Rozhovory

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

Zajímá vás, jak fungují fotovoltaické panely a virtuální baterie v praxi, ale neznáte nikoho, kdo takové řešení využívá? Pojďte s námi na návštěvu do rodinného domku k Petru Klepišovi, kterému fotovoltaiku instalovala společnost E.ON, a zjistěte, jak přesně vychází návratnost, kolik času zabrala instalace a co by dnes majitelé FVE udělali jinak.

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let
Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

Kdy jste začal uvažovat o tom, že byste si pořídil solární panely na střechu?

S partnerkou jsme neměli složité rozhodování. Náš dům je dobře zaizolovaná dřevostavba. Vytápění je realizováno elektrickým podlahovým topením a krbovou vložkou. Plynovou přípojku zde nemáme, tepelné čerpadlo vzduch/voda jsme sice také zvažovali, ale po konzultacích s několika majiteli podobných dřevostaveb nám fotovoltaika vyšla nejlépe.

A kdy padlo finální rozhodnutí?

Když přišel E.ON Energie s produktem virtuální baterie pro FVE, bylo rozhodnuto. Možnost nechávat si vyrobené přebytky elektřiny z letních měsíců ve virtuální baterii a v zimě je využít pro vlastní spotřebu i přitápění nás nadchla.

Solární panely na vaší střeše snadno a rychle s garantovanou dotací? Navrhneme vám řešení zdarma a navštíví vás také náš technik.

    +420

      Proč jste se rozhodl pro solární panely od společnosti E.ON Energie?

      Nejprve jsme si udělali rozbor možností na trhu. Porovnávali jsme si i další firmy, které nabízely virtuální baterii, nebo spíše její „napodobeniny“. Narazili jsme například i na mnohem levnější stavebnicové systémy. Jenže u nich jsme se obávali, jak to bude se zárukami, vyřízením dotace a hlavně získáním služby Virtuální baterie. Pro E.ON  jsme se rozhodli i z toho důvodu, že jsme jejich stálými zákazníky.

      Jaké jste zvolili řešení a proč?

      Zvolili jsme FVE s bateriovým úložištěm. Máme střechu se sklonem 22° orientovanou na východ a západ. Celkových 16 solárních panelů je rovnoměrně osazeno po osmi na obě strany. Výkon je 4,88 kWp, bateriové úložiště má kapacitu 9,6 kWh, měnič zvládne 510 kW.

      Parametry naší FVE:

      1. Fotovoltaické panely Suntech power STP 305Wp × 16 ks,
      2. Baterie Pylontech US 2000B 2,4KW × 4 ks,
      3. Měnič Solax X3Hybrid 8.0.

      Fotovoltaiky od společnosti E.ON.

      Jak dlouho poté trvala instalace?

      První telefonát do E.ON Energie proběhl na začátku února 2019, začátkem března došlo k podpisu smlouvy. Před prázdninami byla FVE funkční, ale nemohli jsme ji provozovat, čekali jsme na nový 4kvadrátní elektroměr, který umožňuje posílání přebytků elektřiny zpět do sítě. Spuštění Virtuální baterie proběhlo 19. 7. 2019.

      Samotná montáž je poměrně rychlá. Solární panely namontovalo 5 montérů na střechu za půl dne a zbývající technologie i s oživením systému dvěma technikům zabraly dva celé dny.

      Jakou jste obdržel dotaci? Bylo vyřízení náročné?

      Dotace pro tuto velikost FVE je 155 000 Kč, vše za mě vyřizoval E.ON, prakticky jsem s tím neměl žádné starosti.

      Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

      O kolik se sníží vaše účty za elektřinu? A jak vám vychází návratnost?

      Před pořízením jsme si počítali návratnost. Pokud jsme neuvažovali navyšování cen elektřiny, vyšla nám návratnost 13 let. Pokud bychom uvažovali o navyšování cen elektrické energie kolem 5 % plus inflace, návratnost se zkracuje možná až na 8 let. To je ale spíš otázka pro ekonoma nebo věštce. No a do posouzení návratnosti naší FVE podle porovnání faktur z doby, kdy ještě elektrárna nebyla, nám letos od srpna vstoupila ještě jedna proměnná – elektromobil.

      Ten při plánovaném nájezdu 20 000 km/rok a průměrné spotřebě 13,5 kW/100 km spotřebuje asi 2,7 MW/rok. Naše FVE má vyrábět ročně minimálně 5 MWh/rok, většinu nabíjení provádíme u nás doma.

      Jak ušetřit příští rok za elektřinu? Odborníci radí fixaci cen i investici do fotovoltaiky

      Tedy malá rekapitulace:
      Náš RD o ploše 147 m2 má spotřebu cca 11 MWh/rok, elektromobil cca 2,7 MW a FVE nám vyrobí min. 5 MWh. My jsme schopni 4 MWh ihned spotřebovat, což se vlastně rovná dosažené úspoře. Zbylou vyrobenou energii pak využijeme v rámci Virtuální baterie, čímž opět zvyšujeme úsporu.

      Elektromobil je ideálním dopravním prostředkem pro domácnosti s FVE.

      Změnilo se fungování vaší domácnosti díky solárním panelům? Co všechno je jiné?

      E.ON Energie nabízí možnost sledování fungování naší FVE v mobilní aplikaci „Virtuální baterie“, kde vidíme graficky jednotlivé parametry. Taky se nám osvědčila mobilní aplikace  „Solax Cloud“, která je součástí dodávky měniče FVE. Díky těmto aplikacím si můžeme naplánovat třeba spuštění pračky, když zrovna svítí slunce. Čím více spotřebujeme svou vlastní vyrobenou solární energii hned, tím méně posíláme do virtuální baterie. Za použití této služby se platí měsíční poplatek dle množství distribuované elektřiny, např. tento měsíc mám ve faktuře částku 49 Kč.

      Příjemné taky bylo, když byla v naší obci odstávka elektřiny. Naše FVE přešla do částečného ostrovního systému a naše domácnost fungovala bez velkého omezení. Lednička, mrazák, počítač, studniční čerpadlo, osvětlení interiéru  to vše při výpadku sítě funguje, podlahové topení z důvodu doporučeného maximálního přetížení měniče v ostrovním režimu aktivované nemáme a museli bychom v takovém případě topit krbem.

      Překvapilo vás něco? Co byste udělal jinak?

      Rozhodně bychom rádi zvětšili množství solárních panelů o 10 ks, abychom zvedli roční výtěžnost o 3 MW/rok, a tím zohlednili nabíjení elektromobilu. To bude podle informací možné po schválení všech žádostí, povolení a doplnění v projektu. Bateriové úložiště i měnič dimenze splňují, velikost střechy taky. S nákupem elektroauta někdy v budoucnosti jsme sice počítali, ale vývoj jde rychle dopředu, a když už jsou dojezdy kolem 500 km, šli jsme do toho. Zatím nabíjíme ze zásuvky 230 V příkonem 2,4 kWh. Wallbox zatím nemáme, tam bychom zrychlili nabíjení podle výpočtů výrobce nabíječek o 60 %.

      Doporučil byste solární panely od společnosti E.ON Energie dalším lidem?

      Určitě bychom FVE od E.ON Energie doporučili, jejich přístup byl profesionální. Pokud jste ve fázi projektu RD a zvažujete FVE, je dobré s techniky E.ON Energie zkonzultovat stavební připravenost. Jde o prostupy od měniče k hlavnímu jističi, taky od případného Wallboxu včetně řídícího vodiče. Ušetříte si pak zbytečné starosti s řešením dodatečných stavebních prostupů nebo vedení vodičů v lištách a podobně.

      Ještě máme osobní poznatek z naší FVE v uvedené konfiguraci. Myslíme si, že by měnič měl být v dílně nebo technické místnosti, aby nerušil různými zvuky, které vyluzuje, když svítí slunce a zrovna vyrábí elektřinu. Hlučnost sice splňuje hygienické normy, v dílně mi nevadí, ale přímo do interiéru bych si ho nedal. Kdo však nemá jinou možnost a bude umisťovat měnič třeba do předsíně k hlavnímu rozvaděči, může použít dražší a tišší model, což nám E.ON v kalkulacích taky nabízeli.

      Zázemí fotovoltaické elektrárny

      Dále je třeba si uvědomit, že bateriové úložiště má být v místnosti, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Každé řešení je ale individuální a s pomocí techniků od E.ON Energie snad každý najde řešení.

      A v neposlední řadě je tu náš dobrý pocit, že spolu se svou partnerkou trochu přispíváme k ekologii. Letos v září jsme na cestách po Švýcarsku a Německu, které jsme absolvovali elektromobilem mimo dálnice (nájezd 3 700 km), viděli na vlastní oči, jak řeší obnovitelné zdroje tam. Solární panely pokrývaly kdejakou střechu. Například jsme vůbec neměli problémy s rozsáhlou sítí nabíječek pro dobíjení EV (máme aktivovanou službu Chargemap s RFID kartou pro nabíjení). Tato služba funguje po celé západní Evropě a síť se neustále rozšiřuje. Pro ČR máme RFID kartu od E.ON Drive, kde můžeme nabíjet za výhodných podmínek (3 Kč/kWh). Nás v ČR čeká ještě hodně práce s budováním fotovoltaických elektráren a všeobecně s využíváním obnovitelných zdrojů. 

      Solární panely na vaší střeše snadno a rychle s garantovanou dotací? Navrhneme vám řešení zdarma a navštíví vás také náš technik.

         +420