Vše o elektřině

Změna distribuční sazby: Jak na to a kdy o ní uvažovat?

Změna je život. A nejenom změna dodavatele patří do života odběratele, který hledá všemožné cesty, jak snížit účty za elektřinu. Podíváme se na situace, kdy má cenu se změnou sazby zabývat, kolik vás to bude stát a co všechno budete k dané přeměně potřebovat.

Změna distribuční sazby: Jak na to a kdy o ní uvažovat?
Změna distribuční sazby: Jak na to a kdy o ní uvažovat?

Vaše děti již vylétly z rodinného hnízda, opustila váš manželka či manžel, milenka či milenec, nebo je váš spolubydlící po podezřelých pletkách s kriminálními živly již delší dobu nezvěstný? To co možná zaplatíte navíc za sezení s psychologem, můžete ušetřit změnou distribuční sazby z D02d na D01d.

Přechod mezi D01d a D02d zvládnete levou zadní

Pro jednočlennou domácnost je totiž tato sazba výhodnější. Navíc změna mezi jednotarifovými sazbami znamená pouhou formalitu, kterou vyřídí odběratel na pobočce dodavatele nebo také vyplnění on-line formuláře, aniž by bylo třeba splnit nějaké zvláštní požadavky. Kdo požádá, tomu je automaticky přidělena daná jednotarifová sazba. To platí i u dvoutarifové sazby D61d, která je určena pro objekty obývané hlavně během víkendu.

Odebíráte málo elektřiny a váháte mezi D01d a D02d? Poradíme, kterou sazbu vybrat

Pro přidělení dvoutarifové sazby musíte splnit technické požadavky

Více papírování a shánění potřebných razítek vás čeká, když se rozhodnete přejít na jednu z dvoutarifových sazeb. První krok uděláte nainstalováním příslušného elektrického spotřebiče, který vás opravňuje k získání dané sazby. Tedy například bez bojleru či akumulačních kamen skutečně nemá smysl žádat o distribuční sazbu D25d, i když je levnější zhruba o pětinu než jednotarifová D02d. 

Dvoutarifová distribuční sazba

V případě dvoutarifové sazby se v závislosti na období během dne dodává elektřina buď v dražším vysokém, nebo levnějším nízkém tarifu.

Kromě správného elektrického spotřebiče se neobejdete ani bez revizní zprávy (ověření bezpečnosti elektrických rozvodů v domě či bytě) od revizního technika a zapojení systému spínání HDO (Hromadného dálkového ovládání), který přepíná mezi odběrem proudu v nízkém a vysokém tarifu.

Kolik stojí revizní zpráva?

Cena revizní zprávy se nedá dopředu přesně odhadnout, protože závisí na více faktorech jako například stáří a velikost objektu, složitost rozvodné sítě v domě či bytu, datum a kvalita poslední revizní zprávy atd. U garsonky nebo bytu 1 + 1 se cena může pohybovat kolem 1000 korun.

S větším množstvím pokojů bude cena vyšší. Například u dvoupatrového rodinného domku můžete zhruba počítat s částkou v rozmezí od tří do pěti tisíc korun za vyhotovení platné revizní zprávy. Přes tuto počáteční investici se přechod k levnější dvoutarifové sazbě vždy vyplatí.

Ukončení podnikání dovoluje odebírat elektřinu za nižší ceny

Pokud zavíráte obchod a v bývalé provozovně, která předtím sloužila jako nebytový prostor k podnikání, budete nadále bydlet, máte nárok na odběr elektřiny za nižší ceny. Distribuční sazbu s počátečním písmenem C, která slouží pro odběr kategorii podnikatel, totiž vyměníte za sazbu v kategorii domácnost. Sazby pro domácnosti dovolují odebírat proud asi o 15 % levněji než v případě podnikajících osob.