Aktuality

Kdo vyhraje „ekologického Oskara“ Energy Globe? Rozhodnout můžete i vy!

Pokud se zajímáte o udržitelnost a ekologii, možná vám neuniklo, že odstartovalo hlasování o vítězích soutěže E.ON Energy Globe. Letos o „eko-Oskara“ bojovalo více než 300 projektů, ze kterých porota vybrala 10 nejlepších. O tom, kdo z nich si cenu odnese, rozhodne veřejnost. Zapojit se tak můžete i vy. Nejen, že podpoříte svého favorita, ale navíc máte možnost získat třeba rodinný let balonem.

Kdo vyhraje „ekologického Oskara“ Energy Globe? Rozhodnout můžete i vy!
Kdo vyhraje „ekologického Oskara“ Energy Globe? Rozhodnout můžete i vy!

Soutěž E.ON Energy Globe u nás má dlouhou tradici a za dvanáct let jejího fungování už Češi nominovali téměř tři tisíce projektů. V letošním roce se soutěží v pěti hlavních kategoriích – Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. Z těch pak veřejnost vybere jednoho celkového vítěze, který bude Česko reprezentovat na světovém finále soutěže. Projekty, které jsou zatím pouze ve fázi myšlenky, se pak utkají v kategorii Nápad. Novinkou letošního ročníku je také speciální ocenění pro projekty zabývající se kvalitou ovzduší.

„Myslíme si, že kvalita ovzduší je klíčová a chceme dělat vše pro to, aby vzduch v České republice byl čistější. I proto masivně podporujeme čistou mobilitu i fotovoltaiku a energie, kterou pro klienty kupujeme, pochází z celé čtvrtiny z obnovitelných zdrojů. Nová kategorie v soutěži ocení projekty, jež napomáhají právě zlepšení kvality vzduchu,“ vysvětluje Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

Odstartoval 12. ročník E.ON Energy Globe. I letos ocení nejlepší ekologické projekty

Odborná porota vybírala dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií. Nyní už je na vás, abyste rozhodli, kdo se stane vítězem. Z jakých projektů můžete vybírat?

Finalisté 12. ročníku Energy Globe

Výroba biometanu v Rapotíně

V kategorii Firma odborná porota ocenila unikátní výrobu biometanu v Rapotíně na Šumpersku, kde společnost EFG vyrábí biometan, odborníky označovaný za palivo budoucnosti. Jde totiž o vyčištěný bioplyn vznikající z biologicky rozložitelných odpadů. Narozdíl od jiných obnovitelných zdrojů je ho však možné vyrábět kontinuálně bez závislosti na počasí. To, že jde o technologii do budoucna velmi zajímavou, jen potvrzuje fakt, že Rapotín je jediné české zařízení pro výrobu energie, které vykazuje zápornou uhlíkovou stopu.

Sonnentor s.r.o. – ekologická výroba bylinných čajů a směsí

Druhým nominovaným v kategorii Firma je Sonnentor, výrobce koření a bylinkových čajů. Společnost klade velký důraz nejen na své vztahy se zaměstnanci, ale také na pomyslný vztah s přírodou, který se snaží udržovat férový a vyrovnaný. V areálu firmy tak najdete solární elektrárnu o výkonu 29 kWp, zelenou střechu a nebo třeba firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.

Hostětín klade důraz na udržitelný rozvoj

Malinká obec Hostětín v podhůří Bílých Karpat , která čítá asi 200 obyvatel, se moderních technologií rozhodně nebojí a skvěle je kombinuje s tradičním způsobem života. Na jednu stranu tady najdete fungující moštárnu a sušírnu ovoce s tradiční technologií, na druhou i solární panely, výtopnu na dřevní štěpku a moderní plně cloněné venkovní lampy, které brání světelnému smogu. Ve finále však Hostětín čeká velký soupeř, kterým nebude nikdo jiný, než samotné hlavní město Praha.

Světelné znečištění: Jak moc nás ovlivňuje a proč ho omezit?

Progresivní sběr odpadů v Praze

Praha v posledních letech na třídění a sběr odpadů klade stále větší důraz. Zkouší nové typy třídění odpadu – tzv. vícekomoditní sběr kovů, plastů a tetrapakových obalů, které jsou dále tříděny a zároveň celý systém rozšiřuje o další tříděnou složku – gastroodpad. Díky tomu dochází ke snížení objemu směsného odpadu, který již nejde dále recyklovat. Praha je tak krásným příkladem, jak z odpadu, který dříve býval spíš na obtíž, udělat cennou surovinu.

Gastroodpad

V kategorii produkt bojují opalovací krémy a Opravárna

V kategorii Produkt bude souboj neméně zajímavý. Utká se zde totiž originální značka opalovací kosmetiky Amazinc! s Opravárnou, která na svém webovém portálu sdružuje více než 1 600 opravářů a servisů. Co myslíte, vyhraje přírodní kosmetika vyrobená bez ropných a syntetických složek v plně recyklovatelných obalech, a nebo největší opravárenská síť v České republice, která dává starým výrobkům nový život?

V kategorii Stavba se utká polyfunkční budova s nemocnicí

Prvním nominovaným v kategorii Stavba je Veřejná kulturní polyfunkční budova, kterou najdete v Chlumci nad Cidlinou. Je bezbariérová, nízkoenergetická a hlavně prospěšná nejen pro obyvatele města, ale pro celý region Chlumecko. V jejích prostorách totiž najdete učebny a sál místní základní umělecké školy, ale také studovnu, turistické informační centrum a regionální knihovnu. Jejím soupeřem bude Novostavba II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc, která je první nemocniční stavbou v České republice splňující standardy pasivní budovy. Projekt je důkazem, že i složitý provoz může být energeticky efektivní a zároveň inspirací pro všechny další nemocniční zařízení.

Projekty se zaměřují na ekologické otázky.

Kategorie Vzdělávání se zaměří na klimatickou změnu a na vodu

V kategorii Vzdělávání zazářily dva velmi zajímavé edukační projekty. První z nich, online kurz Klimatická změna, je určen primárně pro učitele 2. stupně základních škol a pro učitele středních škol. Ti z něj mohou čerpat zajímavá témata a inspiraci pro výuku. Kurz navíc zahrnuje i interaktivní části a testy pro praktické využití, které mohou žákům problémy klimatické změny ještě více přiblížit. Druhým vzdělávacím projektem je Voda na 100 způsobů, který vytvořili žáci Masarykovy základní školy a mateřské školy Melč. Chtějí jím upozornit na aktuální téma nedostatku vody. Vytvářejí fungující návody jak jednoduše, hospodárně a ekologicky nakládat s vodou a edukují nejen sami sebe, ale také rodiče a zaměstnance školy. Projekt je navíc mezinárodního formátu a účastní se ho také děti v Portugalsku, Chorvatsku, Španělsku, Itálii nebo Litvě.

V kategorii Čistý vzduch pak zabojuje záměr podpory zelených střech domů brněnského magistrátu a ekologický zdroj energie v Plané nad Lužnicí.

Jakub Henni z Nesnězeno: Kvůli karanténě jsme dočasně změnili celý koncept

Tak co, máte svého favorita? V tom případě neváhejte a pusťte se do hlasování. Vybírat můžete na webu soutěže www.energyglobe.cz až do konce září 2020. Svým hlasem nejen že podpoříte váš vybraný projekt, ale navíc také získáte možnost zařadit se do soutěže o skvělé ceny. „Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV od Škoda Auto, rodinný let balonem, ekologické balíčky E.ON Energy Globe nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Gláserová z organizačního týmu soutěže.