Domácnost

D01d: Kdy se vyplatí?

Změna distribuční sazby je jedním z nástrojů, jak ušetřit výdaje za elektrickou energii. Nárok na kontrolu a změnu sazby máte 1x za 12 měsíců, protože během roku můžete začít používat úplně jiné spotřebiče a vaše spotřeba se může také změnit. Podíváme se, co je sazba D01d, kdy se vyplatí a kdy už ne.

D01d: Kdy se vyplatí?
D01d: Kdy se vyplatí?

Jaké jsou distribuční sazby

Distribučních sazeb existuje velké množství. V základu se rozdělují na jednotarifní a dvoutarifní. Ty jsou pak rozděleny na další sazby podle toho, jaké spotřebiče a k čemu využíváte. Domácnosti s jednotarifní sazbou odebírají elektřinu po celý den a noc za stejnou cenu. Dvoutarifní sazba ale obsahuje dvě ceny: standardní cenu a sníženou, kterou lze automaticky odebírat nejčastěji v nočních hodinách. 

Díky dvoutarifní sazbě můžete výrazně ušetřit na provozu domácnosti, pokud například myčku a jiné spotřebiče využíváte spíše v nočních hodinách. 

Srovnání sazby D01d a D02d

Sazba D01d je jedna z nejzákladnějších distribučních sazeb, která spadá do jednotarifní distribuce. Typická je pro domácnosti s malou spotřebou, například v případě páru a menšího domku, chaty, garáže nebo dílny, která má vlastní elektroměr. Sazba D01d má tu výhodu, že zaplatíte oproti jiným sazbám méně v měsíčním poplatku za rezervovaný příkon, který se odvíjí od typu vašeho jističe. Nevýhodou je ale vyšší poplatek za 1 kWh elektřiny. 

Sazba D02d patří sice také do jednotarifních sazeb, ale je pravým opakem D01d. Oproti ní totiž zaplatíte více za měsíční poplatek za příkon, ale méně za odebranou kWh. Mnohem více se hodí pro větší domácnosti, které sice používají jen základní elektrické spotřebiče, ale mají mnohem vyšší spotřebu. 

Jakmile už začnete využívat například i elektrický bojler k ohřevu vody, máte nárok na dvoutarifní sazbu D25d. To stejné se týká připojení tepelného čerpadla (sazba D56d) nebo nabíječky na elektromobilu (D27d).

Distribuční sazby 2023: Zjistěte, kde si připlatíte

Jaké jsou ceníky pro jednotarifní sazby

Pro lepší přehled jsme zpracovali současné ceníky dodavatelů energie pro jednotlivé sazby (D01d a D02d) pomocí kalkulačky Ušetřeno.cz, s.r.o. Výsledná cena za distribuci je za rok a obsahuje i DPH. Součástí nabídek je také měsíční poplatek za rezervovaný příkon. 

D01d (0,5 MWh energie za rok, jistič 3x16 A, nabídky s garancí ceny, Zlínský kraj)

Dodavatel Produkt Roční cena za distribuci Měsíční poplatek za rezervovaný příkon
Centropol Energy Mini na 2 roky 5 430 Kč 123 Kč
E.ON Energie, a. s. Variant PRO 24 5 870 Kč 188 Kč

Zdroj: Ceníky kalkulačky Ušetřeno.cz, s.r.o.

D02d (3 MWh energie za rok, jistič 3x20 A, nabídky s garancí ceny, Zlínksý kraj)

Dodavatel Produkt Roční cena za distribuci Měsíční poplatek za rezervovaný příkon
Centropol Energy Mini na 2 roky 6 820 Kč 257 Kč
E.ON Energie, a. s. Variant PRO 24 7 259 Kč 323 Kč

Zdroj: Ceníky kalkulačky Ušetřeno.cz, s.r.o.

Jak tabulka ukazuje, pokud má vaše domácnost spotřebu okolo 0,5 MWh elektřiny ročně, více se vyplatí nižší sazba D01d, na které tak můžete ušetřit i přes tisíc korun v ročním vyúčtování. Výhodou je nejen nižší cena za silovou elektřinu, ale také i nižší měsíční poplatky.

O změnu distribuční sazby můžete požádat jednoduše svého dodavatele energie. Předtím je ale důležité domluvit si návštěvu elektrikáře, který zkontrolue zapojení spotřebičů a doporučí změnu jističe, který je potřeba odplombovat a opět zaplombovat. Změna distribuční sazby se může domácnosti s nízkou spotřebou elektřiny opravdu vyplatit. Obzvláště v současné době se jedná o výraznou úsporu v konečném ročním vyučtování.