Technologie

Falcon 9 explodoval na Floridě, výbuch rakety zničil i satelit Facebooku

Elonu Muskovi, který vždy působil jako ztělesnění štěstí a úspěchu, se začíná lepit smůla na paty. Poté, co se ukázalo, že Tesla Motors nestíhá vyrábět dostatek elektromobilů, postihla rána i SpaceX, Muskův další projekt. Nepilotovaná raketa Falcon 9, kterou se společnost chystala vyslat na oběžnou dráhu, explodovala během testu na plošině Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral.

Falcon 9 explodoval na Floridě, výbuch rakety zničil i satelit Facebooku
Falcon 9 explodoval na Floridě, výbuch rakety zničil i satelit Facebooku

Raketa Falcon 9. Zdroj úvodní fotografie: SpaceX

K výbuchu rakety došlo ve čtvrtek odpoledne. I když společnost SpaceX incident označila za pouhou „anomálii“, byla podle svědků exploze, při níž naštěstí nebyl nikdo zraněn, mimořádně silná a otřásla budovami vzdálenými několik kilometrů. Nejednalo se navíc pouze o jeden výbuch, ale o několikaminutovou sérii méně silných detonací. Celou oblast poté zakryl hustý dým.

Projekt NASA: Vesmírnou plachtu HERTS o velikosti Beskyd bude pohánět sluneční vítr

Bezpilotní raketa Falcon 9 měla z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral vzlétnout v sobotu, k nehodě došlo během tankování paliva při čtvrtečním testování motorů.

Falcon 9 za sebou má i úspěšné starty. Tentokrát se bohužel pokus nezdařil.

Otec Facebooku Zuckerberg vyjádřil zklamání

Cílem vesmírné mise bylo vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit Amos-6 izraelské společnosti Spacecom. Jeho signál měla v budoucnu využívat i společnost Facebook během programu Internet.org, jehož cílem je pokrytí afrických zemí internetovým připojením.

Šéf sociální sítě Mark Zuckerberg vzkázal z Afriky, kde právě přechodně pobývá, že ho důsledky nehody rakety Falcon 9 zklamaly, neboť zničení satelitu znamená, že se internet nedostane k mnoha potřebným. Ztráta družice, jejíž hodnota se pohybovala okolo 200 milionu dolarů, navíc může bolestně ekonomicky zasáhnout i izraelský Spacecom.

Let balónem do vesmíru? Brzy se budete moci svézt i vy, za 1,7 milionu Kč

Zuckerberg dodal, že naštěsí existují další technologie, které umožní propojování lidí po celém světě. V této souvislosti zmínil obří solární dron Aquila, který Facebook v minulém měsíci úspěšně otestoval. Cílem natradičního letounu bude šíření internetu v rozvojových oblastech.

Důvěru NASA SpaceX zatím neztrácí

Příčiny exploze prozatím nejsou známé, více by mohly ukázat závěry vyšetřovatelů, kteří budou zkoumat plošinu, z níž Falcon 9 startoval, i samotné trosky rakety. Je proto předčasné spekulovat o tom, zda za výbuchem stojí lidský faktor, nebo šlo o technickou závadu. Sílu exploze znásobil kapalný kyslík, který unikl z nádrže rakety.

Nejedná se o první výbuch, který model Falcon 9 potkal. Podobné nehodě musela společnost SpaceX čelit už loni v létě, kdy raketa explodovala při pokusu dostat do kosmického prostoru nákladní loď se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). 

Anketa

Víte, kolik je v Česku k září 2016 nabíječek pro elektromobily?

Přesto se zástupci Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) za SpaceX postavili a vyjádřili společnosti podporu s tím, že při vývoji sofistikovaných vesmírných technologií a postupů je třeba s menšími zádrhely počítat. „Dnešní nehoda je důkazem toho, že vesmírné lety představují neuvěřitelnou výzvu. Naši partneři se stále učí z každého úspěchu i neúspěchu,“ uvedla NASA v prohlášení na Twitteru.