Technologie

Letecká přeprava až domů? Mall.cz testuje doručování balíčků dronem

Technologie stále více pronikají do našich životů. Výjimkou není ani oblast přepravy méně objemných zásilek. O využití chytrých pomocníků se už delší dobu zajímají giganti jako Google či Amazon. Pozadu ale nejsou ani české firmy, už v září vyzkoušel e-shop Rohlík.cz doručovací roboty. Následuje ho Mall.cz, který otestoval, jak by si s doručením zásilky poradil dron. Vypukne dopravní revoluce?

Letecká přeprava až domů? Mall.cz testuje doručování balíčků dronem 3 fotky v galerii
Letecká přeprava až domů? Mall.cz testuje doručování balíčků dronem

Zdroj úvodní fotografie: Mall.cz

V září uspořádal e-shop Rohlík.cz na pražském Staroměstském náměstí zkoušku autonomních doručovacích robotů, které vytvořil startup Starship Technologies. Mall.cz, další z lídrů tuzemského e-commerce trhu, se nenechal zahanbit, a tak včera u svého skladu v Jirnech u Prahy otestoval, jak by to vypadalo, kdyby drobnější zásilky do domovů zákazníků doručovaly drony.

Přepravní drony, nebo roboti? Zakladatelé Skypu sází na chytré pozemní vozítko

Živí doručovatelé se kvůli zákonům o práci zatím bát nemusí

Cílem testu bylo podle Mall.cz ověřit kompletní proces: od objednání zákazníkem přes identifikaci v distribučním centru až po převzetí dronem, který zásilku doručí přímo zákazníkovi. I když se využívání robotů či dronů k doručování zásilek může stát realitou, jedná se prozatím o hudbu budoucnosti, a to i kvůli omezením ze strany současné legislativy.

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu se blíží. Pohlídejte si ceny svého dodavatele. Srovnat dodavatele

E-shop pro testovací let využil dron od věhlasného výrobce DJI.

I z toho důvodu zkouška proto proběhla na dvoukilometrovém přehledném úseku, kde dron, který byl, ačkoliv dokáže fungovat autonomně, na dálku řízen, nemohl narazit na žádnou překážku. Testu se kvůli bezpečnosti a dohledu účastnili také zástupci Úřadu pro civilní letectví

K úpravě legislativy může vést ještě dlouhá cesta, pro nás je podstatné být součástí celého procesu a mít možnost poskytnout zkušenosti z našeho vlastního testování.

- Jakub Havrlant, CEO Mall Group

Pokusy o revoluci v dopravě vesele probíhají i v zahraničí, kde doručování dronem úspěšně otestoval Amazon, DHL nebo Švýcarská pošta. Pro využití dronů hovoří i odhad, že přibližně 80 % produktů, které velké e-shopy posílají ke svým zákazníků, váží méně než 2 kilogramy. A s takovou hmotností si bezpilotní letoun bez potíží poradí. Zapojení dronů by navíc znamenalo i snížení nákladů a zkrácení doby doručení, protože kvadrokoptéru na rozdíl od dodávky nezastaví třeba dopravní zácpa.

GoPro má svého drona. Dlouho očekávaná kvadrokoptéra dostala jméno Karma

E-shop dal zelenou značce DJI

Mall.cz si pro testovací doručení vybral dron od společnosti DJI, konkrétně se jednalo o model Matrice 100. Letoun se pro účely doručení dočkal speciálního „vytunění“, technici ho opatřili zařízením pro nesení jednorázového papírového obalu na náklad. Úprava také umožnila zásilku na dálku odpojit na stanoveném místě.

Líbilo by se vám, kdyby váš balíček před doručením absolvoval dobrodružný let?

Samotné doručení balíčku s hračkami proběhlo v pořádku. I přesto bude cesta ke komerčnímu využití dronů ještě dlouhá. To, že si letoun poradil s relativně krátkou trasou bez překážek, nemusí nutně znamenat, že podobně uspěje i ve složitějším terénu, v městském provozu či za zhoršených povětrnostních podmínek. A další překážku představuje zmíněný právní rámec. Stanou se přesto drony důležitým logistickým hráčem? A nebo je předeženou chytří roboti?