Domácnost

Designové vypínače a zásuvky: Z čeho lze vybírat?

Při zařizování domu nebo bytu většinou vypínače a zásuvky nebývají to, čím bychom se nějak zvlášť zaobírali. Oboje vnímáme především z praktického hlediska a možná už nás ani nenapadne, že i v rámci vypínačů a zásuvek lze vybírat z nepřeberného množství barev, designů nebo materiálů. Možná budete sami překvapeni, jaké kousky jsou dnes k dostání!

Designové vypínače a zásuvky: Z čeho lze vybírat?
Designové vypínače a zásuvky: Z čeho lze vybírat?

Práce s detaily dotváří celkový dojem

O tom, jakou barvu a tvar bude mít vaše nová rozkládací sedačka nebo obývací stěna, možná se svým partnerem diskutujete dlouhé hodiny, ale u vypínačů nebo zásuvek jste byli hotoví za pár vteřin. Není to škoda? Vždyť i designéři se povětšinou shodují na tom, že to, co utváří perfektní celkový dojem, je právě práce s detaily. I malé části vybavení vaší domácnosti jako právě vypínače nebo zásuvky mohou ozvláštnit celou místnost a dodat jí jedinečnou atmosféru. A stejně tak při špatném výběru mohou pokazit skvěle provedenou práci při zařizování zbytku místnosti.

Rovněž samotný účel vypínačů a zásuvek se od minulých dob trochu posunul. Samozřejmě primárním úkolem u vypínače zůstává rozsvítit a zhasnout světlo a u zásuvky zapojit elektrické přístroje. Ale vypínač může také sloužit například ke stažení rolet, spuštění rádia nebo k zabezpečení domácnosti.

Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem

Kousek bílého plastu je minulostí

Pryč jsou doby, kdy vypínač nebo zásuvka byly jen kousek bílého plastu. Výrobci, často ve spolupráci s designéry, přicházejí s novými a neotřelými nápady, které nahrazují dosud obvyklé plastové rámečky. Zařizujete chalupu v tradičním stylu? Pak by vás mohly zaujmout dřevěné vypínače a zásuvky – běžně k dostání je například dub, buk, ale také mahagon. Hledáte něco do spíše luxusního interiéru? To by vás mohly oslovit nerezové rámečky s vysokým leskem. Vaše domácnost má spíše industriální styl? K dostání jsou třeba betonové vypínače. Hledáte-li něco jedinečného, tak co zkusit porcelánové vypínače a zásuvky? I takové dnes na trhu seženete.

Nudí vás běžné zásuvky? Co takhle porcelánové ve stylu talířů podle lidových tradic

Podobné kousky již bývají o něco dražší než běžné zásuvky a vypínače, na druhou stranu oboje je vybavení na řadu let. Levnější variantu mohou představovat imitace těchto materiálů – například imitaci dřeva od toho skutečného na pohled již téměř nerozeznáte. Podobné je to i s kovem. 

Pokud chcete, aby se vypínače a zásuvky staly skutečně výrazným designovým doplňkem vaší domácnosti, můžete je pořídit s extra silnými rámečky. Buďte si jistí, že takto si získají pozornost každé návštěvy. Navíc existují i takové, které lze vyměnit, například když vás již omrzí. Pochopitelně bez složitých zásahů do elektroinstalace – měníte jen samotný rámeček.

Designové vypínače mohou být zajímavým detailem.

Tvarům vévodí čtverec a kruh

Když se zaměříme na tvary, ve kterých se designové vypínače a zásuvky vyrábějí, tak se dá říci, že stále dominuje tradiční čtverec. Materiály i barvy jsou často velmi různorodé, ale čtvercový tvar převažuje. Poměrně časté jsou také kruhové vypínače nebo zásuvky. Sehnat se dají v moderních designech, ale také v retro stylu.

Ostatně pokud vám imponuje právě retro styl, tak vězte, že k dostání jsou také otočné spínače. Opět v celé řadě stylů, z nichž některé skutečně vypadají jak z dávné minulosti. Do nově postavené luxusní vily se úplně nehodí, na staré chalupě to může být ideální volba.

Digitální umění z Japonska vás nadchne! Světlo, tma, barvy a animace nabízí úžasné zážitky

Jaké barvy letí?

Samozřejmostí jsou všechny možné barvy a barevné kombinace vypínačů a zásuvek. K dostání jsou jak běžné, tak naprosto netradiční odstíny. Stačí si jen vybrat. Jaké barvy aktuálně letí? Kromě tradiční bílé a černé jsou populární spíše jemnější až pastelové odstíny jako například smetanová nebo béžová.

Pokud hledáte něco extravagantnějšího, tak nemusíte zoufat. I křiklavé nebo neonové vypínače a zásuvky se dají pořídit. V internetových nabídkách dodavatelů najdete třeba zelenou, žlutou, oranžovou nebo rudou barvu. Možná zrovna vám mohou tyto odstíny zapadat do celkového designu vaší místnosti.

Srovnání cen vybraných vypínačů

Model

Schneider Electric EPH0100121 Asfora

LIVOLO VL-C701-15

DECENTE beton DSD 01-01001-1190

ABB Decento 3559K-C06345

RETRO DSR 01-01103-1101

Cena od

45 Kč

529 Kč

858 Kč

1 023 Kč

1 244 Kč

Tvar

čtvercový

čtvercový

čtvercový

kruhový

kruhový

Barva

bílá

stříbrná

bílá

bílá

bílá

Materiál

plast

tvrzené sklo

beton

porcelán

keramika

Popis

běžný spínač

skleněná dotyková plocha

vypínač se zesíleným betonovým rámečkem

porcelánový spínač

retro otočný spínač

Vzhled Designový vypínač světla Designový vypínač světel Vypínač s betonovým detailem. Kruhový vypínač Vypínač v retro stylu.
Tabulka: Ceny vybraných vypínačů podle srovnávače Heureka a e-shopu obzor.cz 8.11.2019
 

Srovnání cen vybraných zásuvek

Model

SCHNEIDER Electric Asfora EPH2800221

LIVOLO VL-C7C1FR-15

ABB 5519K-C02347 50

DECENTE DSD 89-81001-1190

RETRO DSR Z1-Z1000-1101

Cena od

53 Kč

305 Kč

782 Kč

863 Kč

892 Kč

Tvar

čtvercový

čtvercový

kruhový

čtvercový

kruhový

Barva

bílá

stříbrná

bílá, hnědá

bílá

bílá

Materiál

plast

tvrzené sklo

porcelán, dřevo

beton

keramika

Popis

běžná plastová zásuvka

zásuvka se skleněným rámečkem

porcelánová zásuvka s dřevěným rámečkem

zásuvka se zesíleným betonovým rámečkem

retro designová zásuvka

Vzhled Obyčejná bílá zásuvka Zásuvka Livolo Kruhová zásuvka s dřevěným detailem. Designová zásuvka s betonovým detailem. Zásuvka v retro stylu
Tabulka: Ceny vybraných zásuvek podle srovnávače Heureka a e-shopu obzor.cz 8.11.2019
 

Nechte si vyrobit vypínače a zásuvky na míru 

Prošli jste nabídku několika dodavatelů a nic z nabízených položek se vám nelíbilo? Některé firmy vám navrhnou vypínače a zásuvky přímo na míru. Navrženy už byly například zásuvky ve tvaru golfového míčku nebo pivní zátky. Ale váš požadavek může být mnohem běžnějšího charakteru – co třeba vypínače s logem vaší firmy? Ani to dnes není problém. Někteří dodavatelé nabízejí také online konfigurátory, ve kterých si navrhnete unikátní design z dostupných rámečků a přístrojů.

Vypínače i zásuvky vám budou sloužit v domácnosti dlouhou dobu a budete je používat každý den. Proč tedy nemít tuto část vybavení přesně podle vašich představ a přání? Takovou, aby odrážela váš vkus nebo vaši osobnost. Jak jsme zmiňovali na začátku – detaily jsou to, co dělá rozdíl.