Technologie

Znepokojivě emotivní robot vás umí napodobit a udržet si oční kontakt

Fascinují vás humanoidní roboti, nebo patříte naopak k lidem, které možnost komunikace s roboty a umělou inteligencí znervózňuje nebo rovnou děsí? A co teprve, když dostanou lidsky vyhlížející podobu! Robot simulující lidské emoce prostřednictvím mimiky způsobil nedávno ve Vancouveru docela pozdvižení. Umí udržet přímý oční kontakt a napodobovat výrazy lidské tváře.

Znepokojivě emotivní robot vás umí napodobit a udržet si oční kontakt
Znepokojivě emotivní robot vás umí napodobit a udržet si oční kontakt

Zdroj: takayukitodo.com a techcrunch.com.

A to ani nebyl celý robot! Stačila jen hlava, ale s velikýma uhrančivýma očima a dětsky nevinným výrazem. Na člověka poblíž reaguje navázáním očního kontaktu a potom začne imitovat jeho výraz. Na videu můžete vidět, že lidé zkoušeli, co všechno dokáže a robot si se všemi úšklebky a grimasami poradil velmi elegantně a přesvědčivě. Málokoho při pohledu na něj aspoň lehce nemrazí. Znepokojení však robot SEER (The Simulative Emotional Expression Robot) rychle zahání svojí roztomilostí a bezelstným výrazem.

Znepokojivě emotivní robot

Stačí jen oči a obočí a hned jsou pro lidi umělé emoce čitelné

Robot rozpoznává a sleduje lidské tváře pomocí kamery a reaguje na ně v reálném čase. Ačkoli má k dispozici jen oči, obočí a pohyby hlavy, působí výsledný efekt velmi věrohodně a pro lidský mozek čitelně. Docházelo sice k drobnějším problémům, ne vždy byl robot schopen více složitějších pohybů tváře naráz zopakovat, ale všechny nedostatky předčil navazováním očního kontaktu, ze kterého měli lidé pocit, že s nimi robotická hlava opravdu navazuje spojení.

Zajímavé je, že SEER není primárně o technologiích, jedná se o umělecký projekt, za kterým stojí japonský umělec Takayuki Todo, který již ve svém dřívějším projektu představil robotickou ženu, která dokázala navázat oční kontakt.

Omotá si vás roztomilý robot Vector kolem prstu? Na Kickstarteru šel na dračku

Je ale možné předpokládat, že pokud budou podobnými simulátory emocí vybaveni v budoucnu roboti pomocníci, budou je lidé mnohem lépe přijímat.