Domácnost

Robot podobný Bulbasaurovi z pokémonů zajistí dostatek vody i slunce pro pokojové rostliny

Uschne vám doma i kaktus? Čínský vynálezce a podnikatel Sun Tchien-čchi upravil šestinohého robota, aby bezbranné pokojové rostlinky získaly svobodu a nechřadly pod rukama nešikovných amatérských zahradníků. Inspiroval ho prý pohled na mrtvou slunečnici na výstavě květin, který nedokázal dlouho dostat z hlavy. Buď to, anebo kartička s Bulbasaurem. Jak robot Hexa nosící sukulent na hřbetu funguje?

Robot podobný Bulbasaurovi z pokémonů zajistí dostatek vody i slunce pro pokojové rostliny
Robot podobný Bulbasaurovi z pokémonů zajistí dostatek vody i slunce pro pokojové rostliny

Úvodní fotografie: Sukulent trůnící na robotovi se jmenuje dužnatka (latinsky Echeveria). zdroj: Vincross

Nejdříve se na svět „vyklubal“ robot Hexa bez květináče. Společnost Vincross zaměřená na robotiku a vývoj umělé inteligence, kterou Číňan Tchien-čchi vede, ho prodávala jako open source stroj vhodný k naprogramování pro různé využití. Někomu posloužil jako hračka pro děti, někdo jiný s ním prozkoumával trosky nebo hůře přístupné tunely v podzemí.

Zvadlá slunečnice jako inspirace pro chodící květináč

V hlavě čínského vynálezce dlouho klíčila myšlenka na osvobození rostlin od strnulosti, za kterou mohou jejich kořeny pevně zapuštěné na jednom místě do země. Před pár lety se dostal na výstavu slunečnic, kde jeho pozornost upoutala vyschlá květina na temném místě, kam sluneční paprsky nedosáhly. Přitom stačilo, jen kdyby ji někdo o pár centimetrů posunul, aby neumřela. Tchien-čchimu se tento obraz vryl do paměti.

Umění pod LED světly prý vypadá lépe. Van Goghovy slunečnice konečně září žlutou

Když rostlinu nezalijete, začne Hexa nasupeně dupat

Upravil proto robota s pavoučíma nohama jako pohyblivý držák na květináč. Do vylepšeného krunýře posadil sukulent. Zabudované senzory stroji napoví, jestli by si rostlina ráda užila trochu fotosyntézy, a robot se vydá nachytat „bronz“. Na sluníčku se bude otáčet kolem své osy, aby udělal stejnou radost všem listům.

05y

Hexa vyrazila za sluncem. Zdroj: Vincross

Naopak, když slunce praží, až spaluje, Hexa se sukulentem se schová do stínu. Robotický Bulbasaur sám zalít kytky nedovede, ale pokud kořeny dostanou žízeň, začne podrážděně dupat kolem sebe, aby majitele na problém upozornil.

01L

Rozzezlená Hexa potřebuje dolít vodu pro svého zeleného svěřence. Zdroj: Vincross

Potěší i děti, protože reaguje na lidské doteky, takže si s ním malí i dospělí mohou hrát. Dokonce, když překypuje štěstím, začne vesele tančit. Nicméně, výrobce se nezmiňuje, co přesně činí robota šťastným. Možná když vyraší další květ?

04

Hexa si také ráda hraje. Zdroj: Vincross

Svoboda pro rostliny

Neupravený robot Hexa bez bulbasauřího stádia se dá pořídit za 949 dolarů, tedy přes 25 tisíc Kč včetně DPH. Tchien-čchi totiž nikdy neplánoval, že by prodej chodících květináčů měl nakopnout jeho podnikání, považoval to spíš za umělecký počin.

Stromy místo pouličních lamp a květináče šířící wi-fi: Na čem pracují vědci i startupy?

Každá forma života má své vlastní nastavení. Lidé nebyli stvořeni, aby pronikali do hlubin oceánů, létali nad mraky nebo přistávali na Měsíci. Miliony let jsme se drželi našeho původního nastavení, až v minulém století jsme tato pravidla porušili. Vynalezli jsme ponorky, letadla a raketoplány. Lidé se vždycky snažili překročit své původní nastavení, ale co rostliny? Ze všech životních forem mají rostliny nejméně svobody. Ať je sekáme, trháme ze země, nebo jim chybí živiny, rostlina se nepohne z místa. Takové je její původní nastavení. Na mobilní robotické základně ale mohou i rostliny zažít svobodu pohybu.

- Tchien-čchi, zakladatel společnosti Vincross

Zdroj: Vincross