Domácnost

Vítěz soutěže Electrolux Ideas Lab 2016: Náramek, který v obchodě poradí, co máte uvařit

Electrolux Ideas Lab je soutěž otevřená všem kreativním lidem, kteří zde mohou prezentovat své představy budoucích domácích pomocníků, spotřebičů a dalších zlepšováků. Letošním tématem bylo domácí vaření. Vizionáři celého světa proto řešili způsob, jak svými inovacemi inspirovat ostatní k přípravě pokrmů, zdravému stylu života a neopomíjeli ani ekologické aspekty vaření a domácího stravování.

Vítěz soutěže Electrolux Ideas Lab 2016: Náramek, který v obchodě poradí, co máte uvařit
Vítěz soutěže Electrolux Ideas Lab 2016: Náramek, který v obchodě poradí, co máte uvařit

Zdroj úvodní fotografie: Electroluxgroup.com

Většina ze 400 přihlášených projektů vsadila na chytré aplikace, 3D tisk, potenciál internetového připojení nebo sdílení pomocí sociálních sítí. Vybráno nakonec bylo 50 finalistů, kteří dostali příležitost představit své koncepty světu pomocí krátkých videospotů. Veřejnost společně s odbornou porotou nakonec vybrala vítěze - náramek WatchYourself, který umožní během nakupování skenovat potraviny přímo v regálu a hned zobrazovat různé recepty, které z dané suroviny můžete doma uvařit.

Staňte se designérem: Mini 3D domácí tiskárna pro nespoutanou kreativitu

Náramek, který usnadní nakupování i vaření

Náramek WatchYourself by měl pomoct zjednodušit a zrychlit nakupování potravin. Díky jeho funkcím odpadnou starosti s obavami, zda je určitá potravina zdravá, jestli ji vůbec dokážete připravit a do jakého receptu se hodí. Náramek automaticky rozpozná surovinu pomocí zabudovaného foto senzoru. Poté, co přístroj potravinu identifikuje, rozsvítí se červený, žlutý nebo zelený indikátor signalizující její vhodnost pro váš životní styl nebo speciální dietu.

Technologie pro foodies: Zkuste kávu s vlastním portrétem i čokoládu z 3D tiskárny

Pokud do náramku zadáte své obvyklé stravovací návyky, bude vám zároveň nabízet i vhodné recepty přímo na míru. Zajímavý je způsob zobrazení těchto výživových doporučení, která bude náramek promítat rovnou na ruku uživatele.

Počítá se také s propojením preferencí všech členů rodiny, kteří budou moct zadat svá oblíbená jídla. LED indikátor využijete k odhalení kvality a čerstvosti některých potravin a poté, co začnete vařit, může náramek odeslat rodině informace o předpokládaném času servírování večeře.

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

Se změnou stravování pomůže 3D tiskárna

Mezi top 10 finalistů se zařadila například 3D tiskárna Vegi printer, která za použití čistě rostlinných surovin tiskne produkt chuťově blízký masu, přičemž podobný koncept se v soutěži objevil vícekrát.

Mobilní aplikace YouCook má za cíl inspirovat k přípravě mimořádně chutných pokrmů pomocí ingrediencí, které máte zrovna doma. Chytrá láhev Galef pohlídá spotřebu cukru přijímaného v nápojích a za povšimnutí určitě stojí i varná deska s digestoří Kitchen book pro ultimativní sdílení vaření a kulinářských zážitků na sociálních sítích.

Všechny finalisty a jejich videa najdete na stránkách soutěže Electrolux Ideas Lab.