Vše o elektřině

Světelné znečištění: Jak moc nás ovlivňuje a proč ho omezit?

Zjistěte, kdo nejvíce pociťuje problémy se světelným znečištěním, jaký vliv má rušivé světlo na vaše zdraví a zda při svícení hraje nějakou roli také typ a barva žárovky, kterou si vyberete.

Světelné znečištění: Jak moc nás ovlivňuje a proč ho omezit?
Světelné znečištění: Jak moc nás ovlivňuje a proč ho omezit?

Pojem světelné znečištění se velmi těžko definuje. Obecně je chápán jako souhrnné označení pro všechny negativní jevy spojené s umělým osvětlením. Může tak jít třeba o oslňování, pronikání nežádoucího světla do příbytků a nebo osvětlování toho, co není žádoucí.

Jde o termín, který se ujal převážně v masmédiích. Občas je však upozorňováno na to, že označení je nepřesné a zavádějící. Slůvko znečištění totiž obvykle definuje stav, kdy někde zůstane cizorodá látka i poté, co přestane působit zdroj znečištění. A to v tomto případě samozřejmě neplatí. Můžete se tak setkat také s pojmy rušivé světlo nebo světelný smog.

Tepelné koule jsou možná větším nebezpečím, než si myslíme

Problém nejvíce pociťují vyspělé země

Původcem světelného znečištění jsou všechny umělé zdroje světla. Nejvíce tak trpí městské aglomerace, které jsou vystaveny intenzivnímu záření z pouličního osvětlení, nasvícení velkých reklamních ploch, sportovišť nebo z nevhodného architektonického osvětlení. V menší míře pak problémy způsobuje také světlo, které uniká z budov a různých jiných objektů.

Určitá míra světelného znečištění nevyhnutelně provází každé umělé osvětlení. Častokrát však světelný smog vzniká zcela zbytečně směrováním záření do nežádoucích prostor, svícením mimo nutný čas nebo použitím nevhodných zdrojů světla. To je nejen finančně nákladné, ale také velmi neekologické. Zároveň zde vzniká také zdravotní a bezpečnostní riziko.

Věděli jste, že s monitorováním světelného smogu můžete pomoci i vy? Stačí si stáhnout chytrou aplikaci Loss of the Night. Díky ní jednoduše zjistíte, jak světlé je noční nebe v místech, kde žijete a zároveň se zábavným způsobem naučíte rozpoznávat jednotlivá souhvězdí. Data, která získáte, navíc mohou využít vědci zabývající se problematikou rušivého světla.

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Vliv světelného znečištění na lidské zdraví

Základním kamenem pro správné fungování lidského těla je kvalitní spánek. Z krátkodobého hlediska vám může jeho nedostatek způsobit nepříjemnou únavu, snížení pozornosti a nebo výkonnosti. Dlouhodobě jsou však následky mnohem horší. Problémy se spánkem totiž mohou mít výrazný vliv na regeneraci nervového systému a mohou vést až k závažným duševním chorobám.

Klíčovou ingrediencí pro zdravý a kvalitní spánek je hormon melatonin. Pro jeho tvorbu je však nezbytná úplná tma. Přítomnost nadměrného světla v nočních hodinách proto často bývá příčinou problémů s nespavostí či únavou.

Věděli jste, že melatonin s největší pravděpodobností působí proti vzniku rakoviny a pomáhá proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě?

Řešením není ani zatažení rolet a závěsů. Stejně jako je tma důležitá pro dobrý spánek v noci, při probouzení zase hraje významnou roli denní světlo. To nám dává přirozený signál, že je ideální čas vyskočit z postele. Pokud se probudíte do zatemněné místnosti, vaše tělo si s největší pravděpodobností bude myslet, že je stále ještě hluboká noc. Celý den se pak můžete potýkat s únavou nebo špatnou náladou.

Stop chrápání i nekonečnému počítání oveček: Uložte se do chytré postele

Hraje roli i barva světla?

Lékařské výzkumy navíc prozrazují, že důležitá není jen intenzita světel, ale také jejich barva. Noční osvětlení s tlumeným oranžovým svitem pomalu mizí z ulic a je nahrazováno halogenidovými výbojkami nebo technologií LED, které mají světlo spíše bílé. To je na první pohled přirozenější a umožňuje lépe rozeznávat barvy. Na druhou stranu však takové světlo vyzařuje mnohem více záření v modré oblasti spektra. A právě na to je lidský organismus nejvíce citlivý. Pokud tedy můžete, vždy preferujte raději světlo s teplými žlutými podtóny a studenou barvu co nejvíce omezte.

Světelný smog: Světlo žárovky s teplými žlutými podtóny

Nevhodným osvětlením plýtváme elektrickou energií

Často se stává, že osvětlení, které bylo původně instalováno za účelem svícení na komunikaci, určitý objekt nebo prostranství, září také do oken obyvatel přilehlých domů či rovnou na oblohu. Použitá technika bývá zastaralá, málo účinná a nevhodná. To vede ke zbytečnému plýtvání elektrickou energií a tím i financí. K dispozici přitom máme techniku, která realizaci šetrného a moderního osvětlení dovoluje.

Tip: Prohlédněte si mapu světelného znečištění.

Výrazných úspor se dá dosáhnout třeba rekonstrukcemi veřejného osvětlení. Je však potřeba vybrat vhodné typy světel. Bohužel i v dnešní době architekti a projektanti občas sáhnou po naprosto nevhodných variantách typu koule nebo válce. Ty přitom velkou část světla směřují přímo do nebe a jsou tak nejen velmi nehospodárné, ale také tvoří jeden z velmi významných zdrojů světelného smogu.

Příkladem jde obec Jesenice. Část veřejného osvětlení zde disponuje filtrem modrého světla, regulací a koridorovým svícením. Jak to vypadá v praxi?

Další zajímavou možností je regulace svícení v průběhu noci. U veřejného osvětlení se nabízí jeho mírné ztlumení, v případě dekorativního osvětlení je pak možné ho v pozdějších nočních hodinách vypnout úplně.

Věděli jste, že architektonické osvětlení Pražského hradu je v jednu hodinu v noci vypínáno?

Pokud chcete se světelným smogem bojovat, zkuste se nejprve sami zamyslet nad tím, jak můžete svícení omezit nebo upravit. Můžete také kontaktovat přímo vašeho starostu a poukázat na případné problémy, které světelný smog způsobuje ve vašem městě.