Vše o elektřině

Kosmonautem za 3 měsíce? První vesmírný hotel začne ubytovávat hosty v roce 2022

Americký startup Orion Span chce dát druhou šanci všem, kteří už dávno zazdili svůj dětský sen stát se kosmonautem. Za čtyři roky plánuje otevřít první hotel na oběžné dráze Země. Po absolvování tříměsíčního výcviku si vesmírný turista „bude válet šunky“ ve stavu beztíže na stanici Aurora ve výšce 322 km nad modrou planetou. Jedna noc vesmírné dovolené vyjde na astronomických 17 milionů korun.

Kosmonautem za 3 měsíce? První vesmírný hotel začne ubytovávat hosty v roce 2022
Kosmonautem za 3 měsíce? První vesmírný hotel začne ubytovávat hosty v roce 2022

Úvodní foto: vizualizace podoby vesmírného hotelu Aurora Station. 

Odškrtli jste si z vaší cestovatelské mapy světa všechny kontinenty kromě Antarktidy a ti tučňáci vás zas až tak neberou? Společnost Orion Span chystá pro lehce znuděné dobrodruhy, kteří už zívají i nad výšlapem na Mount Everest či nad prohlídkou Angkor Watu, nevšední zážitek. Plánuje postavit vesmírný hotel Aurora, kam se vejde skupina 6 lidí (4 hosté + 2 členové posádky).

Konstrukce by měla dovolovat postupné rozšiřování, takže tato kapacita není konečná. Navíc hotelovými službami to má pouze začít, projekt do budoucna počítá i s pronájmem bytů.

Rozšířená verze vesmírné stanice Aurora

Později bychom chtěli prodávat jednotlivé moduly jako první byty ve vesmíru na světě.

- Frank Bunger, zakladatel a ředitel Orion Span

16 západů a 16 východů slunce za jediný den

Z výšky 322 km nad povrchem Země budou moci návštěvníci obdivovat kromě hvězd i polární záři a mnoho úchvatných západů a východů slunce během jediného dne. Stanice totiž obkrouží Zeměkouli za 90 minut, takže za 24 hodin bude možné z oken Aurory sledovat dohromady 32 západů a východů slunce. Pokud 8 hodin denně prospíte, za dvanáct dní pobytu na stanici shlédnete 256 těchto nebeských představení.

Navíc, díky rychlému internetu všechny dojmy z astronautského života bude možné sdílet v reálném čase přes stream. Cestovatelé si budou na palubě také pěstovat vlastní plodiny a co sami nezkonzumují, si budou moci odnést domů jako originální suvenýr.

Na cestu do dalekého vesmíru si netroufáte, ale rádi byste se podívali aspoň do zahraničí, třeba i z droní perspektivy? Mrkněte na zkušenosti tří cestovatelů-dronařů. Chci vědět víc!

Za 3 měsíce jako Armstrong nebo Gagarin

Společnost Orion Span láká vesmírné turisty na 12denní pobyt, kde zakusí pohyb ve stavu beztíže stejně jako mnoho profesionálních astronautů před nimi. Ti se ale většinou neobešli bez minimálně 24měsíční tvrdé dřiny při přípravě na svou první cestu ke hvězdám. Zato cestovatelský výcvik se smrskne na pouhé 3 měsíce, kdy první část zaměřenou na stravování a hygienu ve stavu beztíže lze „proklikat“ online.

Létající mozek bude pomáhat astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici

Ve druhé fázi už si budoucí hoteloví hosté musí projít školením přímo ve vesmírném středisku texaského Houstonu. Závěrečná část certifikace na astronauta proběhne přímo na stanici Aurora.

Anketa

Co poslal Elon Musk na výlet do vesmíru v raketě Falcon Heavy, při jejím prvním startu?

Vesmírná dovolená za hubičku?

Přestože kosmická stanice Aurora zatím existuje jen jako hezká vizualizace smělého plánu v počítači, nedočkaví zájemci už vykoupili první čtyři měsíce kapacity hotelu během 72 hodin od spuštění rezervací. Neodradila je ani závratná cena 9,5 milionů amerických dolarů (v přepočtu přes 200 milionů Kč) za nabízený 12denní pobyt, tedy 17 milionů Kč za noc. Prozatím museli uhradit pouze vratnou zálohu ve výši 80 tisíc dolarů.

Se SpaceX ke hvězdám a na Mars: 7 zajímavostí o vesmírných plánech Elona Muska

I když se to na první pohled nezdá, zmíněné milionové částky se dají v kosmickém průmyslu považovat za velmi levnou nabídku. Pro srovnání, mezi lety 2001 až 2009 hrstka vesmírných turistů za výlet k Mezinárodní vesmírné stanici ISS zaplatila od 20 do 40 milionů dolarů.

Vesmírné hotelnictví není procházka růžovým sadem

Pilotní provoz zahájí vesmírný hotel Aurora v roce 2021 a o rok později začne přijímat své první hosty. Tedy, pokud se vize týmu z Orion Span uskuteční. O vybudování podobného zařízení se již dříve pokoušela například firma The Galactic Suite Project. Svůj velkolepý záměr oznámila v roce 2007, ale od té doby jakoby se po ní slehla zem.