V roce 2050 pokryje třetinu spotřeby elektřiny v Česku šetrná energetika

Polovina spotřebované energie v ČR dodnes pochází z uhlí. Spalování fosilních paliv má na svědomí globální oteplování a měnící se klima. Vědci se shodli, že je třeba snížit emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 45 % a v roce 2050 se dostat na nulu. Jediná cesta, jak toho dosáhnout, je urychlený přechod na obnovitelné zdroje energie.

  • 25. ledna 2019
bulb

V roce 2050 pokryje třetinu spotřeby elektřiny v Česku šetrná energetika

main-article
bulb
main-article

Jak na energetickou soběstačnost? Pomohou elektroauta a Tetris, ukázali vědci z Ostravy

Na střeše fotovoltaiku, v garáži elektromobil a k tomu chytrý systém řízení energie, který funguje jako Tetris, tak by podle výzkumníků z ostravské technické univerzity (VŠB – TUO) měla vypadat cesta k energetické soběstačnosti českých rodinných domů. Jak mohou elektroauta vyrovnávat spotřebu elektřiny, když třeba taková Tesla dokáže při nabíjení zahoupat s elektrickou sítí?

  • 13. března 2018
bulb
main-article

Praha chce dohnat Evropu v podpoře elektromobilů. Proto spustili provoz unikátní nabíječky

Pražská energetika (PRE) od února umožňuje nabít elektroauta v jedinečné nabíjecí stanici. Nabíjecí stojany u stadionu HC Sparta Praha získávají totiž „šťávu“ ze 30 fotovoltaických panelů i z akumulačního zařízení stanice. Praha tak chce dohnat evropské metropole jako Amsterdam či Vídeň, které vývoj elektromobility nezaspaly. Jaký vliv bude mít nabíjecí stanice na stabilitu elektrické sítě?

  • 1. února 2018
bulb
main-article

29 % Čechů přemýšlí o pořízení fotovoltaiky. U majitelů rodinných domů je to přes 50 %

Nejčastěji se myšlenky na nákup fotovoltaických panelů honí hlavou mladým mužům ve věkové skupině od 18 do 39 let. V nejvíce případech jsou ochotni investovat do pořízení malé fotovoltaické elektrárny (FVE) částku do 30 tisíc. Dva nedávné průzkumy na téma zájmu Čechů o solární panely odhalily také, že 13 % obyvatel vůbec netuší k čemu toto zařízení na výrobu energie ze slunce vlastně slouží.

  • 27. listopadu 2017
bulb
main-article

Nepružné solární panely možná končí. Číňan vynalezl o 80 % lehčí variantu

Ultra tenký, lehký a flexibilní solární panel eArche rozšiřuje oblast využití panelů i na plochy, pro které se těžké fotovoltaické panely nehodí. Průkopnické panely už nainstalovali na třech místech v Austrálii, kde je testují. Fasády domů, dopravní prostředky, zastávky, dobíjecí stanice - to je jen několik příkladů, kde by se mohla tato inovace uplatnit.

  • 29. května 2017
bulb
main-article

Francie otevřela v deštivé Normandii první silnici s povrchem ze solárních panelů

V malé vesnici v lokalitě Tourouvre-au-Perche ležící ve francouzské Normandii byl loni těsně před Vánocemi slavnostně otevřen kilometrový silniční úsek pokrytý fotovoltaickými panely. Jedná se o první počin svého druhu nejen na území Francie, která má v tomto směru do budoucna smělé plány. Místní autority však za toto dílo sklidily nejen chválu, ale i vlnu kritiky.

  • 23. ledna 2017

Starší články

Jak vypadá místo největší jaderné katastrofy v dějinách po více než 30 letech? Zajeli jsme se do Černobylu a jeho okolí podívat.

Nahoru