz, ale nikdy správně nefungovala.

radar Duga

Ve filmu sledujeme ukrajinského alternativního umělce Fedora Alexandroviče, který se snaží dokázat, že výbuch v Černobylu záměrně zosnoval moskevský úředník odpovědný za projekt vadného radaru

Zombíci i plánovaný výbuch na rozkaz z Moskvy. Odhalte nejšílenější teorie o Černobylu

Jenže Fedor nenachází pro svou teorii žádné nezvratné důkazy a pouze ji lepí z vlastních domněnek. Tvůrci snímku se kontroverzní teorii nepokouší vyvrátit, ani potvrdit. Spíše vykreslují zoufalou snahu jednotlivce najít smysl a příčinu v událostech, které výrazně ovlivnila náhodná souhra okolností. Film funguje také jako sonda do problematických vztahů Ukrajiny s Ruskem. Kontroverzní film získal cenu poroty v kategorii dokumentů na Mezinárodním filmovém festivalu Sundance v roce 2015.

Černobyl - nultá hodina (2004)

Co se dělo na velíně elektrárny v Černobylu hodinu před explozí? Zdramatizovaný TV dokument vysílaný také pod názvem Hodina pravdy : Černobylská katastrofa ličí konflikt mezi hlavním inženýrem a vedoucím směny Anatolijem Djatlovem a jeho podřízenými. Djatlov trval na provedení naplánovaného experimentu ve 4. reaktoru za každou cenu a ignoroval některá bezpečnostní pravidla.

Město duchů, trosky a divoká příroda: Dron zmapoval okolí současného Černobylu

Snímek rekonstruuje minutu po minutě, jaká rozhodnutí techniků způsobila výbuch, a zároveň analyzuje technické nedostatky reaktoru, o kterých pracovníci nemohli nic vědět. Divák se tak sám může rozhodnout, jestli hlavní vinu na tragédii nese Djatlov, nebo jde o nespravedlivé zjednodušení celé situace.

Země zapomnění (2011)

Evropský koprodukční film sleduje osudy několika obyvatel Pripjati v čele s Anyou, mladou Ukrajinkou, která se jen pár hodin po osudném výbuchu vdala. Její čerstvý manžel musí odjet hasit požár v Černobylské elektrárně a už se nikdy nevrátí. Druhá polovina snímku nás zanese do životů stejných postav o 10 let později, abychom viděli, jak se snaží vyrovnat se ztrátami, které je zasáhly.

Černobylský přírodopis (2010)

Jak se nyní daří zvířatům a rostlinám v zamořené zóně? Tým vědců zkoumá divokou přírodu bez zásahu člověka a nachází překvapivé výsledky.

Základní informace o vybraných filmech o Černobylu

Film či seriál rok výroby režie země žánr délka hodnocení ČSFD
Bitva o Černobyl 2006 Thomas Johnson Francie dokumentární 1 hod 34 min 87 %
Černobyl 2019 Johan Renck Velká Británie / USA drama 5 x 1 hod 96 %
Bábušky z Černobylu 2015 Anne Bogartová, Holly Morrisová USA dokumentární 50/72 min  83 %
Ruský datel 2015 Chad Gracia Ukrajina / Velká Británie / USA dokumentární/publicistický 1 hod 20 min 63 %
Černobyl - nultá hodina 2004 Renny Bartlett Velká Británie / Kanada dokumentární/drama 50 min 81 %
Země zapomnění 2011 Michale Boganin Ukrajina / Francie / Polsko / Německo drama 108 min 59 %
Černobylský přírodopis 2010 Luc Riolon Francie dokumentární 53 min 72 %