Domácnost

Fixace cen elektřiny 2020 a 2021: Vyplatí se?

Velkoobchodní ceny na burze se v letošním roce snižují. To by mohlo do budoucna znamenat zlevnění i pro konečné spotřebitele. Vyplatí se využít této situace a cenu elektřiny zafixovat?

Fixace cen elektřiny 2020 a 2021: Vyplatí se?
Fixace cen elektřiny 2020 a 2021: Vyplatí se?

Ceny elektřiny na burze klesají

Rok 2020 je kvůli koronavirové krizi na trzích s komoditami velmi turbulentní, to platí i pro obchodování s elektřinou. V porovnání s posledními dvěma roky můžeme sledovat pokles cen elektřiny na burze, ve druhé půlce března se dostala dokonce pod 40 eur za megawatthodinu. V současné době se cena elektřiny na Pražské burze obchoduje kolem 43 eur/MWh.

Meziročně se jedná o pokles asi 15 %. Jak se to ale promítne do ceníků dodavatelů? „Cena elektřiny na rok 2021 začala na přelomu loňského roku klesat v souvislosti s očekávaným poklesem globálního ekonomického růstu a tento trend byl společný i dalším energetickým surovinám. S nárůstem výskytu Covid-19 došlo zejména během března a dubna k výraznému propadu poptávky po elektřině, a energii obecně u krátkodobých produktů a k poklesu očekávané hospodářské aktivity i v delším horizontu, což zlevnilo i elektřinu na rok 2021,“ uvádí Jiří Mlynář, vedoucí nákupu energií ve společnosti E.ON.

Jak se budou vyvíjet ceny elektřiny?

Například cena ročního plochého produktu s dodávkou v České republice se tak z loňských maxim 55 EUR/MWh dostala až na 40 EUR/MWh. Se stabilizací situace během léta se i cenová úroveň elektřiny začala opět zvyšovat a v současné době se cena elektřiny na rok 2021 dostala na úroveň z počátku letošního roku. Cena je okolo 45 EUR/MWh. Dodávka na vzdálenější roky je dražší. Cena MWh pro rok 2022 je 49 EUR a rok 2024 dokonce na 51 EUR,“ dodává Mlynář. 

Problém je však také, že dodavatelé nakupují elektřinu s velkým předstihem – dodávky pro letošní rok již mají pokryté. Proto k masivnímu zlevňování pro domácnosti zatím nedošlo. První vlaštovky se najdou mezi menšími dodavateli, kteří nakupují flexibilněji. Zlevnění se také dočkali zákazníci, kteří využívají tarify kopírující vývoj na burze. Velký vliv podle Mlynáře měl také kurz koruny k euru, kdy koruna oslabila z výchozích úrovní pod 25 Kč se dostal nad 27,5 Kč za euro, což výrazně zmírnilo pokles cen elektřiny. 

Článek nenalezen

Jakmile se zlevní, fixace se vyplatí, doporučují odborníci

V každém případě se ale vyplatí současnou situaci na trhu s elektřinou sledovat a pravidelně si srovnávat ceny elektřiny. Jakmile dodavatelé přistoupí ke zlevňování, bude ideální příležitost ceny zafixovat. „V dalších letech tak lze očekávat zvyšování cen elektřiny, které může přesáhnout inflaci. Spotřebitelé se ale mohou bránit tím, že si zafixují cenu elektřinu na 36 měsíců, uvádí Markéta Witoszová, energetická analytička srovnávače Ušetřeno.cz

Cena elektřiny

Podobného názoru je také Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS: „Na trhu s elektřinou si můžeme všimnout několika protichůdných tendencí. Na jedné straně bude docházet k uzavírání jaderných elektráren v Německu, což bude způsobovat výpadky ve výrobě energie. Na druhé straně jsme v Evropě zažili výrazný hospodářský propad, který byl doprovázen nižší spotřebou elektřiny. To vedlo k výraznému poklesu ceny silové elektřiny obchodované na burze.“

Jak se bude podle něj situace dále vyvíjet? „S obnovou ekonomiky by měla narůstat poptávka po elektřině, což by mělo vést k růstu ceny. Nicméně současné burzovní ceny silové elektřiny se stále pohybují relativně hluboko pod úrovní 50 eur za MWh, nad kterou jsme se běžně pohybovali v letech 2018 a 2019. Jestliže tedy dodavatelé elektřiny nabídnou zákazníkům výraznou slevu, může být rozumné nižší cenu zafixovat na období více let,“ vysvětluje Křeček. 

Mlynář upozorňuje že pro posouzení budoucího vývoje cen elektřiny jsou důležité dva faktoryJedním je poptávka po elektřině, která je daná zejména hospodářským vývojem a technologickými změnami v delším horizontu, a pak také nabídka daná dostupností výrobních zdrojů a jejich cenových podmínek. V krátkodobém horizontu několika let se domníváme, že vliv hospodářského vývoje bude rozhodující a vidíme zde rizika poklesu ceny, pokud by současná situace přešla do citelné globální recese,“ zakončuje.

Ceny elektřiny si snadno srovnáte v naší kalkulačce. Vyzkoušet!

Cenu elektřiny netvoří jen dodavatelé

Při sledování vývoje cen elektřiny však nezapomínejte na to, že konečnou cenu elektřiny netvoří pouze dodavatelé. Do vašeho vyúčtování se promítne rovněž regulovaná cena elektřiny, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Letos v červenci zveřejnil ERÚ výhled na období příštích pěti let a kromě roku 2021 se v dalších letech očekává spíše zdražování regulované složky. Průměrně by si domácnosti měly každý rok připlatit o 2 % navíc v závislosti na konkrétní distribuční oblasti. Zdražení se tak možná nevyhnete, i když se vám podaří získat na další roky výhodnější smlouvu s dodavatelem.

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Každý má jiné preference

Fixaci cen elektřiny si můžete zpravidla zvolit na jeden, dva nebo tři roky. Velmi záleží na vašich preferencích – jedni zákazníci dávají přednost jistotě, kdy ví několik let dopředu, kolik budou za elektřinu platit. Druzí naopak volí nejistotu a raději ceny elektřiny fixovat nechtějí, aby mohli současnou smlouvu kdykoliv vypovědět a změnit. Smlouvu na dobu určitou samozřejmě můžete také vypovědět kdykoliv, ale často se to pojí s vysokými smluvními pokutami. Proto si před podepsáním nové smlouvy důkladně nastudujte její podmínky a raději se vyhýbejte dodavatelům, kteří nepodepsali Energetickou deklaraci.

Legislativa proti šmejdům se odkládá, dodavatelé reagují zpřísněním deklarace