Domácnost

7 funkcí chytrých televizí, které oceníte

Chytré televize, často označované zkráceně jako Smart TV, se snaží uživateli přinášet víc než jen klasické televizní vysílání. Jsou nabité funkcemi, o kterých se vám před pár lety ani nezdálo. Jinou možnost totiž výrobci nemají. Aby starou dobrou televizi nepřeválcovaly chytré telefony a tablety, musí o své místo v centru domácí zábavy bojovat všemi možnými způsoby.

7 funkcí chytrých televizí, které oceníte
7 funkcí chytrých televizí, které oceníte

Smart TV proto sází hlavně na benefit, který žádné jiné zařízení nemůže nabídnout – dokonalý obraz. Ten pak doplňuje spoustou zábavných funkcí, které jsou hodně podobné tomu, co znáte z počítače nebo mobilu. Jaké jsou tedy hlavní důvody k pořízení chytré televize a o co všechno přijdete, když si budete pouštět filmy jen na tabletu?

1. Hybridní vysílání

Hybridní vysílání, známé pod zkratkou HbbTV, je standardem Evropského ústavu pro telekomunikační normy. U nás mělo premiéru v roce 2012, kdy ho při hokejovém mistrovství spustila Česká televize. Jde o nadstavbu klasického vysílání, která se dá hodně jednoduše popsat jako velmi moderní teletext.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

O tom, jak přesně bude HbbTV vypadat, rozhodují vždy konkrétní vysílací stanice. Setkat se tak můžete s různým provedením. Někdy hybridní vysílání funguje jako rozšíření obsahu nebo videoarchiv, jindy vypadá spíše jako reklamní kanál.

Co je však u všech stanic stejné, je spuštění hybridního vysílání červeným tlačítkem na ovladači. V případě, že televize k aktuálnímu programu může nabídnout nějaký zajímavý doplněk, v pravém dolním rohu obrazovky se většinou objeví červený symbol.

Díky archivům je také možné sledovat oblíbené pořady kdykoliv, když máte čas. Nemusíte se tak řídit tím, kdy ho daná stanice zařadí do programu. Nejbohatší archiv může nabídnout jednoznačně ČT, která do HbbTV převedla celou službu iVysilani.cz.

Které stanice vysílají HbbTV v Česku?

Chytrá televize se dá ovládat i mobilním telefonem

2. Placené videotéky

Díky tomu, že je chytrá televize připojena k internetu, můžete jednoduše využívat výhod placených kanálů. Už žádná kabelová televize. Stačí si jen zaplatit přístup na Netflix nebo třeba HBO GO a můžete sledovat filmy a seriály bez zbytečného zařizování a starostí. Placený obsah vám nabídnou i některé české kanály. Na nováckém Voyo si můžete pustit třeba předpremiéry původních seriálů.

3. Surfování po internetu

Chytré televize umožňují spustit internetový prohlížeč a navštěvovat oblíbené webové stránky. I když tahle funkce vypadá lákavě, pokud k televizi nemáte speciální ovladač, není bohužel moc praktická. Naštěstí i na to už výrobci myslí a přichází se stále lepšími zařízeními.

Skvělým příkladem je společnost LG, která vyvinula takzvaný Magic Remote. Ten umožňuje televizi ovládat pohybem nebo hlasem.

Dokoupit se dají i bezdrátové klávesnice s touchpadem. Díky nim můžete v internetovém prohlížeči psát mnohem snadněji, než s klasickým ovladačem.

4. Přizpůsobení náladě a atmosféře

Některé chytré televize disponují také speciálním režimem, který umožňuje vypnutému přístroji splynout s okolním prostředím. Co přesně to znamená? Když televize zrovna neběží, může fungovat jako digitální rámeček, obraz nebo tapeta. Takovou funkci nabízí třeba QLED od společnosti Samsung. Ta se dokonce dokáže přizpůsobit náladě a atmosféře. Reaguje na jas v místnosti a zvládne také sjednotit televizi se zbytkem stěny.

The Frame: Ozdobte si stěnu televizí Samsung maskovanou za obraz

5. Sdílení obsahu z jiných chytrých zařízení

Se Smart TV můžete propojit také svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon. Na velké obrazovce si tak snadno zobrazíte třeba fotky z dovolené nebo domácí videa. Můžete také využít programů, které televizi dokáží synchronizovat s mobilem tak, aby se dal použít jako dálkové ovládání.

Samozřejmostí je pak přehrávání z externích zařízení. S tím si dokáží poradit i starší typy televizí a u většiny Smart TV tato funkce stále nevymizela.

Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem

6. Ovládání domácnosti

Smart TV dokonce mohou obsahovat i aplikace, díky kterým je možné ovládat ostatní chytré vybavení domácnosti. Kontrolovat můžete třeba inteligentní světla, garážová vrata, žaluzie, termostaty nebo kamery.

LG smart televize zase nabízejí možnost kontroly nad ostatními spotřebiči této značky v domácnosti.

7. Domácí kino

I když chytrá televize disponuje spoustou vychytávek, její hlavní poslání je stále stejné – nabídnout kvalitní obraz a větší obrazovku než ostatní zařízení. Třeba taková QLED 8K Q900R od Samsungu vám nabídne rozlišení 8K a obraz až 16 krát jemnější než Full HD. K takové televizi pak stačí už jen připojit kvalitní repro soustavu a můžete si užít zážitek, který se se sledováním filmu na tabletu nebo počítači vůbec nedá srovnat.