Domácnost

Chytrá domácnost frčí. Poznejte novinky, které možná neznáte

Součástí vaší chytré domácnosti může být spousta věcí, které doma běžně používáte – spotřebiče, termostaty, zásuvky, kotel, meteostanice i alarm. Každý rok do téhle skupiny ale přibývá i celá řada dalších chytrých „pomocníků“.

Chytrá domácnost frčí. Poznejte novinky, které možná neznáte
Chytrá domácnost frčí. Poznejte novinky, které možná neznáte

Pro ovládání a nastavení chytré domácnosti slouží centrální ovládací jednotka. S její pomocí si můžete určit, kdy rozsvítit nebo zhasnout světla i to, jakou teplotu chcete mít doma po návratu z práce. Jednotku navíc snadno propojíte s vaším mobilem, počítačem i tabletem, takže s ní můžete bez problému pracovat i na dálku.

Základní prvky chytré domácnosti

Do chytré domácnosti můžete vlastně zapojit jakýkoliv spotřebič nebo zařízení. Je ovšem důležité, aby mezi sebou jednotlivé prvky komunikovaly. Ideálně tedy zařízení kupujte od jednoho výrobce nebo se před jejich pořízením předem důkladně informujte.

Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem

Jedním ze základních prvků chytré domácnosti je osvětlení. Nemusí se jednat jen o stropní světla, ale klidně i o LED pásky nebo stolní lampy. Přednastavení světel je skvělým způsobem, jak v době vaší nepřítomnosti odradit zloděje. Stačí určit nepravidelné intervaly pro rozsvícení i zhasnutí a váš dům nebo byt rozhodně nebude působit opuštěným dojmem. A příjemnou funkcí je také možnost ovládání intenzity světel a jejich barevnosti podle denní doby. 

S nadbytkem světla vám naopak pomůže chytré stínění, jehož součástí mohou být například žaluzie. Jejich pohyb můžete ovládat nejen prostřednictvím časovače, ale také propojením s meteostanicí – pokud svítí slunce, interiér se jednoduše zatemní.

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

Chytrá meteostanice vám toho ale nabídne mnohem víc. Informuje o aktuálním počasí, stavu ovzduší, umí předpovědět vlhkost, tlak a rychlost vzduchu i množství očekávaných srážek. A pomáhá vám sledovat stav nejen venku, ale i uvnitř – například koncentraci CO2. Jeho zvýšené hodnoty mohou způsobovat bolesti hlavy, únavu i mírné mdloby. Jakmile je vzduch v nevětrané místnosti vydýchaný, dá vám o tom meteostanice vědět, případně sama centrální jednotka otevře okna začne větrat. Cena chytrých meteostanic se podle jejich kvality a funkcí pohybuje v rozmezí cca od 1 100 do 6 000 Kč.

Chytrá meteostanice

Elgato Eve Room; Zdroj fotografie: www.electroworld.cz

Nejedná se ale o jediný monitorovací systém chytré domácnosti. Zapojit můžete celou řadu senzorů a detektorů, které umí hlídat i únik plynu nebo zjistí přítomnost kouře. Informace ze senzorů vyhodnocuje centrální jednotka a začne na ně reagovat. Kromě výše zmíněného otevření oken umí spustit i větrání, zavolat instalatéry a poslat vám oznámení.

S bezpečím vám pak pomohou chytré kamery, které monitorují prostor, umí rozpoznat členy domácnosti včetně těch čtyřnohých a v případě neznámého pohybu spustí alarm, nahrávání a odešlou zprávu vaší bezpečnostní firmě. A existují také zámky, které odemknete pomocí otisku prstu, PINu nebo aplikací v mobilu. Ty se pohybují v cenovém rozmezí od 2 500 do 7 000 korun.

Chytrý zámek

Nuki Smart Lock; Zdroj fotografie: www.istyle.cz

Teplotu si v rámci chytré domácnosti můžete přednastavit pomocí chytrého termostatu. Je snadno propojitelný s běžnými plynovými kotli nebo kotli na tuhá paliva. Tento termostat umí i detekovat pohyb a spustit topení, stejně jako přejít do úsporného režimu. Popřípadě si pamatuje, jak v průběhu týdne topíte a sám si podle zjištěných hodnot reguluje teplotu. Problém není připojit i klimatizaci, která vás zase ochladí přes letní měsíce.

Novinky pro chytré domácnosti 

Pokrok jde samozřejmě neustále kupředu a není tedy divu, že se všechny velké značky (Amazon, Google, Philips Hue nebo Arlo) neustále předhání v tom, která z nich přijde jako první s kreativní novinkou, která vaši domácnost posune na další na  úroveň.

Jestli milujete svou zahradu a zároveň chcete jít s dobou, určitě vás zaujme možnost sekání trávy pomocí chytrých sekaček. Například s modelem Smart Robot Lawn Mower od Huqvarny (cena kolem 59 000 Kč). Ten vám poseká trávník za slunečného počasí i za deště, a také se v případě nízkého stavu baterie umí sám vrátit na místo a dobít. Chytré sekačky na trávu zatím nedosahují takové kvality a výsledků například jako chytré vysavače do interiéru, ale svému účelu bezpečně poslouží.

Chytrá sekačka

Smart Robot Lawn Mower; Zdroj fotografie: www.husqvarna.com

Se zavlažováním vašeho trávníku vám pak pomůže Eve Aqua. Toto zařízení jednoduše umístíte mezi přípojku a hadici, nastavíte plán zavlažování a je to. Navíc se dá korigovat i v rámci předpovědi počasí a je kompatibilní s Apple HomeKit Sehnat se dá cca od 2 700 do 3 000 Kč.

Chytré zavlažování

Eve Aquq; Zdroj fotografie: www.hubitat.com

Prvky chytré domácnosti nemusí být jen praktické, ale mohou pomoci navodit třeba příjemnou a relaxační atmosféru. Třeba jako Essential Oil Diffuser. Na trhu najdete hned několik modelů v cenovém rozmezí od 600 do 3 000 Kč s různou dobou délky provozu, automatického vypnutí, podsvícením různým počtem barev a možností hlasového ovládání.

Chytrý difuzér

Sierra Smart Essential Oil Diffuser ; Zdroj fotografie: www.amazon.com

Společnost Mirror doslova přináší revoluci v domácím cvičení. Místo spousty cvičebních pomůcek, na které sedá prach můžete využít doslova “kouzelného zrcadla”. S ním si můžete zacvičit interaktivní tréninkové sestavy s různými stupni intenzity od jógy až po box. Váš výkon je navíc postupně sledován a monitorován, takže dostáváte pokyny v reálném čase na základě vaší aktivity i fyzické úrovně. Tohoto chytrého pomocníka si můžete pořídit za cca 35 000 Kč.

Chytré zrcadlo

Mirror Interactive Home Gym; Zdroj fotografie: www.mirror.co

A jestli jste zastánce moderních Apple technologií, pak doma určitě oceníte i bezdrátovou nabíječku pro vaše pomocníky. Na trhu jich najdete hned několik s možností nabíjení dvou až čtyř zařízení - telefonu, Apple Watch, AirPods i Apple Pencil. Cena těchto nabíječek se podle jejich vlastností pohybuje od cca 1 700 do 3 500 Kč.

Chytrá nabíječka

4 in 1 Wireless Charger; Zdroj fotografie: www.amazon.com

Chytré kočárky: Technologie, která změní obor?