Elektřina ze starého plesnivého chleba? V Nizozemí už se na ni těší

Žádný krajíc nesmí přijít nazmar! Starý bochník chleba vám ještě posvítí, nebo nabije mobil. Aspoň tak si výrobu zelené elektřiny představují v Rotterdamu, kde po ulicích rozmístili obří kontejnery na sběr okoralého pečiva. V Nizozemí totiž vyhodí každý rok zhruba 50 tun starého chleba, což přispívá k přemnožení potkanů ve městech.

  • 21. července 2017
bulb

Elektřina ze starého plesnivého chleba? V Nizozemí už se na ni těší

main-article
bulb
main-article

Místo radnice se Švédové z Kiruny scházejí v podivuhodné solární sauně

Za polárním kruhem nepřistáli mimozemšťané v zlatém korábu, i když to tak na první pohled vypadá. Švédové se jenom rozhodli přesunout malé město Kiruna kvůli těžbě rudy o 3 km dál a nechtějí během přestavby radnice přijít o veřejný prostor k debatám. Místní proto chodí do nezvyklé sauny pojmenované Solární vejce. Přístupná je i pro turisty.

  • 14. července 2017
bulb
main-article

Jak vysadit miliardu stromů za rok? Britský startup sází na drony

Odlesňování naší planety probíhá mnohem rychleji než výsadba nových stromů, která je velmi náročná na čas i pracovní sílu, a navíc nebývá dostatečně efektivní. Oxfordský startup Biocarbon Engineering se proto rozhodl začít používat sázecí drony, které se zdají být reálným přínosem v rámci řešení tohoto ekologického problému, který může mít negativní dopady na celou planetu.

  • 19. dubna 2017
bulb
main-article

Ani tramvaj, ani trolejbus. Ve Švédsku vede první elektrodálnice pro kamiony

Že automobilová doprava produkuje velké množství emisí, které škodí životnímu prostředí, ví každé malé dítě. Lidstvo proto hledá nové možnosti, které by pomohly škodlivé výfukové plyny a další zplodiny eliminovat. Přední švédský výrobce nákladních automobilů Scania proto ve spolupráci s německým technologickým gigantem Siemens představil překvapivé řešení – elektrodálnici.

  • 24. června 2016
bulb
main-article

Podívejte se na město v korunách stromů, kde by se Tarzan cítil jako doma

Bydlet ve stromovém mrakodrapu je jako žít uprostřed parku, přestože jste v centru města, vysvětluje svou vizi zelené architektury odvážný designér z Nizozemí. Jeho domy budoucnosti vypadají jako stromy a městská čtvrť připomíná les. Podaří se mu v některém velkoměstě vybudovat 100% energeticky soběstačné lesní čtvrti, ze kterých by neutekli Tarzan, Krakonoš ani ty modré potvory z Avatara?

  • 17. srpna 2015
bulb
main-article

Konec plastových Lego kostek z ropy: Dánská firma zkouší vyrobit hračky z kukuřice

Barevné cihličky Lego stavebnic budou možná vypadat za pár let úplně jinak. Sen mnoha dětí i některých dospělých totiž na svou výrobu spotřebuje velké množství látek z ropy, což chtějí dánští hračkáři změnit. Rozhodli se investovat miliardy korun, aby vybudovali výzkumné centrum, kde si bude 100 specialistů hrát s kostičkami a zároveň hledat nové ekologičtější suroviny pro výrobu Lega.

  • 17. července 2015

Starší články

Jak vypadá místo největší jaderné katastrofy v dějinách po více než 30 letech? Zajeli jsme se do Černobylu a jeho okolí podívat.

Nahoru