5 důvodů, proč elektřina výrazně zdraží

Růst cen emisních povolenek či uzavírání uhelných elektráren. Cena elektřiny už začala růst, domácnosti ale stále mohou ušetřit svým chytrým rozhodnutím tisíce korun ročně.

  • 15. února 2021
bulb

5 důvodů, proč elektřina výrazně zdraží

main-article
bulb
main-article

ERÚ snížil regulované ceny elektřiny, domácnosti ušetří

Energetický regulační úřad (ERÚ) sníží od příštího roku regulované složku elektřiny průměrně o 1,6 % a o 1,7 % u plynu. Klesají i ceny silové elektřiny v cenících dodavatelů. Spotřebitelé proto na elektřině, ale i plynu, výrazně ušetří.

  • 1. prosince 2020
bulb
main-article

Úchvatní „električtí obři“ možná nahradí odpudivé stožáry na vedení elektřiny

Na Islandu chtějí šeredné sloupy elektrického vedení proměnit v báseň pro oči. Dramatickou krajinu sopek a gejzírů by od roku 2017 měly místo neforemných drátů a stožárů dokreslovat postavy gigantických obrů. Nápad amerických architektů, který připomíná velikány ze severské mytologie, může proměnit podobu nejen sloupů elektrického vedení, ale také nevzhledných větrných elektráren. Jak se vám líbí?

  • 23. října 2015
bulb
main-article

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Než vám elektřina rozsvítí žárovku, rozžhaví sporák nebo ohřeje vodu, musí nejdřív urazit dlouhou cestu. Z elektrárny putuje přenosovou sítí (soustava větších drátů a kabelů) na velké vzdálenosti a ve velkých objemech do rozvoden, odkud se dostává do distribuční sítě. Až menší dráty distribuční sítě se dostanou přímo do domácností. A kde stojí dodavatel?

  • 10. dubna 2014
bulb
main-article

Změna distribuční sazby: Jak na to a kdy o ní uvažovat?

Změna je život. A nejenom změna dodavatele patří do života odběratele, který hledá všemožné cesty, jak snížit účty za elektřinu. Podíváme se na situace, kdy má cenu se změnou sazby zabývat, kolik vás to bude stát a co všechno budete k dané přeměně potřebovat.

  • 6. února 2014
bulb
main-article

Malá spotřeba elektřiny: Kdy je výhodnější přejít k distribuční sazbě D01d?

Nemusíte si házet mincí, abyste se rozhodli, jestli je při malém odběru elektřiny pro vás lepší zvolit distribuční sazbu D01d nebo D02d. Pro jednočlenné až dvoučlenné domácnosti jsme totiž spočítali, při jak velké spotřebě se vyplatí přechod mezi jednotarifovými sazbami.

  • 22. ledna 2014

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru