Technologie

Pozor, umělci, je tu Tilt Brush! Google představil „štětec“ pro virtuální realitu

Vývojáři ze společnosti Google patrně usoudili, že kreslení pastelkami je definitivně passé, a proto se rozhodli představit světu mnohem sofistikovanější uměleckou metodu. Nová aplikace Tilt Brush umožňuje vytvářet prostorové malby v prostředí virtuální reality. Může inovativní technologie ohrozit malíře, kteří upřednostňují štětec, nebo se jedná jen o výstřelek, který bude mít jepičí život?

Pozor, umělci, je tu Tilt Brush! Google představil „štětec“ pro virtuální realitu
Pozor, umělci, je tu Tilt Brush! Google představil „štětec“ pro virtuální realitu

Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com

Doby, kdy oblast virtuální reality figurovala maximálně ve sci-fi filmech, jsou už dávno minulostí. Do virtuálního prostředí dnes může vstoupit téměř každý, kdo disponuje potřebným softwarovým a hardwarovým vybavením, které se navíc stává stále dostupnějším.

To ví i společnosti Google, a proto v minulých dnech představila prostřednictvím služby Steam, která se zabývá digitální distribucí her a softwaru všeho druhu, inovativní aplikaci, která dostala jméno Tilt Brush a představuje technologii s širokými množnostmi využití a velice slibnou budoucností.

Malování ohněm i sněhem

Aplikace Tilt Brush je kompatibilní se zařízením HTC Vive, které se skládá z brýlí, sluchátek, ovladačů a pohybových senzorů pro virtuální realitu. Ovladače přitom tvarem připomínají elektronickou čtečku kódů, jejich funkce jsou ale samozřejmě mnohem sofistikovanější.

I když celý set není zrovna slušivý a dodává nositeli vzhled kyborga, umožňuje fanouškům moderních technologií a počítačových her, aby si naplno vychutnali prostor fiktivní reality stvořené počítačem. 

Google chce připojit celý svět k internetu pomocí obřích balónů a létajících dronů

Ovladač HTC Vive se prostřednictvím Tilt Brush mění ve virtuální štětec, který dokáže vytvářet prostorové kresby. Díky pokročilé technologii ovšem jednotlivé tahy nemusejí zůstávat pouze v rovině barvy, Tilt Brush umožňuje díky virtuální realitě „malovat“ zcela netušenými materiály, jako jsou například oheň, sníh či hvězdy.

Díky tomu, že štětec pracuje trojrozměrně, vnáší do oblasti malby i prvky sochařství. Výsledný objekt si navíc autor může prohlédnout z různých úhlů, což v případě plošného obrazu pochopitelně není možné. Jediným limitem pro uživatele se tak stává jeho vlastní fantazie.

Přichází malířská revoluce?

O tom, že Tilt Brush otevírá prostor pro zcela nové a dříve těžko představitelné možnosti při vytváření prostorových instalací, se mohla na začátku roku přesvědčit mezinárodní skupina umělců, kteří na počátku roku dostali v pařížském Kulturním institutu společnosti Google příležitost vyzkoušet trial verzi aplikace. Z možností, které Tilt Brush nabízí, byli všichni ohromeni.

Do svých děl zapojuji prvky kaligrafie. Na počátku jsem měl určitou představu o tom, co bych chtěl vytvořit, ale ve chvíli, kdy jsem vstoupil do virtuální reality, se vše změnilo. 

- Said Dokins, mexický umělec

Móda pro virtuální nadšence

Uplatnění virtuálního štětce se ovšem neomezuje pouze na muzea a umělecké galerie, aplikace skýtá potenciál změnit svět módního průmyslu. Díky tomu, že umožňuje práci s různými texturami a materiály, mohou návrháři a designéři Tilt Brush využívat při vytváření módních kolekcí. 

Stane se Tilt Brush novým pomocníkem módních tvůrců?

Prostě jen zvolí, zda bude nový výtvor z denimu, vlny, hedvábí nebo třeba kůže, načrtnou ho v požadovaném měřítku, prostudují ze všech úhlů a navíc ho v reálném čase mohou sdílet s dalšími uživateli aplikace.