Domácnost

Šmejdi jsou stále drzejší, přesunují se na aukce

Energetičtí šmejdi, nepoctivci a podvodníci si našli další způsob, jak z neinformovaných spotřebitelů vytáhnout peníze. Nově přicházejí s ošemetnou nabídkou aukce energií. Zjistěte, kolik lidí už se s podezřelou akcí setkalo, a přečtěte si víc o nekalých praktikách, které s tímto novým trendem souvisejí.

Šmejdi jsou stále drzejší, přesunují se na aukce
Šmejdi jsou stále drzejší, přesunují se na aukce

Boj proti energetickým šmejdům byl letos velkým tématem. Již začátkem roku se začaly ozývat hlasy samotných dodavatelů energií, kteří upozorňovali na to, že by bylo vhodné uvažovat o legislativních změnách, které by upravily podmínky pro prodejce a zprostředkovatele, včetně sankcí. Šmejdi totiž vrhají špatné světlo i na poctivé hráče na trhu s energiemi, kterým se tato situace samozřejmě nelíbí. Aby se od nepoctivců odlišili, dobrovolně podepsali energetickou deklaraci. Ta je zavazuje k uzavírání smluv na dobu určitou nejvýše na 36 měsíců, k důsledným kontrolám podomních prodejců a k propouštění těch, kteří jednali se zákazníky neeticky, nebo ke sdílení výpovědních lhůt mezi energetickými firmami. Deklarace je takzvaným veřejným příslibem, takže za její porušení dodavatelům hrozí pokuta až 5 milionů.

5 cílů energetické deklarace, která má odstranit šmejdy

Ani to však problémy na trhu s energiemi nevyřešilo. Šmejdi stále řádí, a dokonce se nyní nově přesouvají na aukce energií. Nezbývá tak nic jiného, než čekat na novelu zákona o ochraně spotřebitele, která některým šmejdským praktikám zatne tipec. Ta by měla začít platit již začátkem příštího roku.

Energetičtí šmejdi stále řádí, a dokonce se nyní nově přesouvají na aukce energií.

O tom, že legislativní kroky jsou skutečně nezbytné, svědčí i současná situace. V prvním pololetí tohoto roku řešil Energetický regulační úřad 7 567 podání spotřebitelů. To je přibližně o jednu desetinu více než ve stejném období roku minulého. Podle tiskové zprávy úřadu vzrůstá hlavně počet podání, která se týkají právě zprostředkovatelů, aukcí a poradců. Ty jsou momentálně již druhým nejčastějším problémem. Pomyslnou první příčku zaujímají problémy s fakturací a platebními podmínkami.

Podání* na ERÚ v 1. pololetí 2019

7 567

Fakturace, platební podmínky

21,4 %

Zprostředkovatelé, aukce, poradci

19,2 %

Změna dodavatele

11,1 %

Odstoupení, výpověď smlouvy

10,2 %

Smluvní sankce

10,1 %

Zjištění dodavatele

6,4 %

Změna odběratele

2,8 %

Změna smlouvy

1,4 %

Dotazy k energetickému zákonu

1,3 %

Neoprávněný odběr

1,2 %

Ostatní

14,9 %

* Podání může být stížností, ale i dotazem nebo žádostí o zjištění informace apod.
Zdroj: Energetický regulační úřad

Legislativní změny proti šmejdům jsou nutností, shodli se dodavatelé energií na diskuzi

I když jsou trendy ze statistik ERÚ dobře zřetelné, bohužel nemohou poskytnout o trhu komplexní obrázek. Podle Michala Keborta, tiskového mluvčího ERÚ, je to hlavně z toho důvodu, že stížnosti na problematické praktiky se v poslední době do značné míry přesunuly na zprostředkovatele, které ERÚ nelicencuje, ani nad nimi nevykonává dozor. V rámci úřadu proto neexistuje evidence zprostředkovatelů, která by zachycovala vývoj počtu stížností. Spotřebitelé se navíc mohou s problémy a dotazy obracet i na jiná místa, konkrétně například na Českou obchodní inspekci. I ta však nekalé jednání šmejdů v souvislosti s aukcemi zmiňuje stále častěji.

Muž srovnává nabídky dodavatelů, aby nenaletěl šmejdům.

Aukce energií může být zdánlivě výhodná

Jak tedy taková aukce funguje? Šmejdi lákají na zdánlivě výhodnou možnost uzavřít smlouvu s nejlevnějším dodavatelem elektřiny nebo plynu. Nashromáždí žádosti o přechod k novému dodavateli od několika zájemců a s poptávkou osloví vybrané dodavatele energií. Z nich vyberou toho, kdo nabídne nejvýhodnější cenu pro všechny přihlášené. Celý tento proces zabere přibližně 3 až 6 měsíců.

Zdá se vám taková aukce výhodná? Může být, protože ne všechny jsou podvodné. Je však dobré nepodlehnout vidině bezstarostné změny dodavatele a seznámit se také s riziky. Hlavním z nich je to, že pokud jdete do aukce, podepisujete vlastně dvě smlouvy. První s aukční společností a potom také zvlášť se samotným vybraným dodavatelem, přičemž podpisem první smlouvy se zavazujete také k podpisu té druhé – jejíž podobu po celou dobu soutěže vlastně neznáte. Nevíte nic o konečné ceně, o službách dodavatele a nebo jeho podmínkách. Nemáte tak nad výběrem žádnou kontrolu a musíte věřit aukční společnosti. Ta však často vybírá jen na základě aktuální ceny, která se může po skončení aukce velmi rychle změnit. S výpovědí smlouvy jsou samozřejmě spojeny vysoké poplatky a sankce.

Změňte dodavatele bezpečně. Zjistěte si všechny potřebné informace a srovnejte jednotlivé nabídky. Jak? Třeba v naší kalkulačce!

Nejúčinějším bojem je prevence

Nejúčinějším bojem proti šmejdům, kteří vymýšlejí stále nové a nové taktiky, jak si přijít k penězům, je podle ERÚ hlavně prevence. K té patří dle slov Michala Keborta nejen vzdělávání, ale třeba i soustavná medializace nejrozšířenějších spotřebitelských problémů. Vzhledem k tomu, že v minulosti úřad čelil kritice, že varování šířená na internetu se nedostanou k té správné cílové skupině, snaží se nyní šířit osvětu přímo v terénu – pracovníci informují seniory osobně, přednáší v Asociaci občanských poraden či spolupracují s Národní radou osob se zdravotním postižením.

Odborníci varují před nejčastějšími chytáky při změně dodavatele elektřiny či plynu

To však neznamená, že se společnosti, které nějakým způsobem jednají proti spotřebitelům, vyhnou postihům. „Vůči licencovaným společnostem pak ERÚ využívá svých dozorových a sankčních kompetencí“, říká Kebort. Pokuty se tak mohou vyšplhat až do milionů.

Nejvyšší pokuty udělené ERÚ za jednání proti spotřebitelům (2015 – 2019)

Společnost

Částka

Nabytí právní moci

Důvod

STABIL ENERGY s.r.o.

4 000 000 Kč

27. února 2019

Užití nekalých obchodních praktik, uvedení nepravdivých či neúplných údajů při provádění úkonů nezbytných k uskutečnění volby nebo změny dodavatele.

CENTROPOL ENERGY, a.s. 2 000 000 Kč 4. června 2015 Užití nekalých obchodních praktik.

STABIL ENERGY s.r.o.

2 000 000 Kč

11. dubna 2018

Užití nekalých obchodních praktik, uvedení nepravdivých či neúplných údajů při provádění úkonů nezbytných k uskutečnění volby nebo změny dodavatele.

One Energy Česká republika a.s. 500 000 Kč 29. dubna 2016 Nedodržování stanovených parametrů kvality dodávek a služeb.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

300 000 Kč

29. října 2018

Užití nekalých obchodních praktik.

Zdroj: Energetický regulační úřad