Technologie

GoPro má svého drona. Dlouho očekávaná kvadrokoptéra dostala jméno Karma

Kalifornská společnost GoPro se proslavila výrobou odolných minikamer, které jí zajistily přízeň milionů dobrodruhů po celém světě. Firma postupně představila několik generací miniaturních kamerek a veřejnost zatím očekávala, jakou cestou se GoPro dále vydá. Společnost zůstala věrná nevšednímu zaznamenávání reality, a tak se rozhodla své produktové portfolio rozšířit o dron s označením Karma.

GoPro má svého drona. Dlouho očekávaná kvadrokoptéra dostala jméno Karma
GoPro má svého drona. Dlouho očekávaná kvadrokoptéra dostala jméno Karma

Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com

O tom, že GoPro chystá představení dronu, si v posledních měsících cvrdlikali i vrabci na střeše. Už na podzim loňského roku technologická společnost vypustila krátké video, v němž prototyp vlastní kvadrokoptéry stručně představila. 

Je třeba konstatovat, že už bylo načase. Fanoušci i investoři totiž netrpělivě očekávali, jakým směrem se společnost GoPro, která se bleskově stala takřka kultovním produktem a lídrem trhu kamer pro zaznamenávání sportovních a adrenalinových aktivit, dále vydá. To, že je novým produktem GoPro právě dron, lze považovat za logické navázání na dosavadní zaměření značky. 

Nejrychlejší dron na světě vyvinul 18letý šikula po brouzdání internetemZáběry z kamer GoPro vždy vynikaly vzhledem k miniaturním rozměrům a dalším užitečným parametrům vysokou kvalitou, a tak kvadrokopréra, která kameru vynese do vzduchu, může dodat záznamu další dimenzi. Stane se Karma postrachem droní konkurence?

Dron Karma v akci.

Nabízí GoPro něco extra?

Pokud jde o rozměry či hmotnost, pak Karma ničím příliš nevybočuje z kategorie drobnějších dronů. Kvadrokoptéra měří 303 × 411 × 117 mm a váží lehce přes 1 kilogram. Dokáže vyvinout rychlost až 56 km/h a na jedno nabití akumulátoru vydrží v pohotovosti přibližně 20 minut. Podle oficiálních informací má být dron plně funkční a bez problémů ovladatelný až do výšky 4,5 kilometru.

Tyto parametry ovšem dnes žádného droního fanouška neohromí, na co tedy GoPro kromě propracovaného marketingu sází?

Největší devizou dronu Karma je snadné, pohodlné a intuitivní obládání a kvalita záznamu, která je v souladu s vysokýmy standardy brandu GoPro. Karma je kompatibilní s novým pogumovaným modelem minikamery Hero 5, který byl představen společně s dronem, ale fungovat bude také v kombinaci se starším modelem Hero4 Black/Silver. Ten, kdo už starší model vlastní, si tak může za zvýhodněnou cenu dokoupit „pouze“ dron, který kameru vynese do oblak.

Projekt Unequal Scenes: Dron zaznamenal tenkou hranici mezi bohatstvím a bídou

Konkurenční výhoda? Stabilizátor! 

Nepostradatelnou součástí dronu je stabilizátor, který zajišťuje, aby kamera zvládla eliminovat otřesy a zaznamenávala planulý obraz. Právě díky této funkci ční GoPro Karma nad konkurenčními produkty. Díky stabilizátoru lze prostřednictvím dronu a kamery vytvořit záběry, které si takřka nezadají s těmi filmovými, jež dříve vyžadovaly využití videosekvencí pořízených z letadla či vrtulníku.

Tříosý stabilizátor je navíc možné z dronu vyjmout a používat ho i při ručním natáčení, což je ze strany GoPro bezesporu další příjemný proklientský krok. 

Balení obsahuje dron, ovladač s integrovaným pětipalcovým displejem s HD rozlišením, ruční grip a transportní batoh, v němž bude možné kompaktní kvadrokoptéru pohodlně přenášet. Cena základní verze, tedy pouze dronu bez kamery, 799 dolarů (19 246 korun), za kombo s  kamerou GoPro Hero 5 pak zaplatíte 1 099 dolarů (26 472 korun). Dron bude možné zakoupit za necelý měsíc, od 23. října.