Technologie

Novinky z veletrhu CES 2015: Auta bez řidičů sama jezdí i parkují

Tento rok všechny vychytávky z oblasti chytré domácnosti zastínila malá automobilová revoluce. Přední automobilky jako BMW, Audi nebo Mercedes Benz představily futuristické vozy, které bez pomoci živého řidiče dokáží samy svištět po dálnici, parkovat anebo se vyhnout kolizi s překážkami na cestě. Podívejte se i na další novinky.

Novinky z veletrhu CES 2015: Auta bez řidičů sama jezdí i parkují
Novinky z veletrhu CES 2015: Auta bez řidičů sama jezdí i parkují

Letošní veletrh spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas přilákal více než 160 tisíc návštěvníků bažících po nejnovějších technologických novinkách. Co mohli hosté největší světové akce tohoto druhu obdivovat?

Auta, která se řídí sama

CES 2015 přinesl dobré zprávy pro všechny, kteří se děsí zkoušek v autoškole. Největším trhákem veletrhu se stala auta, která téměř nepotřebují řidiče. Rozruch vzbudil upravený model Audi A7, jehož autopilot zdolal 900 km dlouho trasu ze Silicon Valley do Las Vegas skoro bez pomoci člověka. Na popojíždění po městě futuristická auta ale zatím nevyužijete. 

veletrh CES (Consumer Electronics Show)

Největší veletrh spotřební elektroniky na světě se koná každý rok během ledna v Las Vegas. Poprvé se tady objevují novinky, které se mohou dostat do domácností až za pár měsíců či let. Například v roce 2001 na veletrhu představili plazmovou televizi a v roce 2003 Blue-ray technologii. První veletrh se pořádal už v roce 1967.

O kontrolu nad vozem se autopilot přihlásí až od rychlosti 110 km za hodinu. Na dálnici umělá inteligence zvládá jet bezpečnou rychlostí, udržovat si odstup od ostatních aut nebo se zařadit do jiného jízdního pruhu. 

Reportér se bez úspěchu snažil vybourat

Automobilka BMW zase uvedla diváky do úžasu, když ukázala, co dovede vylepšený model BMW i3. Řidič se nemusí dlouho trápit s hledáním posledního volného místa na parkovišti. Po zadání povelu chytrým telefonem auto najde prázdné místo, vyhne se překážkám na parkovišti a bez problémů samo zaparkuje. 

BMW i3 se může také pochlubit i systémem, který zabrání kolizi, i když se například opilý řidič sebevíc snaží vůz zdemolovat. Vyzkoušel si to jeden novinář, který dostal jednoduchý úkol: vybourat se. Pořádně se vyřádil, ale kdykoli chtěl vrazit plnou rychlostí do falešné cihlové zdi, ozvaly se automatické brzdy, které zabránily srážce. 

Místo hesel počítači postačí pohled do vašich očí

Zapomeňte na vymýšlení hesel s aspoň jedním velkým písmenem, číslem, hvězdičkou, vykřičníkem a dalšími výmysly. Kamera EyeLock od společnosti Myrris ověří totožnost uživatele počítače tím, že mu oskenuje oční duhovku. Kromě posílení bezpečnosti dokáže zařízení také automaticky vyplnit přihlašovací údaje pro přístup na vybrané internetové stránky. Vychytávku stačí zapojit k počítači přes USB port.

Motorizované kolečkové brusle

Kromě přelomových vynálezů jsou na veletrhu CES předváděny i technologie o něco méně "převratné". Jako příklad jsme vybrali následující novinku.

Nudí vás jezdit do práce na kole? Zkuste motorizované kolečkové brusle, kterými posvištíte rychlostí až 20 kilometrů v hodině. Originální brusle nasadíte téměř na jakýkoli druh bot a nemusíte je sundávat, ani pokud chcete přerušit jízdu třeba vystoupáním do schodů či běžnou chůzí.