Domácnost

Snižte výdaje za energie pomocí chytré domácnosti. Ušetříte až 50 procent!

Dříve sen, nyní realita. Moderní inovace hýbou světem a bydlení založené na ovládání kompletní domácnosti jen za pomoci dotyku nebo hlasu dnes není výjimkou. Přináší komfort, bezpečnost a tím to zdaleka nekončí. Inteligentní dům vám pomůže snížit výdaje za energie.

Snižte výdaje za energie pomocí chytré domácnosti. Ušetříte až 50 procent!
Snižte výdaje za energie pomocí chytré domácnosti. Ušetříte až 50 procent!

Smart Home má vše pod palcem

Jen si to představte. Ráno se probouzíte do předem vyhřátého pokoje za doprovodu oblíbené hudby, zatímco jste si v noci užili klidný spánek. Ne, nebylo třeba vstávat a regulovat topení. Chytrá domácnost totiž vše zařídila za vás. Pokud naopak odjíždíte do ciziny, technologie zvládne imitovat vaši přítomnost a odradí nezvané hosty. Zalité trávníky a vyvětrané místnosti? Lednice informující o spotřební lhůtě potravin? Žádný problém. Zařízení domu nově dokáže přesně pochopit přání a touhy svého majitele.

Smart Home

Chytrá technologie se vám přizpůsobí

Když inteligentní systém funguje a je správně nastaven, neměl by majitel domu jeho existenci absolutně vnímat. Stává se součástí života a funguje zcela bezobslužně. Ať už jde o poplašná zařízení, zavlažování či vypínače, vše dokáže mezi sebou aktivně spolupracovat. Správná digitální domácnost musí zvládnout pochopit váš životní rytmus a styl. Jednotlivé funkce si tak poradí i bez přítomnosti majitele.

Smart Home

Zelená úsporám? Jedním dotykem!

Mezi nevyhnutelné směry v bydlení dnes patří také úspora energií. Není se čemu divit, ceny dodavatelů neustále rostou. Právě Smart Home je přitom ideální cesta ke snížení nákladů vynaložených na topení, osvětlení, klimatizaci či závlahové systémy.

S pomocí pokročilého systému totiž propojíte veškeré domácí spotřebiče do jedné aplikace. Vše následně můžete jednoduše ovládat v podstatě odkudkoliv. Jediné, bez čeho se neobejdete, je spolehlivé připojení k internetu. 

Smart Home

Neutrácejte za topení. Využijte slunce

Když jste pryč, není potřeba mít z domova saunu. Díky Smart Home si pomocí jediného dotyku můžete nastavit vytápění podle vašeho gusta, a to dokonce pro jednotlivé místnosti. Buďte efektivní a navolte si, jak dlouho mají před vaším příchodem radiátory opět začít pracovat.

Anketa

O ekonomické výhodnosti LED žárovek jsme na Elektřina.cz psali vícekrát. Kolik procent českých domácností si naše slova vzalo k srdci a svítí výhradě LED žárovkami?

Ke snížení nákladů přispěje i využití přírody. Pokud slunce svítí, okna se automaticky otevřou a topení se naopak vypne. Dovnitř tak bude proudit teplý vzduch. K večeru nastane pravý opak. Topení se zase dokáže samo vypnout na moment, kdy se rozhodnete manuálně otevřít okno a rychle vyvětrat. Monitory teploty a vlhkosti se o vše postarají. Vnitřní klima v interiéru se bude udržovat zcela bez toho, abyste museli něco kontrolovat.

Smart Home

Zatočte se žrouty elektřiny navždy

25 % veškerých poplatků za energie padne na zbytečně zapnutá světla. Právě proto se s nimi vyplatí zatočit. Smart Home využívá detektory pohybu, které umožní rozsvítit jen v případě, že se v jejich blízkosti bude někdo pohybovat. Účinným pomocníkem jsou i stmívače osvětlení snižující výkon.

ČSOB NaDoma: Jak to vypadá, když se do ovládání chytré domácnosti pustí česká banka?

Inteligentní domácnost se vyplatí i za předpokladu, že odjíždíte na delší čas. Odpojí všechny spotřebiče ve standby režimu a ponechá zapnuté jen ty nejnutnější. Chytré zásuvky vám umožní měřit spotřebu elektřiny. Ihned víte, kde vám tzv. tečou peníze.

Smart Home

Hospodaříte s přebytky? Buďte efektivní!

Vyrábíte si sami elektřinu pomocí solárních panelů? Potom využijte energii doslova a do písmene. Zabraňte její ztrátě a nastavte si spotřebiče tak, aby se třeba mytí nádobí odsunulo na dobu, kdy nebude nikdo doma.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Když chytrý dům, tak se vším všudy

Podle Fraunhofer Institut může inteligentní domácnost ušetřit až 50 % nákladů za vytápění. Na druhou stranu však počítejte s výdaji. 

Základní sady pro systém chytré domácnosti v podobě zásuvek a několika senzorů stojí přibližně 10 tisíc korun. Komplexnější systémy u větších rodinných domů se mohou zcela bez komplikací pohybovat v řádech stovek tisíc. Solidní prodejce by vám vždy měl vytvořit kalkulaci a plán návratnosti. Nejdražší bývají samotné rozvody elektroinstalace a ovládací panely.

Smart Home

Zateplení především

Nezapomínejte také na skutečnost, že prvním krokem k úspoře energií je správná izolace, protože díky ní často není třeba ani topit. Teprve poté následují technologie a uvedení chytré stavby v život. V ideálním případě máte systém chytré domácnosti do několika let splacený a pak už jen šetříte.