Vše o elektřině

Zombíci i plánovaný výbuch na rozkaz z Moskvy. Odhalte nejšílenější teorie o Černobylu

Mutanti, duchové a dokonce i upíři se podle různých příběhů prohánějí okolím opuštěného města Pripjať na Ukrajině. Výbuch jaderné elektrárny Černobyl nepřestává jitřit lidskou fantazii ani přes 30 let od nešťastných událostí. Podle jedné teorie mnohem větší hrůzu odvrátili mimozemšťané, podle jiné katastrofu záměrně způsobil ruský úředník, aby zakryl svou chybu. Objevte další teorie o Černobylu.

Zombíci i plánovaný výbuch na rozkaz z Moskvy. Odhalte nejšílenější teorie o Černobylu
Zombíci i plánovaný výbuch na rozkaz z Moskvy. Odhalte nejšílenější teorie o Černobylu

Přesně před 32 lety, 26. dubna 1986, došlo k nejhorší jaderné katastrofě v dějinách lidstva. Výbuch 4. jaderného reaktoru v Černobylu zavinila souhra testu zařízení pro výpadek proudu, lidských chyb i technických nedostatků elektrárny. Jaké neskutečné teorie a mýty se kolem černobylské havárie vyrojily?

Výbuch v Černobylu zosnoval ruský úředník

Nedaleko jaderné elektrárny se tyčí do působivé výšky skoro 150 metrů a táhne do úctyhodné délky 500 metrů ocelová konstrukce radaru Duga. Na jeho vybudování se utratilo 7 miliard rublů, tedy dvakrát více než za samotný Černobyl. Vládci Sovětského svazu prý doufali, že toto monstrózní zařízení odhalí jakoukoli vypálenou raketu od nepřátel ze Západu.

radar Duga

Fotografie: Radar Duga. Zdroj: Alexander Blecher, blecher.info [CC BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 4.0 či GFDL], from Wikimedia Commons

Různé zdroje už se ale neshodují v tom, jestli drahý stroj vůbec fungoval. Detekci střel totiž v oblasti Severní Ameriky rušila polární záře. Ke kolaudaci stavby se schylovalo v září 1986. Projekt radaru dříve prosadil ruský úředník, Vasilij Šamšin.

Kdyby vyšlo najevo, že jde o fiasko, stala by se z něj politická mrtvola. Někteří spekulují o tom, že Šamšin donutil po telefonu pracovníky k riskantnímu postupu při zkoušce bezpečnosti, čímž vlastně rozpoutal v Černobylu peklo a zároveň zametl stopy za vlastním přešlapem s radarem.

Radar Duga

Zdroj fotografie: Corsairoz [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Tuto teorii rozvíjí také film Ruský datel, i když pro ni nenabízí žádné důkazy a lepí ji jen z domněnek. Zvuk podobný ťukání datla se ozýval z rádií, která frekvenci radaru Duga náhodou zachytila.

Exploze jaderné elektrárny se neodehrála v tehdejším SSSR v roce 1986 poprvé. Co se komunisté snažili zamést pod stůl již v 50. letech 20. století? To mě zajímá!

Vodka pomáhá proti ozáření z radiace

Likvidátorům, jež zasahovali při odstraňování následků havárie mnohdy téměř bez jakékoli ochranných prvků, doporučovali jako zázračný všelék vodku. „Předepsali nám půl láhve vodky za každé dvě hodiny strávené v Černobylu“, tvrdil jeden z likvidátorů. Stakan za stakanem ale měl spíše jen otupit pracovníky, aby si méně uvědomovali, jak nebezpečně hazardují se svým zdravím. Vodka žádnou ochranu proti radiaci či zmírnění účinků nikdy neposkytovala.

O Černobylu psali už v bibli

Zjevení Janovo neboli také Apokalypsa není žádné oddychové čtení. Poslední kniha Nového zákona představuje různá znamení o konci světa. Najdeme tady také zmínku o pelyňku, jež otráví vodu podobně jako radioaktivní mrak roznášel škodlivé látky během hustých dešťů po černobylské havárii. Ukrajinský název Černobyl navíc v překladu neznamená nic jiného než právě pelyněk.

Zatroubil třetí anděl, a zřítila se z nebe veliká hvězda hořící jako pochodeň, padla na třetinu řek a na prameny vod. Jméno té hvězdy je Pelyněk. Třetina vod se změnila v pelyněk a množství lidí umřelo z těch vod, protože byly otráveny.

- Zjevení Janovo, 8: 10-11

Výklady biblického proroctví se ale různí. Pro některé pelyněk jen symbolizuje obraznou hořkost, pro jiné hvězda odkazuje spíš k pádu meteoritu, jež znečistí vody. Jindy hvězda představuje mocného prince přinášejícího zkázu, kam spadá i vpád hunských kočovníků vedených Attilou do Evropy v 5. století. Zkrátka každý si najde, co mu přijde nejvíce vhod.

Jaderné velmoci: Které státy k nim dnes patří a co změnila panika z jádra?

V okolí Pripjaťi bydlí zombíci i upíři

Youtube obletělo video, kde skupina hladových nemrtvých zrovna svačí. Jak se sluší a patří na správně vychované zombíky samozřejmě lidskou oběť. Mělo pocházet z černobylské oblasti, ale zakrátko se ukázalo, že jde o trailer na ukrajinskou počítačovou hru S.T.A.L.K.E.R. Ta se odehrává v alternativní historii, kdy po prvním výbuchu následoval druhý a kolem elektrárny začali kempovat zombíci.

Stejně neuvěřitelně zní i příběh, jež měly přinést jedny turecké noviny. Na Ukrajině po nalezení dvou mrtvých těl bez kapky krve podezřívali ze zločinu upíra. Další vyšetřování ale odhalilo existenci obřího zmutovaného pavouka, který získal své superschopnosti díky radiaci z Černobylu. 

Osminohou bestii i její hnízdo s vajíčky policisté zneškodnili plamenomety a stopy po události raději zakryli před zvědavou veřejností. Jak vše odhalili turečtí novináři těžko říct, možná jen popustili uzdu své fantazii v redakci, aniž by se někdy podívali na Ukrajinu.

Anketa

Kdo nedávno slavil úspěch s prodejem plamenometů, jež své držitele mají ochránit i před hladovými zombies?

V zakázané zóně Černobylu to žije. Prohánějí se tam mutanti

Temné vody internetu nabízejí spoustu hrůzných fotek zvířecích i lidských deformací způsobených uniklou radioaktivitou po výbuchu. Pár let od neštěstí se skutečně objevovaly u zvířat chybějící či přebývající končetiny, zakrnělé oči, nevyvinutá žebra i deformované lebky. Evoluce ale byla neúprosná, protože postižení tvorové se většinou nedokázali dále rozmnožit a předat svou genovou informaci.

Zkáza Černobylu starousedlíky neodstrašila. Stále žijí v zamořené oblasti

Kupodivu bez přítomnosti člověka se v zakázané zóně kolem elektrárny nyní velmi daří populacím vlků, vysoké zvěře včetně losů, různým druhům ptáků i koňům Převalského.

V okolní přírodě dnes objevíme jen zřídka drobnou odchylku od normálu jako občasný albinismus, menší mozek u zdejších vlaštovek či kratší průměrnou délku života u některých hlodavců.

Ufoni odvrátili katastrofu mnohem větších rozměrů

Kolují dokonce zvěsti, že pár místních zahlédlo v onen osudný den, 26. 4. 1986, na noční obloze několik létajících talířů. Shodou okolností se prý zjevily i během neštěstí ve Fukušimě. Co tam dělaly? Údajně nás měly zachránit před mnohem horšími následky obou havárií. Pokoušet ale bezpečnostní ochranu Temelína kvůli možnému setkání s mimozemšťany raději nezkoušejte.

Zdroje: Endtime, NewsWeek, MysteriousUniverse