Technologie

Jak vysadit miliardu stromů za rok? Britský startup sází na drony

Odlesňování naší planety probíhá mnohem rychleji než výsadba nových stromů, která je velmi náročná na čas i pracovní sílu, a navíc nebývá dostatečně efektivní. Oxfordský startup Biocarbon Engineering se proto rozhodl začít používat sázecí drony, které se zdají být reálným přínosem v rámci řešení tohoto ekologického problému, který může mít negativní dopady na celou planetu.

Jak vysadit miliardu stromů za rok? Britský startup sází na drony
Jak vysadit miliardu stromů za rok? Britský startup sází na drony

Ročně se na světě vysází přibližně 15 miliard nových stromů, zároveň se však pokácí téměř dvojnásobek. Odlesňování přitom představuje závažný problém, který ohrožuje celý ekosystém planety.

Intel pomocí 300 dronů vytvořil americkou vlajku pro vystoupení Lady Gaga

Odlesněné lokality sužuje půdní eroze a sesuvy, úbytek srážek, záplavy vyvolané narušením schopnosti vsakování vody a také zde mizí přirozené prostředí pro život velkého množství zvířat i rostlin.

Drony sbírají data a sázejí stromy

Obnova lesů se musí nutně zrychlit a zefektivnit. S touto myšlenkou zakládal Lauren Fletcher bývalý inženýr NASA společnost Biocarbon Engineering, která si klade za cíl vysázet každoročně miliardu stromů pomocí dronů. Čelit masivnímu tempu odlesňování podle něj vyžaduje nasadit adekvátně efektivní metody obnovy lesa v průmyslovém měřítku.

Garáže v oblacích: Vybuduje Amazon létající sklady pro své doručovací drony?

Ačkoli v určitých situacích může být ruční sázení nenahraditelné, v ostatních případech představují drony dle jeho slov rychlejší a levnější řešení. Třeba v člověku obtížně dostupném terénu pak dokonce jediné možné.

Celý koncept vypadá asi takto: drony nejprve zmapují odlesněný terén, na základě kterého se zpracuje osazovací plán. Poté se drony vybavené speciálními kapslemi se semeny stromů vrátí do terénu a přibližně z dvoumetrové výšky střílejí kapsle do půdy. Kapsle je tvořena hydrogelem, který zvyšuje šanci předklíčeného semínka na ujmutí.

Kromě toho, že dron budoucí strom zprávně umístí, zvýší také šanci, že se v zemi uchytí.

Dron by měl být schopen vystřelit kapsli přibližně každých 6 vteřin. Zároveň dokáže vysévat více druhů stromů zároveň a přitom se stále držet osazovacího plánu. Po nějaké době probíhá opakovaný monitoring růstu nových stromků, který slouží pro stanovení dalšího postupu údržby a ochrany osazené plochy.

Letecká přeprava až domů? Mall.cz testuje doručování balíčků dronem

Biocarbon Engeneering není jedinou společností, která nabízí tento inovativní postup výsevu. Dalším projektem, který před časem při zpětném zalesňování planety vsadil na vysazovací drony, je Drone SeedPodívejte se, jaký postup při distribuci semen zvolila tato společnost: