Technologie

Chytré tetování s kovovým vzhledem vypadá jako šperk. Co umí?

Dočasné tetování představené nedávno v rámci přehlídky New York Fashion Week zaznamenalo velký úspěch u diváků. Díky metalickému vzhledu vypadá tetování nazvané „DuoSkin“ spíše jako šperk. Ve skutečnosti se jedná o chytrý módní doplněk s praktickými funkcemi, který může např. ukládat a sdílet informace z vašeho telefonu.

Chytré tetování s kovovým vzhledem vypadá jako šperk. Co umí?
Chytré tetování s kovovým vzhledem vypadá jako šperk. Co umí?

Fotografie: duoskin.media.mit.edu

Při výrobě tohoto snímatelného tetování se používají tenoučké kovové plátky z pravého zlata. Většina lidí kontakt se zlatem velmi dobře snáší, nošení takového tetování by proto mělo být ze zdravotního hlediska velmi bezpečné. Podobné zlaté plátky se běžně využívají i v potravinářství k dekoraci luxusních cukrářských produktů a nápojů.

Díky jednoduchému výrobnímu procesu si výsledný vzhled tetování může navrhnout prakticky každý.

3 typy chytrého tetování

Pomocí tetování DuoSkin mohou jeho uživatelé ovládat různá mobilní zařízení, zobrazovat některé informace nebo ukládat data. Tetování se dokáže přizpůsobit osobnímu vkusu, může být zhotoveno v různých barvách a libovolných tvarech. Umístit jej lze kdekoli na těle.

První typ tohoto tetování dokáže ukládat a sdílet data se smartphonem či podobným zařízením pomocí technologie NFC (Near Field Communication, v češtině nazýváno jako komunikace v blízkém poli). Jedná se o elektromagnetickou bezdrátovou technologii, kdy komunikace mezi zařízeními probíhá na velmi krátkou vzdálenost nepřekračující hranici jednotek centimetrů.

Další typ tetování DuoSkin nabízí funkci touchpadu pro činnosti jako je nastavení hlasitosti smartphonu, jeho rozsvícení nebo psaní textu. Poslední varianta tetování může vizuálně zobrazovat různé informace související s počasím a momentálním emočním stavem uživatele (na základě tělesné teploty).

Z výzkumné laboratoře na přehlídkové molo

Za projektem chytrého tetování stojí výzkumníci z MIT (Massachusettský technologický institut). O nápadu se však doslechl módní návrhář Chris Bevans, který se zaměřuje na spojení bezdrátových technologií a moderního oblékání. Tetování DuoSkin skvěle zapadalo do konceptu jeho nové kolekce pánské módy.

FOTOČLÁNEK: Čím šokovala módní přehlídka oděvů i bot vytisknutých z 3D tiskáren?

Cindy Hsin-Liu Kao z MIT tuto možnost spolupráce uvítala. O její práci se díky této akci, kterou sleduje celý módní svět, dozvědělo mnohem širší publikum, než kdyby svůj nápad prezentovala na úzce zaměřené vědecké konferenci.