Domácnost

Chytrý náramek na stopě zločinu: Fitbit odhalil podezřelého z vraždy

CSI New York už nemusí spoléhat jen na DNA testy, otisky prstů a chemický rozbor látek nalezených na místě činu. Detektivové 21. století si totiž mohou pomáhat i svědectvím chytrých zařízení. K zatčení podezřelého z vraždy ve Spojených státech amerických využili policisté údaje z krokoměru zaznamenané chytrým náramkem Fitbit. Jak vraha náramek prozradil?

Chytrý náramek na stopě zločinu: Fitbit odhalil podezřelého z vraždy
Chytrý náramek na stopě zločinu: Fitbit odhalil podezřelého z vraždy

V prosinci 2015 ve státě Connecticut byli policisté přivoláni na místo činu. V domě manželů Dabatových nalezli muže částečně přivázaného k židli a zastřelenou ženu ve sklepě.

Richard Dabate tvrdil, že do jeho rodinného hnízda na předměstí Ellingtonu vtrhl maskovaný útočník, zneškodnil ho pár chvaty a začal mu připoutávat ruce a nohy k židli. Richard ho popsal jako obtloustlého muže s hlubokým hlasem Vin Diesela.

Chytré prsteny nabité funkcemi. Co všechno dokážou?

Najednou oba uslyšeli, jak v garáži parkuje auto. Jeho žena Connie se právě vracela z návštěvy posilovny. Útočník našel Richardův revolver a ženu s ním zastřelil. Poté se pokoušel Richarda zapálit letlampou, ale po krátkém boji plameny popálily obličej samotného vetřelce a ten utekl. Dabate pak zavolal policii.

Chytrý náramek „svědčil“ proti manželovi zavražděné

Jenže něco tady nehrálo. Policejní psi v domě nevyčmuchali pach jiné osoby než manželů Dabatových. Richard sice utrpěl povrchové rány od ohně, ale kromě ran nic nenasvědčovalo tomu, že by se nějaký zápas odehrál. Nic neukazovalo ani na násilné vniknutí do domu.

Navíc podle Richarda mělo k úmrtí jeho manželky dojít po deváté hodině ranní, jenže Connie byla podle Fitbitu aktivní až do 10:05. Krokoměr ukázal, že se celou dobu "po své smrti" pohybovala po bytě.

Podle Richardova svědectví se jeho žena z garáže, kde zaparkovala, dostala jen do sklepa, kde byla zabita. Což by odpovídalo vzdálenosti necelých 40 metrů. Jenže Fitbit zachytil mezi 9:18 a 10:05 uražených 366 metrů. Pár minut před desátou navíc Connie zveřejnila dvě videa na sociální síti.

Zatykač byl vydán až po zjištění údajů z Fitbitu

Vyšetřování trvalo více než rok, ale právě důkazní materiál z Fitbitu přispěl k obvinění Richarda Dabata z vraždy a křivého svědectví.

Anketa

Jakého nezvyklého pomocníka v potírání zločinu mají policisté v Dubaji?

O jeho vině se rozhodne v právě probíhajícím soudním procesu. Motivem pro vraždu se nejspíš stal Dabatův nemanželský poměr. Jeho milenka čekala dítě a tlačila ho k rozvodu s ženou Connie.

Fitbit konkurencí pro Sherlocka Holmese

V jiném případě Fitbit dokázal odhalit falešné obvinění ze sexuálního napadení. V době, kdy údajná oběť tvrdila, že spala a zároveň mělo dojít k útoku, totiž na zápěstí nosila chytrý náramek.

Prsten Nimb: Nenápadný šperk, který vám může zachránit život

Ten ukázal, že v inkriminovaném čase byla vzhůru již delší dobu, a proto vrhla pochybnost na ženinu výpověď. I s pomocí dalších podpůrných důkazů vyšetřovatelé zjistili, že lhala.