Aktuality

Dotace na fotovoltaiku 2021: Nová zelená úsporám poběží do konce roku

Fotovoltaiky přibývají pandemii koronaviru navzdory. Takové jsou závěry vycházející z roku 2020. Jaké dotace na fotovoltaiku můžete využít v roce 2021? Připravili jsme pro vás přehled dotací na pořízení solárních panelů pro rok 2021.

Dotace na fotovoltaiku 2021: Nová zelená úsporám poběží do konce roku
Dotace na fotovoltaiku 2021: Nová zelená úsporám poběží do konce roku

Skoro dvakrát více fotovoltaiek oproti roku 2019

Experti s napětím očekávali, jak s rostoucím trhem fotovoltaiek zamává rok 2020, který se již téměř celý nesl ve znamení pandemie koronaviru. Po vyhodnocení čísel z uplynulého roku je závěr jasný – počet solárních panelů dál roste, a to velmi rychle. Oproti roku 2019 přibylo téměř dvakrát více instalovaného výkonu. Pandemie trh nijak výrazně nepřibrzdila. Naopak, jak se shodují někteří odborníci, lidé měli paradoxně více času vyřešit solární projekty, které plánovali několik měsíců či dokonce let.

Zjistěte, jak ušetříte 14 000 Kč ročně díky fotovoltaice

    +420

      Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?

      Za rok 2020 bylo v České republice nainstalováno 6293 solárních elektráren. Jejich celkový výkon činí 51,4 MW. V roce 2019 byl celkový výkon nových solárních elektráren o 26,3 MW nižší. Zásadně se na nárůstu podílely komerční instalace na střechách podniků a továren. V rámci podpory pro podnikatelské subjekty na instalaci fotovoltaiky bylo v roce 2020 vyplaceno více než 310 milionů korun. O rok dříve se částka pohybovala okolo 45 milionů.

      Výrazně přibyly také fotovoltaiky na rodinných domech

      Nárůst solárních panelů byl zaznamenán i v kategorii malých střešních elektráren na rodinných domech. Dotační program Nová zelená úsporám schválil v roce 2020 celkem 4846 žádostí o podporu na instalace solárních elektráren s celkovým výkonem 22,6 MW. V roce 2019 činila tato hodnota 12 MW.

      Zájem o pořízení fotovoltaických systémů v ČR stoupá. Lze očekávat zlevnění solárních systémů? Jaké dotační programy mohou lidé využít v roce 2021?

      Fotovoltaika se dostala do fáze, kdy je nezastavitelná, říká prodejce solárních systémů

      Dotace na fotovoltaiku pro podnikatele v roce 2021

      Malé, střední a velké podniky mohly žádat o peníze na FVE v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Součástí OP PIK byla výzva Úspory energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu. Výše dotace se ve třetí výzvě pohybovala od 2 do 50 milionů korun.

      Výzva Úspory energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu však již skončila a končí také celý OP PIK. Jeho přímým nástupcem by se měl stát Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). V současné době vláda připravuje finální podobu dotačních programů pro podnikatele. Předpokládá se, že první výzvy OP TAK budou vyhlášeny ve 2. polovině roku 2021. OP TAK by měl být vypsán na období let 2021–2027.

      Koronavirus podporu nezastavil. I v roce 2021 můžete využít program Nová zelená úsporám.

      Dotace na fotovoltaiku pro domácnosti v roce 2021

      Pro domácnosti zůstává vše při starém. Do konce roku 2021 (nebo do vyčerpání stanovené alokace) stále běží populární dotační program Nová zelená úsporám. Majitelé rodinných domů mohou žádat o dotaci na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc korun. Výše dotace na termické solární systémy je 35 nebo 50 tisíc korun.

      Pokud dotaci z programu Nová zelená úsporám zkombinujete s dotací z 2. a 3. vlny kotlíkových dotací, získáte navíc dotační bonus ve výši 20 tisíc korun. Nárok na bonus lze uplatnit do 2 let od získání dotace na nový kotel.

      Dotace na FVE pro domácnosti v roce 2021: Základní otázky a odpovědi

      Kdo může o dotaci zažádat?

      Všichni vlastníci či stavebníci rodinných domů. Může jít jak o fyzické, tak právnické osoby.

      Jaká je výše dotace?

      Na fotovoltaické solární systémy 35–150 tisíc korun. Nejnižší částku získáte na fotovoltaický systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem, tu nejvyšší na fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1 nebo fotovoltaický systém efektivně spolupracující se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem. Výše dotace může být v závislosti na systému rovněž 55, 70, 80 nebo 100 tisíc korun.

      Na termické solární systémy získáte 35 tisíc v případě, že je určen na přípravu teplé vody. Vyšší dotaci 50 tisíc korun vám přinese solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění. Žadatel může dostat až 50 % celkových způsobilých výdajů.

      Výše podpory u solárních systémů v rámci programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy

      Typ systému

      Výše podpory

      Solární termický systém na přípravu teplé vody

      35 000 korun

      Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění

      50 000 korun

      Fotovoltaický systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem

      35 000 korun

      Fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1

      55 000 korun

      Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1

      70 000 korun

      Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok-1

      100 000 korun

      Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1

      150 000 korun

      Fotovoltaický systém efektivně spolupracující se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem

      150 000 korun

      Fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok-1

      80 000 korun

      Zdroj: Nová zelená úsporám

      Jakým způsobem můžete žádat o dotaci?

      Požádat o dotaci lze výhradně elektronicky prostřednictvím online formuláře. Učinit tak můžete před zahájením, v průběhu i po dokončení prací. Žádosti jsou přijímány do 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání alokací.

      Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

      Jaké jsou podmínky programu?

      Podmínek čerpání je více. Opatření je mimo jiné nutné dokončit do 12 měsíců ode dne akceptace žádosti. Přečtěte si kompletní Závazné pokyny pro žadatele.

      Dotace pro bytové domy v roce 2021

      O dotaci na fotovoltaické a solární termické systémy v rámci programu Nová zelená úsporám mohou žádat i vlastníci bytových domů na území hl. m. Prahy. Dotace může dosáhnout až 40 % celkových způsobilých výdajů. U solárních termických systémů je výše dotace 9 tisíc korun na bytovou jednotku, u fotovoltaických systémů 15 500 korun na kWp.

      Pokud si nevíte s dotačním programem Nová zelená úsporám rady, neváhejte kontaktovat krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR.